Renace

Elektrownia energia wodna w Alta Verapaz, Gwatemala. Przybliżona lokalizacja 15.5, -90.174.

energia wodnaAlta VerapazGwatemala

Renace to energia wodna zakład energetyczny o mocy 68.1 MW w Alta Verapaz, Gwatemala. Obsługiwana przez Recursos Naturales y Celulosas SA [100%]. Na podstawie zgłoszonej rocznej produkcji 218 GWh może zasilić około 62k gospodarstw domowych. Zajmuje miejsce #21 spośród 77 elektrowni w Gwatemala według mocy zainstalowanej. Oddana do użytku w 2004 roku, ma około 22 lat — stosunkowo nowoczesna. Jako źródło niespalanego paliwa nie ma bezpośrednich emisji CO₂ z wytwarzania energii. W kontekście, energia wodna dostarcza około 39.9% energii elektrycznej Gwatemala; krajowa sieć energetyczna średnio 301 gCO₂/kWh (68.3% niskoemisyjne) (2024).

68.1MW moc zainstalowana
218GWh zgłoszone / rok
62,371zasilanych gospodarstw
2004oddana do użytku (~22 lat)

Dane elektrowni: WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0), id WRI1061406.

Stan danych

Znane dane

ObiektRenace WRI
KrajGwatemala · Alta Verapaz WRI
Współrzędne15.5, -90.174 WRI
Paliwoenergia wodna WRI
MW moc zainstalowana68.1 MW GEM · 2026 · L100001023062; moc eksploatowana elektrowni
WłaścicielRecursos Naturales y Celulosas SA [100%] WRI
Uruchomienie2004 WRI
GWh zgłoszone / rok218 GWh·a⁻¹ WRI

Obliczone z zestawu danych

Pozycja krajowa według mocy#21 / 77 obliczone
Pozycja krajowa dla danego paliwa#5 / 30 obliczone
Moc względem porównywalnych obiektów5.32× · 12.8 MW · n=30 obliczone
Ekwiwalent zasilanych gospodarstw62,371 obliczone z raportowanej produkcji
Klimat17.9°C · HDD 204 wyliczone ze współrzędnych
Nasilenie środowiskoweC3 · 28/100 wyliczone ze współrzędnych

Brak danych

TechnologiaBrak danych brak w zestawie danych
Emisje CO₂nie dotyczy nie dotyczy

Znane, modelowane i obliczone wartości są prezentowane oddzielnie. Brakujące pola są oznaczone jako niedostępne.

Pochodzenie danych

Pola mocy lub paliwa na tej stronie zawierają oznaczenie pochodzenia oparte na GEM, oficjalnym rejestrze, Wikidata, OSM albo porównaniu wielu źródeł.

moc: GEM · 2026 · L100001023062; paliwo: WRI GPPD

W kontekście: jak ta elektrownia się porównuje

Przy 68.1 MW, Renace jest znacznie powyżej mediana elektrowni energia wodna w Gwatemala (12.8 MW). Energia wodna konwertuje energię spadającej lub płynącej wody na elektryczność; produkcja zależy od opadów i poziomu zbiornika, a duże tamy zapewniają również równoważenie sieci i magazynowanie.

Porównanie zdolności obliczone na podstawie Globalnej Bazy Danych Elektrowni WRI; kontekst typu paliwa to ogólne tło inżynierskie.

Moc w porównaniu z największymi elektrowniami energia wodna w Gwatemala

Chixoy: 300 MW300ChixoyXacbal: 97 MW97XacbalPalo Viejo: 87 MW87Palo ViejoAguacapa: 80 MW80AguacapaRenace: 68 MW68RenaceJurun Marinala: 60 MW60Jurun Mari…El Canada: 48 MW48El CanadaLas Vacas: 39 MW39Las Vacas

Moc zainstalowana (MW), WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0).

Właściciel

Obsługiwana przez Recursos Naturales y Celulosas SA [100%].

Klimat lokalny & kontekst termiczny

Ta elektrownia hydro zamienia energię spadającej lub płynącej wody przez turbiny wodne. Leży w klimacie tropical monsoon (Köppen Am) — półkula Północna, szerokość geograficzna 15.5°N — co kształtuje ile energii może produkować i jak jej produkcja zmienia się w ciągu roku.

17.9°Cśrednia roczna temperatura
204stopniodni ogrzewania (baza 18°C)
186stopniodni chłodzenia (baza 18°C)
1,582 mwysokość n.p.m.

Średnia miesięczna temperatura

J: 16 °CJF: 16 °CFM: 18 °CMA: 19 °CAM: 20 °CMJ: 19 °CJJ: 19 °CJA: 19 °CAS: 19 °CSO: 18 °CON: 17 °CND: 16 °CD20 °C

Stopniodni ogrzewania są tutaj 92% poniżej mediany elektrowni w tym zbiorze danych — wskaźnik tego, ile dodatkowej energii muszą zastąpić podgrzewane urządzenia przez swoje powierzchnie zimą.

Klimatyczny indeks zapotrzebowania na ciepło: 17/100 — ta lokalizacja plasuje się w dolna trzecia elektrowni, które pokrywamy pod względem stopniodni ogrzewania.

Normy klimatyczne: WorldClim 2.1 (1970–2000 monthly normals, 10 arc-min, CC BY 4.0); strefa: Köppen-Geiger world climate classification (Kottek et al. 2006, 0.5° grid). Stopniodni & indeks zapotrzebowania na ciepło obliczone przez PowerAtlas — modelowany wskaźnik zapotrzebowania na ciepło, nie zmierzona wartość obiektu.

Klimat lokalizacji i surowość środowiska

Dla zewnętrznych elementów elektrowni — kotłów odzysknicowych (HRSG), kompensatorów, zaworów, kołnierzy i ich izolacji — lokalny klimat decyduje o tempie degradacji niezabezpieczonej stali i powłok. Lokalizacja ta znajduje się w umiarkowanie korozyjnym środowisku (szacowana klasa ISO 9223 C3 — Åšrednia), a głównym czynnikiem stresu środowiskowego jest humidity / wetness.

C3korozyjność ISO 9223 (orientacyjna)
28/100wskaźnik surowości środowiska
3.8°Csezonowa amplituda temperatur
187 kmodległość od wybrzeża

Wyższa surowość środowiska to dokładnie miejsce, gdzie ochronna izolacja zdejmowalna zwraca się najbardziej: osłonięty mikroklimat spowalnia korozję, uszkodzenia UV i zmęczenie termiczne oraz wydłuża żywotność urządzeń zewnętrznych. To orientacyjny kontekst klimatyczny lokalizacji — nie ocena stanu konkretnej elektrowni ani operatora.

Szacunek orientacyjny metodą informacyjną ISO 9223:2012 (korozyjność atmosferyczna na podstawie temperatury, czasu zwilżenia i zasolenia powietrza), z wykorzystaniem norm klimatycznych WorldClim, klasy Köppen-Geiger i odległości od wybrzeża. Orientacyjne, nie zmierzona szybkość korozji.

Jak wypada & pobliskie elektrownie

#5 największa elektrownia energia wodna spośród 30 w Gwatemala według mocy.

Gwatemala ma 30 elektrownie energia wodna w tym zbiorze danych, razem około 1,003 MW mocy.

Pobliskie elektrownie

Lokalizacja

Współrzędne 15.5, -90.174 z WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0). Wyświetl na OpenStreetMap.

Najczęstsze pytania

Jakim typem elektrowni jest Renace?

Renace to elektrownia 68.1 MW energia wodna w regionie Alta Verapaz, Gwatemala, oddana do użytku w 2004.

Ile energii elektrycznej wytwarza Renace?

Renace wytwarza około 218 GWh energii elektrycznej rocznie.

Ile gospodarstw domowych może zasilić Renace?

Jej moc wystarcza do zasilenia około 62,371 gospodarstw domowych.

Kto eksploatuje Renace?

Renace jest eksploatowany przez Recursos Naturales y Celulosas SA [100%].

Zbudowane na podstawie otwartych danych publicznych; żadnych informacji osobowych. Czy prowadzisz ten obiekt? Poproś o korektę lub usunięcie.