Strona główna / Europa / Rumunia / NPP Cernavoda

NPP Cernavoda

Elektrownia. Źródło energii: energia jądrowa. Lokalizacja: Constanta, Rumunia. Współrzędne: 44.3215, 28.0568.

energia jądrowaConstantaRumuniaCANDU 6ciśnieniowy reaktor ciężkowodny

NPP Cernavoda — elektrownia o mocy 1,411 MW. Źródło energii: energia jądrowa. Lokalizacja: Constanta, Rumunia. Właściciel wskazany w danych: Ministerul Economiei; Comertului Si Mediului De Afaceri [100%]. Na podstawie jej mocy zainstalowanej (szacunkowo) może zasilić około 3.2 mln gospodarstw domowych (szacunkowo). Zajmuje miejsce #2 spośród 97 elektrowni w Rumunia według mocy zainstalowanej. Oddana do użytku w 1996 roku, ma około 30 lat — o ugruntowanej pozycji. Jako źródło niespalanego paliwa nie ma bezpośrednich emisji CO₂ z wytwarzania energii. W kontekście, energia jądrowa dostarcza około 20.5% energii elektrycznej Rumunia; krajowa sieć energetyczna średnio 251 gCO₂/kWh (67.5% niskoemisyjne) (2025).

1,411MW moc zainstalowana
13czas budowy (1983→1996)
3,178,378zasilanych gospodarstw (szacunkowo)
1996oddana do użytku (~30 lat)

Dane elektrowni: WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0), id WRI1019093.

Stan danych

Znane dane

ObiektNPP Cernavoda WRI
KrajRumunia · Constanta WRI
Współrzędne44.3215, 28.0568 WRI
Paliwoenergia jądrowa WRI
MW moc zainstalowana1,411 MW GEM · 2026 · L100000500162; moc eksploatowana elektrowni
WłaścicielMinisterul Economiei; Comertului Si Mediului De Afaceri [100%] WRI
Uruchomienie1996 WRI
Technologiaciśnieniowy reaktor ciężkowodny WRI

Obliczone z zestawu danych

Pozycja krajowa według mocy#2 / 97 obliczone
Pozycja krajowa dla danego paliwa#1 / 2 obliczone
Ekwiwalent zasilanych gospodarstw3,178,378 obliczone
Klimat11.5°C · HDD 2,743 wyliczone ze współrzędnych
Nasilenie środowiskoweC3 · 36/100 wyliczone ze współrzędnych

Brak danych

GWh zgłoszone / rokBrak danych brak w zestawie danych
Emisje CO₂nie dotyczy nie dotyczy

Znane, modelowane i obliczone wartości są prezentowane oddzielnie. Brakujące pola są oznaczone jako niedostępne.

Pochodzenie danych

Pola mocy lub paliwa na tej stronie zawierają oznaczenie pochodzenia oparte na GEM, oficjalnym rejestrze, Wikidata, OSM albo porównaniu wielu źródeł.

moc: GEM · 2026 · L100000500162; paliwo: WRI GPPD

W kontekście: jak ta elektrownia się porównuje

Technicznie jest opisywana jako ciśnieniowy reaktor ciężkowodny. Elektrownie jądrowe dzielą uran, aby wytwarzać parę bez bezpośredniego CO₂; działają jako stałe obciążenie podstawowe ze wskaźnikami zdolności bardzo wysokimi i najdłuższymi czasami eksploatacji ze wszystkich elektrowni termicznych.

Porównanie zdolności obliczone na podstawie Globalnej Bazy Danych Elektrowni WRI; kontekst typu paliwa to ogólne tło inżynierskie.

Moc w porównaniu z największymi elektrowniami energia jądrowa w Rumunia

NPP Cernavoda: 1,411 MW1kNPP Cernav…Doicești nuclear power plant: 462 MW462Doicești n…

Moc zainstalowana (MW), WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0).

Właściciel

Właściciel wskazany w danych: Ministerul Economiei; Comertului Si Mediului De Afaceri [100%].

Klimat lokalny & kontekst termiczny

Źródło energii: energia jądrowa. Ten obiekt wykorzystuje ciepło z rozszczepienia jądrowego do wytwarzania pary dla turbogeneratora. Typ klimatu: wilgotny subtropikalny (Köppen Cfa). Szerokość geograficzna: 44.3°N.

11.5°Cśrednia roczna temperatura
2,743stopniodni ogrzewania (baza 18°C)
377stopniodni chłodzenia (baza 18°C)
70 mwysokość n.p.m.

Średnia miesięczna temperatura

J: 0 °CJF: 2 °CFM: 6 °CMA: 11 °CAM: 16 °CMJ: 21 °CJJ: 23 °CJA: 22 °CAS: 18 °CSO: 12 °CON: 6 °CND: 1 °CD23 °C

Stopniodni ogrzewania są tutaj 12% powyżej mediany elektrowni w tym zbiorze danych — wskaźnik tego, ile dodatkowej energii muszą zastąpić podgrzewane urządzenia przez swoje powierzchnie zimą.

Klimatyczny indeks zapotrzebowania na ciepło: 56/100 — ta lokalizacja plasuje się w środkowa trzecia elektrowni, które pokrywamy pod względem stopniodni ogrzewania.

Normy klimatyczne: WorldClim 2.1 (1970–2000 monthly normals, 10 arc-min, CC BY 4.0); strefa: Köppen-Geiger world climate classification (Kottek et al. 2006, 0.5° grid). Stopniodni & indeks zapotrzebowania na ciepło obliczone przez PowerAtlas — modelowany wskaźnik zapotrzebowania na ciepło, nie zmierzona wartość obiektu.

Klimat lokalizacji i surowość środowiska

Dla zewnętrznych elementów elektrowni — kotłów odzysknicowych (HRSG), kompensatorów, zaworów, kołnierzy i ich izolacji — lokalny klimat decyduje o tempie degradacji niezabezpieczonej stali i powłok. Lokalizacja ta znajduje się w umiarkowanie korozyjnym środowisku (szacowana klasa ISO 9223 C3 — Åšrednia), a głównym czynnikiem stresu środowiskowego jest wilgotność i zwilżenie.

C3korozyjność ISO 9223 (orientacyjna)
36/100wskaźnik surowości środowiska
23.3°Csezonowa amplituda temperatur
55 kmodległość od wybrzeża

Szacunek orientacyjny metodą informacyjną ISO 9223:2012 (korozyjność atmosferyczna na podstawie temperatury, czasu zwilżenia i zasolenia powietrza), z wykorzystaniem norm klimatycznych WorldClim, klasy Köppen-Geiger i odległości od wybrzeża. Orientacyjne, nie zmierzona szybkość korozji.

Jak wypada & pobliskie elektrownie

#1 największa elektrownia energia jądrowa spośród 2 w Rumunia według mocy.

Rumunia ma 2 elektrownie energia jądrowa w tym zbiorze danych, razem około 1,873 MW mocy.

Pobliskie elektrownie

Lokalizacja

Współrzędne 44.3215, 28.0568 z WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0). Wyświetl na OpenStreetMap.

Najczęstsze pytania

Jakim typem elektrowni jest NPP Cernavoda?

NPP Cernavoda — elektrownia o mocy 1,411 MW. Źródło energii: energia jądrowa. Lokalizacja: Constanta, Rumunia, oddana do użytku w 1996.

Ile gospodarstw domowych może zasilić NPP Cernavoda?

Jej moc wystarcza do zasilenia około 3,178,378 gospodarstw domowych (szacunkowo).

Kto jest wskazany jako właściciel NPP Cernavoda?

Właściciel obiektu NPP Cernavoda wskazany w danych: Ministerul Economiei; Comertului Si Mediului De Afaceri [100%].

Zbudowane na podstawie otwartych danych publicznych; żadnych informacji osobowych. Czy prowadzisz ten obiekt? Poproś o korektę lub usunięcie.