Strona główna / Europa / Czechy / Stráž pod Ralskem Solar Power Plant

Stráž pod Ralskem Solar Power Plant

Elektrownia. Źródło energii: energia słoneczna. Lokalizacja: Liberecky, Czechy. Współrzędne: 50.689, 14.8055.

energia słonecznaLibereckyCzechyfotowoltaika (PV, klasyfikacja przyjęta)

Stráž pod Ralskem Solar Power Plant — elektrownia o mocy 7.3 MW. Źródło energii: energia słoneczna. Lokalizacja: Liberecky, Czechy. Właściciel wskazany w danych: Solar Liglass. Na podstawie jej mocy zainstalowanej (szacunkowo) może zasilić około 3.1k gospodarstw domowych (szacunkowo). Zajmuje miejsce #83 spośród 481 elektrowni w Czechy według mocy zainstalowanej. Oddana do użytku w 2017 roku, ma około 9 lat — stosunkowo nowoczesna. Jako źródło niespalanego paliwa nie ma bezpośrednich emisji CO₂ z wytwarzania energii. W kontekście, energia słoneczna dostarcza około 5.8% energii elektrycznej Czechy; krajowa sieć energetyczna średnio 401 gCO₂/kWh (59.2% niskoemisyjne) (2025).

7.3MW moc zainstalowana
3,106zasilanych gospodarstw (szacunkowo)
2017oddana do użytku (~9 lat)

Dane elektrowni: WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0), id WRI1029392.

Stan danych

Znane dane

ObiektStráž pod Ralskem Solar Power Plant WRI
KrajCzechy · Liberecky WRI
Współrzędne50.689, 14.8055 WRI
Paliwoenergia słoneczna WRI
MW moc zainstalowana7.3 MW GEM · 2026 · L100001007779; moc eksploatowana elektrowni
WłaścicielSolar Liglass WRI
Uruchomienie2017 WRI
Technologiafotowoltaika (PV, klasyfikacja przyjęta) WRI

Obliczone z zestawu danych

Pozycja krajowa według mocy#83 / 481 obliczone
Pozycja krajowa dla danego paliwa#30 / 427 obliczone
Moc względem porównywalnych obiektów3.65× · 2 MW · n=427 obliczone
Ekwiwalent zasilanych gospodarstw3,106 obliczone
Klimat8.1°C · HDD 3,608 wyliczone ze współrzędnych
Nasilenie środowiskoweC2 · 25/100 wyliczone ze współrzędnych

Brak danych

GWh zgłoszone / rokBrak danych brak w zestawie danych
Emisje CO₂nie dotyczy nie dotyczy

Znane, modelowane i obliczone wartości są prezentowane oddzielnie. Brakujące pola są oznaczone jako niedostępne.

Pochodzenie mocy

Publiczna moc powyżej to bieżąca wartość z rekordu źródłowego. Kandydat z trackera 2026 podaje 7 MW dla Stráž pod Ralskem solar project, ale nie jest używany jako główna wartość publiczna, dopóki zakres nie zostanie zweryfikowany (blok vs eksploatacja vs całkowita moc zainstalowana/projektowa).

Pochodzenie danych

Pola mocy lub paliwa na tej stronie zawierają oznaczenie pochodzenia oparte na GEM, oficjalnym rejestrze, Wikidata, OSM albo porównaniu wielu źródeł.

moc: GEM · 2026 · L100001007779; paliwo: WRI GPPD

W kontekście: jak ta elektrownia się porównuje

Przy 7.3 MW, Stráž pod Ralskem Solar Power Plant jest znacznie powyżej mediana elektrowni energia słoneczna w Czechy (2 MW). Technicznie jest opisywana jako fotowoltaika (PV, klasyfikacja przyjęta). Fotowoltaika słoneczna konwertuje bezpośrednio światło słoneczne w elektryczność bez części ruchomych ani paliwa; produkcja zmienia się w zależności od pory dnia i pogody, więc łączy się ją z magazynowaniem lub elastycznym wsparciem.

Porównanie zdolności obliczone na podstawie Globalnej Bazy Danych Elektrowni WRI; kontekst typu paliwa to ogólne tło inżynierskie.

Moc w porównaniu z największymi elektrowniami energia słoneczna w Czechy

Vepřek Solar Power Plant: 35 MW35Vepřek Sol…Ševětín Solar Power Plant: 30 MW30Ševětín So…Brno-Tuřany Solar Power Plant: 22 MW22Brno-Tuřan…Sulkov Solar Power Plant: 20 MW20Sulkov Sol…Mimoň - ČEZ Solar Power Plant: 18 MW18Mimoň - ČE…Vranovská Ves - ČEZ Solar Power Plant: 16 MW16Vranovská …Ralsko 1 Solar Power Plant: 14 MW14Ralsko 1 S…Stříbro - SAG Solarstrom Solar Power Plant: 14 MW14Stříbro - …

Moc zainstalowana (MW), WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0).

Właściciel

Właściciel wskazany w danych: Solar Liglass.

Klimat lokalny & kontekst termiczny

Źródło energii: energia słoneczna. Ten obiekt bezpośrednio zamienia światło słoneczne na energię elektryczną za pomocą paneli fotowoltaicznych. Typ klimatu: umiarkowany oceaniczny (Köppen Cfb). Szerokość geograficzna: 50.7°N.

8.1°Cśrednia roczna temperatura
3,608stopniodni ogrzewania (baza 18°C)
0stopniodni chłodzenia (baza 18°C)
329 mwysokość n.p.m.

Średnia miesięczna temperatura

J: -1 °CJF: 0 °CFM: 4 °CMA: 7 °CAM: 13 °CMJ: 15 °CJJ: 17 °CJA: 17 °CAS: 13 °CSO: 9 °CON: 3 °CND: 0 °CD17 °C

Stopniodni ogrzewania są tutaj 47% powyżej mediany elektrowni w tym zbiorze danych — wskaźnik tego, ile dodatkowej energii muszą zastąpić podgrzewane urządzenia przez swoje powierzchnie zimą.

Klimatyczny indeks zapotrzebowania na ciepło: 78/100 — ta lokalizacja plasuje się w górna trzecia elektrowni, które pokrywamy pod względem stopniodni ogrzewania.

Fotowoltaika traci ~0,35%/°C powyżej 25°C temperatury ogniwa — około 0.0% przy szczytach ciepłej pory roku tutaj (szacunkowo).

Normy klimatyczne: WorldClim 2.1 (1970–2000 monthly normals, 10 arc-min, CC BY 4.0); strefa: Köppen-Geiger world climate classification (Kottek et al. 2006, 0.5° grid). Stopniodni & indeks zapotrzebowania na ciepło obliczone przez PowerAtlas — modelowany wskaźnik zapotrzebowania na ciepło, nie zmierzona wartość obiektu.

Klimat lokalizacji i surowość środowiska

Dla zewnętrznych elementów elektrowni — kotłów odzysknicowych (HRSG), kompensatorów, zaworów, kołnierzy i ich izolacji — lokalny klimat decyduje o tempie degradacji niezabezpieczonej stali i powłok. Lokalizacja ta znajduje się w łagodnym środowisku atmosferycznym (szacowana klasa ISO 9223 C2 — Niska), a głównym czynnikiem stresu środowiskowego jest wilgotność i zwilżenie.

C2korozyjność ISO 9223 (orientacyjna)
25/100wskaźnik surowości środowiska
18.4°Csezonowa amplituda temperatur
442 kmodległość od wybrzeża

Szacunek orientacyjny metodą informacyjną ISO 9223:2012 (korozyjność atmosferyczna na podstawie temperatury, czasu zwilżenia i zasolenia powietrza), z wykorzystaniem norm klimatycznych WorldClim, klasy Köppen-Geiger i odległości od wybrzeża. Orientacyjne, nie zmierzona szybkość korozji.

Jak wypada & pobliskie elektrownie

#30 największa elektrownia energia słoneczna spośród 427 w Czechy według mocy.

Czechy ma 427 elektrownie energia słoneczna w tym zbiorze danych, razem około 1,229 MW mocy.

Pobliskie elektrownie

Lokalizacja

Współrzędne 50.689, 14.8055 z WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0). Wyświetl na OpenStreetMap.

Najczęstsze pytania

Jakim typem elektrowni jest Stráž pod Ralskem Solar Power Plant?

Stráž pod Ralskem Solar Power Plant — elektrownia o mocy 7.3 MW. Źródło energii: energia słoneczna. Lokalizacja: Liberecky, Czechy, oddana do użytku w 2017.

Ile gospodarstw domowych może zasilić Stráž pod Ralskem Solar Power Plant?

Jej moc wystarcza do zasilenia około 3,106 gospodarstw domowych (szacunkowo).

Kto jest wskazany jako właściciel Stráž pod Ralskem Solar Power Plant?

Właściciel obiektu Stráž pod Ralskem Solar Power Plant wskazany w danych: Solar Liglass.

Zbudowane na podstawie otwartych danych publicznych; żadnych informacji osobowych. Czy prowadzisz ten obiekt? Poproś o korektę lub usunięcie.