Strona główna / Europa / Rumunia / TPP Progresu

TPP Progresu

Elektrownia. Źródło energii: gaz. Lokalizacja: Ilfov, Rumunia. Współrzędne: 44.372, 26.1073.

gazIlfovRumuniaCCGT · HRSGCO₂ zmierzone

TPP Progresu — elektrownia o mocy 200 MW. Źródło energii: gaz. Lokalizacja: Ilfov, Rumunia. Właściciel wskazany w danych: Electrocentrale Bucureşti SA [100%]. Na podstawie jej mocy zainstalowanej (szacunkowo) może zasilić około 225k gospodarstw domowych (szacunkowo). Zajmuje miejsce #33 spośród 97 elektrowni w Rumunia według mocy zainstalowanej. Oddana do użytku w 1964 roku, ma około 62 lat — starsza, instalacja historyczna. Jej zmierzone emisje wynoszące 283,226 t CO₂/rok (EU ETS verified (EUTL 2023)) odpowiadają około 66k samochodom osobowym jeżdżącym przez rok. W kontekście, gaz dostarcza około 18.7% energii elektrycznej Rumunia; krajowa sieć energetyczna średnio 251 gCO₂/kWh (67.5% niskoemisyjne) (2025).

200MW moc zainstalowana
4jednostka(-i) HRSG
225,257zasilanych gospodarstw (szacunkowo)
283,226t CO₂ / rok (EU ETS verified (EUTL 2023))
1964oddana do użytku (~62 lat)

Dane elektrowni: WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0), id WRI1019116.

Stan danych

Znane dane

ObiektTPP Progresu WRI
KrajRumunia · Ilfov WRI
Współrzędne44.372, 26.1073 WRI
Paliwogaz WRI
MW moc zainstalowana200 MW GEM · 2026 · L100000400601; moc eksploatowana elektrowni
WłaścicielElectrocentrale Bucureşti SA [100%] WRI
Uruchomienie1964 WRI
TechnologiaCCGT · HRSG WRI
Emisje CO₂283,226 t CO₂·a⁻¹ zmierzone · EU ETS verified (EUTL 2023)

Obliczone z zestawu danych

Pozycja krajowa według mocy#33 / 97 obliczone
Pozycja krajowa dla danego paliwa#13 / 26 obliczone
Moc względem porównywalnych obiektów1.00× · 200 MW · n=26 obliczone
Ekwiwalent zasilanych gospodarstw225,257 obliczone
Klimat10.8°C · HDD 2,943 wyliczone ze współrzędnych
Nasilenie środowiskoweC2 · 31/100 wyliczone ze współrzędnych

Brak danych

GWh zgłoszone / rokBrak danych brak w zestawie danych

Znane, modelowane i obliczone wartości są prezentowane oddzielnie. Brakujące pola są oznaczone jako niedostępne.

Pochodzenie danych

Pola mocy lub paliwa na tej stronie zawierają oznaczenie pochodzenia oparte na GEM, oficjalnym rejestrze, Wikidata, OSM albo porównaniu wielu źródeł.

moc: GEM · 2026 · L100000400601; paliwo: WRI GPPD

W kontekście: jak ta elektrownia się porównuje

Przy 200 MW, TPP Progresu jest około mediana elektrowni gaz w Rumunia (200 MW). Technicznie jest opisywana jako CCGT; cykl połączony z generatorem pary o odzysku ciepła (HRSG). Elektrownie gazowe spalają gaz ziemny w turbinach otwartoobjętościowych do szybkich szczytów, lub w jednostkach cyklu połączonego, które odzyskują ciepło spalin w HRSG, aby osiągnąć około 55–62% sprawności — najczystszą opcję paliwową.

Porównanie zdolności obliczone na podstawie Globalnej Bazy Danych Elektrowni WRI; kontekst typu paliwa to ogólne tło inżynierskie.

283,226 t CO₂/rok — w codziennych jednostkach

Roczne emisje tej instalacji są w przybliżeniu równoważne:

66ksamochodów osobowych jeżdżących przez rok
38kroczne zużycie energii przez gospodarstwa domowe
4.7 mlnsadzonek drzew rosnących przez 10 lat, by je pochłonąć

Odpowiedniki przez US EPA Greenhouse Gas Equivalencies; emisje zgłoszone do EU ETS verified (EUTL 2023).

Moc w porównaniu z największymi elektrowniami gaz w Rumunia

TPP CCCC Petrom Brazi: 920 MW920TPP CCCC P…TPP Iernut: 751 MW751TPP IernutHefaistos power station: 500 MW500Hefaistos …Bucharest-Vest power station: 436 MW436Bucharest-…TPP Braila: 413 MW413TPP BrailaTPP Galati: 375 MW375TPP GalatiTPP Bucuresti Vest: 298 MW298TPP Bucure…Craiova II power station: 295 MW295Craiova II…

Moc zainstalowana (MW), WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0).

Właściciel

Właściciel wskazany w danych: Electrocentrale Bucureşti SA [100%].

Klimat lokalny & kontekst termiczny

Źródło energii: gaz. Ten obiekt spala gaz ziemny w turbinie — często w układzie kombinowanym — do wytwarzania energii elektrycznej. Typ klimatu: wilgotny subtropikalny (Köppen Cfa). Szerokość geograficzna: 44.4°N.

10.8°Cśrednia roczna temperatura
2,943stopniodni ogrzewania (baza 18°C)
318stopniodni chłodzenia (baza 18°C)
55 mwysokość n.p.m.

Średnia miesięczna temperatura

J: -2 °CJF: 0 °CFM: 6 °CMA: 11 °CAM: 17 °CMJ: 20 °CJJ: 22 °CJA: 22 °CAS: 17 °CSO: 11 °CON: 4 °CND: 0 °CD22 °C

Stopniodni ogrzewania są tutaj 20% powyżej mediany elektrowni w tym zbiorze danych — wskaźnik tego, ile dodatkowej energii muszą zastąpić podgrzewane urządzenia przez swoje powierzchnie zimą.

Klimatyczny indeks zapotrzebowania na ciepło: 61/100 — ta lokalizacja plasuje się w środkowa trzecia elektrowni, które pokrywamy pod względem stopniodni ogrzewania.

Turbina gazowa tutaj pracuje również ~0% poniżej swojej nominalnej mocy ISO (15°C) przy tej średniej rocznej (typowa krzywa CCGT, szacunkowo).

Normy klimatyczne: WorldClim 2.1 (1970–2000 monthly normals, 10 arc-min, CC BY 4.0); strefa: Köppen-Geiger world climate classification (Kottek et al. 2006, 0.5° grid). Stopniodni & indeks zapotrzebowania na ciepło obliczone przez PowerAtlas — modelowany wskaźnik zapotrzebowania na ciepło, nie zmierzona wartość obiektu.

Klimat lokalizacji i surowość środowiska

Dla zewnętrznych elementów elektrowni — kotłów odzysknicowych (HRSG), kompensatorów, zaworów, kołnierzy i ich izolacji — lokalny klimat decyduje o tempie degradacji niezabezpieczonej stali i powłok. Lokalizacja ta znajduje się w łagodnym środowisku atmosferycznym (szacowana klasa ISO 9223 C2 — Niska), a głównym czynnikiem stresu środowiskowego jest wilgotność i zwilżenie.

C2korozyjność ISO 9223 (orientacyjna)
31/100wskaźnik surowości środowiska
24.1°Csezonowa amplituda temperatur
261 kmodległość od wybrzeża

Szacunek orientacyjny metodą informacyjną ISO 9223:2012 (korozyjność atmosferyczna na podstawie temperatury, czasu zwilżenia i zasolenia powietrza), z wykorzystaniem norm klimatycznych WorldClim, klasy Köppen-Geiger i odległości od wybrzeża. Orientacyjne, nie zmierzona szybkość korozji.

Jak wypada & pobliskie elektrownie

#13 największa elektrownia gaz spośród 26 w Rumunia według mocy.

Rumunia ma 26 elektrownie gaz w tym zbiorze danych, razem około 6,358 MW mocy.

Pobliskie elektrownie

Lokalizacja

Współrzędne 44.372, 26.1073 z WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0). Wyświetl na OpenStreetMap.

Najczęstsze pytania

Jakim typem elektrowni jest TPP Progresu?

TPP Progresu — elektrownia o mocy 200 MW. Źródło energii: gaz. Lokalizacja: Ilfov, Rumunia, oddana do użytku w 1964.

Ile gospodarstw domowych może zasilić TPP Progresu?

Jej moc wystarcza do zasilenia około 225,257 gospodarstw domowych (szacunkowo).

Kto jest wskazany jako właściciel TPP Progresu?

Właściciel obiektu TPP Progresu wskazany w danych: Electrocentrale Bucureşti SA [100%].

Ile CO₂ emituje TPP Progresu?

TPP Progresu zgłosiła około 283,226 ton CO₂ rocznie (EU ETS verified (EUTL 2023)).

Zbudowane na podstawie otwartych danych publicznych; żadnych informacji osobowych. Czy prowadzisz ten obiekt? Poproś o korektę lub usunięcie.