Strona główna / Macedonia Północna / Oslomej power station

Oslomej power station

Elektrownia. Źródło energii: węgiel. Lokalizacja: North Macedonia, Macedonia Północna. Współrzędne: 41.582133, 21.000288.

węgielNorth MacedoniaMacedonia Północnaparametry podkrytyczne

Oslomej power station — elektrownia o mocy 254.5 MW. Źródło energii: węgiel. Lokalizacja: North Macedonia, Macedonia Północna. Właściciel wskazany w danych: Elektrani na Severna Makedonija AD [100%]. Na podstawie jej mocy zainstalowanej (szacunkowo) może zasilić około 318k gospodarstw domowych (szacunkowo). Zajmuje miejsce #4 spośród 6 elektrowni w Macedonia Północna według mocy zainstalowanej. Oddana do użytku w 1980 roku, ma około 46 lat — o ugruntowanej pozycji.

254.5MW moc zainstalowana
318,488zasilanych gospodarstw (szacunkowo)
1980oddana do użytku (~46 lat)

Dane elektrowni: WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0), id GEM_coa_oslomej_north.

Stan danych

Znane dane

ObiektOslomej power station GEM-coal
KrajMacedonia Północna · North Macedonia GEM-coal
Współrzędne41.582133, 21.000288 GEM-coal
Paliwowęgiel GEM-coal
MW moc zainstalowana254.5 MW GEM · 2026 · L100000101867; część kompleksu wytwórczego
WłaścicielElektrani na Severna Makedonija AD [100%] GEM-coal
Uruchomienie1980 GEM-coal
Technologiaparametry podkrytyczne GEM-coal

Obliczone z zestawu danych

Emisje CO₂1,114,710 t CO₂·a⁻¹ obliczone
Pozycja krajowa według mocy#4 / 6 obliczone
Pozycja krajowa dla danego paliwa#2 / 2 obliczone
Ekwiwalent zasilanych gospodarstw318,488 obliczone
Klimat8.7°C · HDD 3,392 wyliczone ze współrzędnych
Nasilenie środowiskoweC3 · 32/100 wyliczone ze współrzędnych

Brak danych

GWh zgłoszone / rokBrak danych brak w zestawie danych

Znane, modelowane i obliczone wartości są prezentowane oddzielnie. Brakujące pola są oznaczone jako niedostępne.

Pochodzenie mocy

Publiczna moc powyżej to bieżąca wartość z rekordu źródłowego. Kandydat z trackera 2026 podaje 125 MW dla Oslomej power station, ale nie jest używany jako główna wartość publiczna, dopóki zakres nie zostanie zweryfikowany (blok vs eksploatacja vs całkowita moc zainstalowana/projektowa).

Pochodzenie danych

Pola mocy lub paliwa na tej stronie zawierają oznaczenie pochodzenia oparte na GEM, oficjalnym rejestrze, Wikidata, OSM albo porównaniu wielu źródeł.

moc: GEM · 2026 · L100000101867; paliwo: GEM GCPT

W kontekście: jak ta elektrownia się porównuje

Technicznie jest opisywana jako parametry podkrytyczne. Elektrownie węglowe spalają węgiel sproszkowany, aby wytwarzać parę wysokociśnieniową w turbinie; działają jako obciążenie podstawowe, ale są źródłem o najwyższej intensywności węgla i pierwszym celem wycofania lub modernizacji efektywności.

Porównanie zdolności obliczone na podstawie Globalnej Bazy Danych Elektrowni WRI; kontekst typu paliwa to ogólne tło inżynierskie.

Moc w porównaniu z największymi elektrowniami węgiel w Macedonia Północna

Mariovo power station: 300 MW300Mariovo po…Oslomej power station: 254 MW254Oslomej po…

Moc zainstalowana (MW), WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0).

Właściciel

Właściciel wskazany w danych: Elektrani na Severna Makedonija AD [100%].

Klimat lokalny & kontekst termiczny

Źródło energii: węgiel. Ten obiekt spala węgiel, wytwarzając parę wysokociśnieniową napędzającą turbogenerator. Typ klimatu: umiarkowany oceaniczny (Köppen Cfb). Szerokość geograficzna: 41.6°N.

8.7°Cśrednia roczna temperatura
3,392stopniodni ogrzewania (baza 18°C)
10stopniodni chłodzenia (baza 18°C)
1,037 mwysokość n.p.m.

Średnia miesięczna temperatura

J: -1 °CJF: 0 °CFM: 4 °CMA: 8 °CAM: 13 °CMJ: 16 °CJJ: 18 °CJA: 18 °CAS: 14 °CSO: 10 °CON: 4 °CND: 1 °CD18 °C

Stopniodni ogrzewania są tutaj 38% powyżej mediany elektrowni w tym zbiorze danych — wskaźnik tego, ile dodatkowej energii muszą zastąpić podgrzewane urządzenia przez swoje powierzchnie zimą.

Klimatyczny indeks zapotrzebowania na ciepło: 73/100 — ta lokalizacja plasuje się w górna trzecia elektrowni, które pokrywamy pod względem stopniodni ogrzewania.

Normy klimatyczne: WorldClim 2.1 (1970–2000 monthly normals, 10 arc-min, CC BY 4.0); strefa: Köppen-Geiger world climate classification (Kottek et al. 2006, 0.5° grid). Stopniodni & indeks zapotrzebowania na ciepło obliczone przez PowerAtlas — modelowany wskaźnik zapotrzebowania na ciepło, nie zmierzona wartość obiektu.

Klimat lokalizacji i surowość środowiska

Dla zewnętrznych elementów elektrowni — kotłów odzysknicowych (HRSG), kompensatorów, zaworów, kołnierzy i ich izolacji — lokalny klimat decyduje o tempie degradacji niezabezpieczonej stali i powłok. Lokalizacja ta znajduje się w umiarkowanie korozyjnym środowisku (szacowana klasa ISO 9223 C3 — Åšrednia), a głównym czynnikiem stresu środowiskowego jest wilgotność i zwilżenie.

C3korozyjność ISO 9223 (orientacyjna)
32/100wskaźnik surowości środowiska
19.6°Csezonowa amplituda temperatur
146 kmodległość od wybrzeża

Szacunek orientacyjny metodą informacyjną ISO 9223:2012 (korozyjność atmosferyczna na podstawie temperatury, czasu zwilżenia i zasolenia powietrza), z wykorzystaniem norm klimatycznych WorldClim, klasy Köppen-Geiger i odległości od wybrzeża. Orientacyjne, nie zmierzona szybkość korozji.

Jak wypada & pobliskie elektrownie

#2 największa elektrownia węgiel spośród 2 w Macedonia Północna według mocy.

Macedonia Północna ma 2 elektrownie węgiel w tym zbiorze danych, razem około 554 MW mocy.

Pobliskie elektrownie

Lokalizacja

Współrzędne 41.582133, 21.000288 z WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0). Wyświetl na OpenStreetMap.

Najczęstsze pytania

Jakim typem elektrowni jest Oslomej power station?

Oslomej power station — elektrownia o mocy 254.5 MW. Źródło energii: węgiel. Lokalizacja: North Macedonia, Macedonia Północna, oddana do użytku w 1980.

Ile gospodarstw domowych może zasilić Oslomej power station?

Jej moc wystarcza do zasilenia około 318,488 gospodarstw domowych (szacunkowo).

Kto jest wskazany jako właściciel Oslomej power station?

Właściciel obiektu Oslomej power station wskazany w danych: Elektrani na Severna Makedonija AD [100%].

Zbudowane na podstawie otwartych danych publicznych; żadnych informacji osobowych. Czy prowadzisz ten obiekt? Poproś o korektę lub usunięcie.