Nord 2

Elektrownia. Źródło energii: węgiel. Lokalizacja: Bavaria, Niemcy. Współrzędne: 48.1805, 11.6393.

węgielBavariaNiemcyCO₂ zmierzone

Nord 2 — elektrownia o mocy 332.7 MW. Źródło energii: węgiel. Lokalizacja: Bavaria, Niemcy. Właściciel wskazany w danych: SWM Services GmbH. Na podstawie zgłoszonej rocznej produkcji 1,360 GWh może zasilić około 388k gospodarstw domowych. Zajmuje miejsce #115 spośród 1,442 elektrowni w Niemcy według mocy zainstalowanej. Oddana do użytku w 1991 roku, ma około 35 lat — o ugruntowanej pozycji. Jej zmierzone emisje wynoszące 1,472,512 t CO₂/rok (EU ETS verified (EUTL 2023)) odpowiadają około 343k samochodom osobowym jeżdżącym przez rok. W kontekście, węgiel dostarcza około 20.6% energii elektrycznej Niemcy; krajowa sieć energetyczna średnio 330 gCO₂/kWh (59.1% niskoemisyjne) (2025).

332.7MW moc zainstalowana
1,360GWh zgłoszone / rok
388,485zasilanych gospodarstw
1,472,512t CO₂ / rok (EU ETS verified (EUTL 2023))
1991oddana do użytku (~35 lat)

Dane elektrowni: WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0), id WRI1005982.

Stan danych

Znane dane

ObiektNord 2 WRI
KrajNiemcy · Bavaria WRI
Współrzędne48.1805, 11.6393 WRI
Paliwowęgiel WRI
MW moc zainstalowana332.7 MW WRI GPPD; rekord źródłowy
WłaścicielSWM Services GmbH WRI
Uruchomienie1991 WRI
GWh zgłoszone / rok1,360 GWh·a⁻¹ WRI
Emisje CO₂1,472,512 t CO₂·a⁻¹ zmierzone · EU ETS verified (EUTL 2023)

Obliczone z zestawu danych

Pozycja krajowa według mocy#115 / 1442 obliczone
Pozycja krajowa dla danego paliwa#55 / 124 obliczone
Moc względem porównywalnych obiektów1.12× · 296.2 MW · n=124 obliczone
Ekwiwalent zasilanych gospodarstw388,485 obliczone z raportowanej produkcji
Klimat8.6°C · HDD 3,405 wyliczone ze współrzędnych
Nasilenie środowiskoweC2 · 26/100 wyliczone ze współrzędnych

Brak danych

TechnologiaBrak danych brak w zestawie danych

Znane, modelowane i obliczone wartości są prezentowane oddzielnie. Brakujące pola są oznaczone jako niedostępne.

Pochodzenie danych

Pola mocy i paliwa na tej stronie zawierają wartości z rekordu źródłowego pierwotnego otwartego zbioru danych. Są przydatne do identyfikacji i klasyfikacji, ale nie zostały jeszcze zaktualizowane do wartości na 2026 r. zweryfikowanej w oficjalnym rejestrze lub dla lokalizacji GEM.

moc: WRI GPPD; paliwo: WRI GPPD

W kontekście: jak ta elektrownia się porównuje

Przy 332.7 MW, Nord 2 jest znacznie powyżej mediana elektrowni węgiel w Niemcy (296.2 MW). Elektrownie węglowe spalają węgiel sproszkowany, aby wytwarzać parę wysokociśnieniową w turbinie; działają jako obciążenie podstawowe, ale są źródłem o najwyższej intensywności węgla i pierwszym celem wycofania lub modernizacji efektywności.

Porównanie zdolności obliczone na podstawie Globalnej Bazy Danych Elektrowni WRI; kontekst typu paliwa to ogólne tło inżynierskie.

1,472,512 t CO₂/rok — w codziennych jednostkach

Roczne emisje tej instalacji są w przybliżeniu równoważne:

343ksamochodów osobowych jeżdżących przez rok
198kroczne zużycie energii przez gospodarstwa domowe
25 mlnsadzonek drzew rosnących przez 10 lat, by je pochłonąć

Odpowiedniki przez US EPA Greenhouse Gas Equivalencies; emisje zgłoszone do EU ETS verified (EUTL 2023).

Trend zgłoszonej produkcji

2016: 1,510 GWh20162017: 1,360 GWh20172k GWh

Roczna produkcja (GWh), WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0).

Właściciel

Właściciel wskazany w danych: SWM Services GmbH.

Klimat lokalny & kontekst termiczny

Źródło energii: węgiel. Ten obiekt spala węgiel, wytwarzając parę wysokociśnieniową napędzającą turbogenerator. Typ klimatu: umiarkowany oceaniczny (Köppen Cfb). Szerokość geograficzna: 48.2°N.

8.6°Cśrednia roczna temperatura
3,405stopniodni ogrzewania (baza 18°C)
0stopniodni chłodzenia (baza 18°C)
558 mwysokość n.p.m.

Średnia miesięczna temperatura

J: -1 °CJF: 0 °CFM: 4 °CMA: 8 °CAM: 13 °CMJ: 16 °CJJ: 18 °CJA: 18 °CAS: 14 °CSO: 9 °CON: 4 °CND: 1 °CD18 °C

Stopniodni ogrzewania są tutaj 39% powyżej mediany elektrowni w tym zbiorze danych — wskaźnik tego, ile dodatkowej energii muszą zastąpić podgrzewane urządzenia przez swoje powierzchnie zimą.

Klimatyczny indeks zapotrzebowania na ciepło: 73/100 — ta lokalizacja plasuje się w górna trzecia elektrowni, które pokrywamy pod względem stopniodni ogrzewania.

Normy klimatyczne: WorldClim 2.1 (1970–2000 monthly normals, 10 arc-min, CC BY 4.0); strefa: Köppen-Geiger world climate classification (Kottek et al. 2006, 0.5° grid). Stopniodni & indeks zapotrzebowania na ciepło obliczone przez PowerAtlas — modelowany wskaźnik zapotrzebowania na ciepło, nie zmierzona wartość obiektu.

Klimat lokalizacji i surowość środowiska

Dla zewnętrznych elementów elektrowni — kotłów odzysknicowych (HRSG), kompensatorów, zaworów, kołnierzy i ich izolacji — lokalny klimat decyduje o tempie degradacji niezabezpieczonej stali i powłok. Lokalizacja ta znajduje się w łagodnym środowisku atmosferycznym (szacowana klasa ISO 9223 C2 — Niska), a głównym czynnikiem stresu środowiskowego jest wilgotność i zwilżenie.

C2korozyjność ISO 9223 (orientacyjna)
26/100wskaźnik surowości środowiska
18.4°Csezonowa amplituda temperatur
294 kmodległość od wybrzeża

Szacunek orientacyjny metodą informacyjną ISO 9223:2012 (korozyjność atmosferyczna na podstawie temperatury, czasu zwilżenia i zasolenia powietrza), z wykorzystaniem norm klimatycznych WorldClim, klasy Köppen-Geiger i odległości od wybrzeża. Orientacyjne, nie zmierzona szybkość korozji.

Jak wypada & pobliskie elektrownie

#55 największa elektrownia węgiel spośród 124 w Niemcy według mocy.

Niemcy ma 124 elektrownie węgiel w tym zbiorze danych, razem około 64,920 MW mocy.

Pobliskie elektrownie

Lokalizacja

Współrzędne 48.1805, 11.6393 z WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0). Wyświetl na OpenStreetMap.

Najczęstsze pytania

Jakim typem elektrowni jest Nord 2?

Nord 2 — elektrownia o mocy 332.7 MW. Źródło energii: węgiel. Lokalizacja: Bavaria, Niemcy, oddana do użytku w 1991.

Ile energii elektrycznej wytwarza Nord 2?

Nord 2 wytwarza około 1,360 GWh energii elektrycznej rocznie.

Ile gospodarstw domowych może zasilić Nord 2?

Jej moc wystarcza do zasilenia około 388,485 gospodarstw domowych.

Kto jest wskazany jako właściciel Nord 2?

Właściciel obiektu Nord 2 wskazany w danych: SWM Services GmbH.

Ile CO₂ emituje Nord 2?

Nord 2 zgłosiła około 1,472,512 ton CO₂ rocznie (EU ETS verified (EUTL 2023)).

Zbudowane na podstawie otwartych danych publicznych; żadnych informacji osobowych. Czy prowadzisz ten obiekt? Poproś o korektę lub usunięcie.