Penacova

Elektrownia. Źródło energii: energia wodna. Lokalizacja: Coimbra, Portugalia. Współrzędne: 40.2975, -8.2487.

energia wodnaCoimbraPortugaliaelektrownia szczytowo-pompowa

Penacova — elektrownia o mocy 9.6 MW. Źródło energii: energia wodna. Lokalizacja: Coimbra, Portugalia. Właściciel wskazany w danych: EDP SA [100%]. Na podstawie jej mocy zainstalowanej (szacunkowo) może zasilić około 9.6k gospodarstw domowych (szacunkowo). Zajmuje miejsce #209 spośród 480 elektrowni w Portugalia według mocy zainstalowanej. Oddana do użytku w 2001 roku, ma około 25 lat — stosunkowo nowoczesna. Jako źródło niespalanego paliwa nie ma bezpośrednich emisji CO₂ z wytwarzania energii. W kontekście, energia wodna dostarcza około 29.7% energii elektrycznej Portugalia; krajowa sieć energetyczna średnio 128 gCO₂/kWh (81.0% niskoemisyjne) (2025).

9.6MW moc zainstalowana
9,610zasilanych gospodarstw (szacunkowo)
2001oddana do użytku (~25 lat)

Dane elektrowni: WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0), id WRI1022759.

Stan danych

Znane dane

ObiektPenacova WRI
KrajPortugalia · Coimbra WRI
Współrzędne40.2975, -8.2487 WRI
Paliwoenergia wodna WRI
MW moc zainstalowana9.6 MW WRI GPPD; rekord źródłowy
WłaścicielEDP SA [100%] WRI
Uruchomienie2001 WRI
Technologiaelektrownia szczytowo-pompowa WRI

Obliczone z zestawu danych

Pozycja krajowa według mocy#209 / 480 obliczone
Pozycja krajowa dla danego paliwa#34 / 122 obliczone
Moc względem porównywalnych obiektów2.04× · 4.7 MW · n=122 obliczone
Ekwiwalent zasilanych gospodarstw9,610 obliczone
Klimat14.8°C · HDD 1,437 wyliczone ze współrzędnych
Nasilenie środowiskoweC3 · 31/100 wyliczone ze współrzędnych

Brak danych

GWh zgłoszone / rokBrak danych brak w zestawie danych
Emisje CO₂nie dotyczy nie dotyczy

Znane, modelowane i obliczone wartości są prezentowane oddzielnie. Brakujące pola są oznaczone jako niedostępne.

Pochodzenie danych

Pola mocy i paliwa na tej stronie zawierają wartości z rekordu źródłowego pierwotnego otwartego zbioru danych. Są przydatne do identyfikacji i klasyfikacji, ale nie zostały jeszcze zaktualizowane do wartości na 2026 r. zweryfikowanej w oficjalnym rejestrze lub dla lokalizacji GEM.

moc: WRI GPPD; paliwo: WRI GPPD

W kontekście: jak ta elektrownia się porównuje

Przy 9.6 MW, Penacova jest znacznie powyżej mediana elektrowni energia wodna w Portugalia (4.7 MW). Technicznie jest opisywana jako elektrownia szczytowo-pompowa. Energia wodna konwertuje energię spadającej lub płynącej wody na elektryczność; produkcja zależy od opadów i poziomu zbiornika, a duże tamy zapewniają również równoważenie sieci i magazynowanie.

Porównanie zdolności obliczone na podstawie Globalnej Bazy Danych Elektrowni WRI; kontekst typu paliwa to ogólne tło inżynierskie.

Moc w porównaniu z największymi elektrowniami energia wodna w Portugalia

Frades II: 736 MW736Frades IIAlto Lindoso: 630 MW630Alto Lindo…Venda Nova: 90 MW90Venda NovaBelver: 81 MW81BelverRibeiradio: 74 MW74RibeiradioAlto Rabagão: 68 MW68Alto Rabag…Caniçada: 62 MW62CaniçadaVilar-Tabuaço: 58 MW58Vilar-Tabu…

Moc zainstalowana (MW), WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0).

Właściciel

Właściciel wskazany w danych: EDP SA [100%].

Klimat lokalny & kontekst termiczny

Źródło energii: energia wodna. Ten obiekt zamienia energię spadającej lub płynącej wody przez turbiny wodne. Typ klimatu: śródziemnomorski z ciepłym latem (Köppen Csb). Szerokość geograficzna: 40.3°N.

14.8°Cśrednia roczna temperatura
1,437stopniodni ogrzewania (baza 18°C)
298stopniodni chłodzenia (baza 18°C)
272 mwysokość n.p.m.

Średnia miesięczna temperatura

J: 9 °CJF: 10 °CFM: 12 °CMA: 13 °CAM: 16 °CMJ: 19 °CJJ: 21 °CJA: 22 °CAS: 20 °CSO: 16 °CON: 12 °CND: 9 °CD22 °C

Stopniodni ogrzewania są tutaj 42% poniżej mediany elektrowni w tym zbiorze danych — wskaźnik tego, ile dodatkowej energii muszą zastąpić podgrzewane urządzenia przez swoje powierzchnie zimą.

Klimatyczny indeks zapotrzebowania na ciepło: 33/100 — ta lokalizacja plasuje się w dolna trzecia elektrowni, które pokrywamy pod względem stopniodni ogrzewania.

Normy klimatyczne: WorldClim 2.1 (1970–2000 monthly normals, 10 arc-min, CC BY 4.0); strefa: Köppen-Geiger world climate classification (Kottek et al. 2006, 0.5° grid). Stopniodni & indeks zapotrzebowania na ciepło obliczone przez PowerAtlas — modelowany wskaźnik zapotrzebowania na ciepło, nie zmierzona wartość obiektu.

Klimat lokalizacji i surowość środowiska

Dla zewnętrznych elementów elektrowni — kotłów odzysknicowych (HRSG), kompensatorów, zaworów, kołnierzy i ich izolacji — lokalny klimat decyduje o tempie degradacji niezabezpieczonej stali i powłok. Lokalizacja ta znajduje się w umiarkowanie korozyjnym środowisku (szacowana klasa ISO 9223 C3 — Åšrednia), a głównym czynnikiem stresu środowiskowego jest wilgotność i zwilżenie.

C3korozyjność ISO 9223 (orientacyjna)
31/100wskaźnik surowości środowiska
12.8°Csezonowa amplituda temperatur
70 kmodległość od wybrzeża

Szacunek orientacyjny metodą informacyjną ISO 9223:2012 (korozyjność atmosferyczna na podstawie temperatury, czasu zwilżenia i zasolenia powietrza), z wykorzystaniem norm klimatycznych WorldClim, klasy Köppen-Geiger i odległości od wybrzeża. Orientacyjne, nie zmierzona szybkość korozji.

Jak wypada & pobliskie elektrownie

#34 największa elektrownia energia wodna spośród 122 w Portugalia według mocy.

Portugalia ma 122 elektrownie energia wodna w tym zbiorze danych, razem około 2,718 MW mocy.

Pobliskie elektrownie

Lokalizacja

Współrzędne 40.2975, -8.2487 z WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0). Wyświetl na OpenStreetMap.

Najczęstsze pytania

Jakim typem elektrowni jest Penacova?

Penacova — elektrownia o mocy 9.6 MW. Źródło energii: energia wodna. Lokalizacja: Coimbra, Portugalia, oddana do użytku w 2001.

Ile gospodarstw domowych może zasilić Penacova?

Jej moc wystarcza do zasilenia około 9,610 gospodarstw domowych (szacunkowo).

Kto jest wskazany jako właściciel Penacova?

Właściciel obiektu Penacova wskazany w danych: EDP SA [100%].

Zbudowane na podstawie otwartych danych publicznych; żadnych informacji osobowych. Czy prowadzisz ten obiekt? Poproś o korektę lub usunięcie.