Strona główna / Europa / Portugalia / São Macário

São Macário

Elektrownia. Źródło energii: energia wiatrowa. Lokalizacja: Viseu, Portugalia. Współrzędne: 40.8702, -8.0787.

energia wiatrowaViseuPortugalialokalizacja lądowa

São Macário — elektrownia o mocy 35 MW. Źródło energii: energia wiatrowa. Lokalizacja: Viseu, Portugalia. Właściciel wskazany w danych: Ventient Energy [100%]. Na podstawie jej mocy zainstalowanej (szacunkowo) może zasilić około 30k gospodarstw domowych (szacunkowo). Zajmuje miejsce #72 spośród 480 elektrowni w Portugalia według mocy zainstalowanej. Oddana do użytku w 2007 roku, ma około 19 lat — stosunkowo nowoczesna. Jako źródło niespalanego paliwa nie ma bezpośrednich emisji CO₂ z wytwarzania energii. W kontekście, energia wiatrowa dostarcza około 26.7% energii elektrycznej Portugalia; krajowa sieć energetyczna średnio 128 gCO₂/kWh (81.0% niskoemisyjne) (2025).

35MW moc zainstalowana
29,784zasilanych gospodarstw (szacunkowo)
2007oddana do użytku (~19 lat)

Dane elektrowni: WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0), id WRI1023440.

Stan danych

Znane dane

ObiektSão Macário WRI
KrajPortugalia · Viseu WRI
Współrzędne40.8702, -8.0787 WRI
Paliwoenergia wiatrowa WRI
MW moc zainstalowana35 MW GEM · 2026 · L100000908653; moc eksploatowana elektrowni
WłaścicielVentient Energy [100%] WRI
Uruchomienie2007 WRI
Technologialokalizacja lądowa WRI

Obliczone z zestawu danych

Pozycja krajowa według mocy#72 / 480 obliczone
Pozycja krajowa dla danego paliwa#33 / 224 obliczone
Moc względem porównywalnych obiektów3.04× · 11.5 MW · n=224 obliczone
Ekwiwalent zasilanych gospodarstw29,784 obliczone
Klimat13.4°C · HDD 1,821 wyliczone ze współrzędnych
Nasilenie środowiskoweC3 · 30/100 wyliczone ze współrzędnych

Brak danych

GWh zgłoszone / rokBrak danych brak w zestawie danych
Emisje CO₂nie dotyczy nie dotyczy

Znane, modelowane i obliczone wartości są prezentowane oddzielnie. Brakujące pola są oznaczone jako niedostępne.

Pochodzenie mocy

Publiczna moc powyżej to bieżąca wartość z rekordu źródłowego. Kandydat z trackera 2026 podaje 35 MW dla São Macario wind farm, ale nie jest używany jako główna wartość publiczna, dopóki zakres nie zostanie zweryfikowany (blok vs eksploatacja vs całkowita moc zainstalowana/projektowa).

Pochodzenie danych

Pola mocy lub paliwa na tej stronie zawierają oznaczenie pochodzenia oparte na GEM, oficjalnym rejestrze, Wikidata, OSM albo porównaniu wielu źródeł.

moc: GEM · 2026 · L100000908653; paliwo: WRI GPPD

W kontekście: jak ta elektrownia się porównuje

Przy 35 MW, São Macário jest znacznie powyżej mediana elektrowni energia wiatrowa w Portugalia (11.5 MW). Technicznie jest opisywana jako lokalizacja lądowa. Turbiny wiatrowe konwertują poruszające się powietrze na elektryczność; produkcja jest zmienna i zależna od lokalizacji, a nowoczesne turbiny zapewniają jedne z najniższych kosztów nowej generacji na wielu sieciach.

Porównanie zdolności obliczone na podstawie Globalnej Bazy Danych Elektrowni WRI; kontekst typu paliwa to ogólne tło inżynierskie.

Moc w porównaniu z największymi elektrowniami energia wiatrowa w Portugalia

Alto Minho I: 240 MW240Alto Minho…Alto Douro: 216 MW216Alto DouroAlto da Coutada: 188 MW188Alto da Co…Pinhal Interior: 157 MW157Pinhal Int…Gardunha: 135 MW135GardunhaPenamacor: 132 MW132PenamacorTerras Altas de Fafe: 124 MW124Terras Alt…Toutiço: 124 MW124Toutiço

Moc zainstalowana (MW), WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0).

Właściciel

Właściciel wskazany w danych: Ventient Energy [100%].

Klimat lokalny & kontekst termiczny

Źródło energii: energia wiatrowa. Ten obiekt zamienia energię kinetyczną wiatru na energię elektryczną przez wirniki turbinowe. Typ klimatu: śródziemnomorski z ciepłym latem (Köppen Csb). Szerokość geograficzna: 40.9°N.

13.4°Cśrednia roczna temperatura
1,821stopniodni ogrzewania (baza 18°C)
165stopniodni chłodzenia (baza 18°C)
520 mwysokość n.p.m.

Średnia miesięczna temperatura

J: 7 °CJF: 8 °CFM: 10 °CMA: 11 °CAM: 14 °CMJ: 18 °CJJ: 20 °CJA: 21 °CAS: 18 °CSO: 14 °CON: 10 °CND: 8 °CD21 °C

Stopniodni ogrzewania są tutaj 26% poniżej mediany elektrowni w tym zbiorze danych — wskaźnik tego, ile dodatkowej energii muszą zastąpić podgrzewane urządzenia przez swoje powierzchnie zimą.

Klimatyczny indeks zapotrzebowania na ciepło: 40/100 — ta lokalizacja plasuje się w środkowa trzecia elektrowni, które pokrywamy pod względem stopniodni ogrzewania.

Normy klimatyczne: WorldClim 2.1 (1970–2000 monthly normals, 10 arc-min, CC BY 4.0); strefa: Köppen-Geiger world climate classification (Kottek et al. 2006, 0.5° grid). Stopniodni & indeks zapotrzebowania na ciepło obliczone przez PowerAtlas — modelowany wskaźnik zapotrzebowania na ciepło, nie zmierzona wartość obiektu.

Klimat lokalizacji i surowość środowiska

Dla zewnętrznych elementów elektrowni — kotłów odzysknicowych (HRSG), kompensatorów, zaworów, kołnierzy i ich izolacji — lokalny klimat decyduje o tempie degradacji niezabezpieczonej stali i powłok. Lokalizacja ta znajduje się w umiarkowanie korozyjnym środowisku (szacowana klasa ISO 9223 C3 — Åšrednia), a głównym czynnikiem stresu środowiskowego jest wilgotność i zwilżenie.

C3korozyjność ISO 9223 (orientacyjna)
30/100wskaźnik surowości środowiska
13.4°Csezonowa amplituda temperatur
59 kmodległość od wybrzeża

Szacunek orientacyjny metodą informacyjną ISO 9223:2012 (korozyjność atmosferyczna na podstawie temperatury, czasu zwilżenia i zasolenia powietrza), z wykorzystaniem norm klimatycznych WorldClim, klasy Köppen-Geiger i odległości od wybrzeża. Orientacyjne, nie zmierzona szybkość korozji.

Jak wypada & pobliskie elektrownie

#33 największa elektrownia energia wiatrowa spośród 224 w Portugalia według mocy.

Portugalia ma 224 elektrownie energia wiatrowa w tym zbiorze danych, razem około 5,055 MW mocy.

Pobliskie elektrownie

Lokalizacja

Współrzędne 40.8702, -8.0787 z WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0). Wyświetl na OpenStreetMap.

Najczęstsze pytania

Jakim typem elektrowni jest São Macário?

São Macário — elektrownia o mocy 35 MW. Źródło energii: energia wiatrowa. Lokalizacja: Viseu, Portugalia, oddana do użytku w 2007.

Ile gospodarstw domowych może zasilić São Macário?

Jej moc wystarcza do zasilenia około 29,784 gospodarstw domowych (szacunkowo).

Kto jest wskazany jako właściciel São Macário?

Właściciel obiektu São Macário wskazany w danych: Ventient Energy [100%].

Zbudowane na podstawie otwartych danych publicznych; żadnych informacji osobowych. Czy prowadzisz ten obiekt? Poproś o korektę lub usunięcie.