Strona główna / Europa / Niemcy / Niederaussem power station

Niederaussem power station

Elektrownia. Źródło energii: węgiel. Lokalizacja: North Rhine-Westphalia, Niemcy. Współrzędne: 50.993, 6.6685.

węgielNorth Rhine-WestphaliaNiemcyparametry podkrytyczneCO₂ zmierzone

Niederaussem power station — elektrownia o mocy 3,430 MW. Źródło energii: węgiel. Lokalizacja: North Rhine-Westphalia, Niemcy. Właściciel wskazany w danych: RWE Power AG. Na podstawie zgłoszonej rocznej produkcji 23,579 GWh może zasilić około 6.7 mln gospodarstw domowych. Zajmuje miejsce #2 spośród 1,442 elektrowni w Niemcy według mocy zainstalowanej. Oddana do użytku w 1979 roku, ma około 47 lat — o ugruntowanej pozycji. Jej zmierzone emisje wynoszące 13,310,981 t CO₂/rok (EU ETS verified (EUTL 2023)) odpowiadają około 3.1 mln samochodom osobowym jeżdżącym przez rok. W kontekście, węgiel dostarcza około 20.6% energii elektrycznej Niemcy; krajowa sieć energetyczna średnio 330 gCO₂/kWh (59.1% niskoemisyjne) (2025).

3,430MW moc zainstalowana
23,579GWh zgłoszone / rok
6,736,942zasilanych gospodarstw
13,310,981t CO₂ / rok (EU ETS verified (EUTL 2023))
1979oddana do użytku (~47 lat)

Dane elektrowni: WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0), id WRI1005979.

Stan danych

Znane dane

ObiektNiederaussem power station WRI
KrajNiemcy · North Rhine-Westphalia WRI
Współrzędne50.993, 6.6685 WRI
Paliwowęgiel WRI
MW moc zainstalowana3,430 MW WRI GPPD; rekord źródłowy
WłaścicielRWE Power AG WRI
Uruchomienie1979 WRI
Technologiaparametry podkrytyczne WRI
GWh zgłoszone / rok23,579 GWh·a⁻¹ WRI
Emisje CO₂13,310,981 t CO₂·a⁻¹ zmierzone · EU ETS verified (EUTL 2023)

Obliczone z zestawu danych

Pozycja krajowa według mocy#2 / 1442 obliczone
Pozycja krajowa dla danego paliwa#1 / 124 obliczone
Moc względem porównywalnych obiektów11.58× · 296.2 MW · n=124 obliczone
Ekwiwalent zasilanych gospodarstw6,736,942 obliczone z raportowanej produkcji
Klimat10.2°C · HDD 2,829 wyliczone ze współrzędnych
Nasilenie środowiskoweC2 · 24/100 wyliczone ze współrzędnych

Znane, modelowane i obliczone wartości są prezentowane oddzielnie. Brakujące pola są oznaczone jako niedostępne.

Pochodzenie mocy

Publiczna moc powyżej to bieżąca wartość z rekordu źródłowego. Kandydat z trackera 2026 podaje 2,278 MW dla Niederaussem power station, ale nie jest używany jako główna wartość publiczna, dopóki zakres nie zostanie zweryfikowany (blok vs eksploatacja vs całkowita moc zainstalowana/projektowa).

Pochodzenie danych

Pola mocy i paliwa na tej stronie zawierają wartości z rekordu źródłowego pierwotnego otwartego zbioru danych. Są przydatne do identyfikacji i klasyfikacji, ale nie zostały jeszcze zaktualizowane do wartości na 2026 r. zweryfikowanej w oficjalnym rejestrze lub dla lokalizacji GEM.

moc: WRI GPPD; paliwo: WRI GPPD

W kontekście: jak ta elektrownia się porównuje

Przy 3,430 MW, Niederaussem power station jest znacznie powyżej mediana elektrowni węgiel w Niemcy (296.2 MW). Technicznie jest opisywana jako parametry podkrytyczne. Elektrownie węglowe spalają węgiel sproszkowany, aby wytwarzać parę wysokociśnieniową w turbinie; działają jako obciążenie podstawowe, ale są źródłem o najwyższej intensywności węgla i pierwszym celem wycofania lub modernizacji efektywności.

Porównanie zdolności obliczone na podstawie Globalnej Bazy Danych Elektrowni WRI; kontekst typu paliwa to ogólne tło inżynierskie.

13,310,981 t CO₂/rok — w codziennych jednostkach

Roczne emisje tej instalacji są w przybliżeniu równoważne:

3.1 mlnsamochodów osobowych jeżdżących przez rok
1.8 mlnroczne zużycie energii przez gospodarstwa domowe
222 mlnsadzonek drzew rosnących przez 10 lat, by je pochłonąć

Odpowiedniki przez US EPA Greenhouse Gas Equivalencies; emisje zgłoszone do EU ETS verified (EUTL 2023).

Trend zgłoszonej produkcji

2015: 23,529 GWh20152016: 21,202 GWh20162017: 23,579 GWh201724k GWh

Roczna produkcja (GWh), WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0).

Właściciel

Właściciel wskazany w danych: RWE Power AG. Wszystkie elektrownie tej firmy →

Klimat lokalny & kontekst termiczny

Źródło energii: węgiel. Ten obiekt spala węgiel, wytwarzając parę wysokociśnieniową napędzającą turbogenerator. Typ klimatu: umiarkowany oceaniczny (Köppen Cfb). Szerokość geograficzna: 51.0°N.

10.2°Cśrednia roczna temperatura
2,829stopniodni ogrzewania (baza 18°C)
13stopniodni chłodzenia (baza 18°C)
93 mwysokość n.p.m.

Średnia miesięczna temperatura

J: 3 °CJF: 3 °CFM: 6 °CMA: 9 °CAM: 14 °CMJ: 16 °CJJ: 18 °CJA: 18 °CAS: 15 °CSO: 11 °CON: 6 °CND: 4 °CD18 °C

Stopniodni ogrzewania są tutaj 15% powyżej mediany elektrowni w tym zbiorze danych — wskaźnik tego, ile dodatkowej energii muszą zastąpić podgrzewane urządzenia przez swoje powierzchnie zimą.

Klimatyczny indeks zapotrzebowania na ciepło: 58/100 — ta lokalizacja plasuje się w środkowa trzecia elektrowni, które pokrywamy pod względem stopniodni ogrzewania.

Normy klimatyczne: WorldClim 2.1 (1970–2000 monthly normals, 10 arc-min, CC BY 4.0); strefa: Köppen-Geiger world climate classification (Kottek et al. 2006, 0.5° grid). Stopniodni & indeks zapotrzebowania na ciepło obliczone przez PowerAtlas — modelowany wskaźnik zapotrzebowania na ciepło, nie zmierzona wartość obiektu.

Klimat lokalizacji i surowość środowiska

Dla zewnętrznych elementów elektrowni — kotłów odzysknicowych (HRSG), kompensatorów, zaworów, kołnierzy i ich izolacji — lokalny klimat decyduje o tempie degradacji niezabezpieczonej stali i powłok. Lokalizacja ta znajduje się w łagodnym środowisku atmosferycznym (szacowana klasa ISO 9223 C2 — Niska), a głównym czynnikiem stresu środowiskowego jest wilgotność i zwilżenie.

C2korozyjność ISO 9223 (orientacyjna)
24/100wskaźnik surowości środowiska
15.6°Csezonowa amplituda temperatur
153 kmodległość od wybrzeża

Szacunek orientacyjny metodą informacyjną ISO 9223:2012 (korozyjność atmosferyczna na podstawie temperatury, czasu zwilżenia i zasolenia powietrza), z wykorzystaniem norm klimatycznych WorldClim, klasy Köppen-Geiger i odległości od wybrzeża. Orientacyjne, nie zmierzona szybkość korozji.

Jak wypada & pobliskie elektrownie

#1 największa elektrownia węgiel spośród 124 w Niemcy według mocy.

Niemcy ma 124 elektrownie węgiel w tym zbiorze danych, razem około 64,920 MW mocy.

Pobliskie elektrownie

Lokalizacja

Współrzędne 50.993, 6.6685 z WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0). Wyświetl na OpenStreetMap.

Najczęstsze pytania

Jakim typem elektrowni jest Niederaussem power station?

Niederaussem power station — elektrownia o mocy 3,430 MW. Źródło energii: węgiel. Lokalizacja: North Rhine-Westphalia, Niemcy, oddana do użytku w 1979.

Ile energii elektrycznej wytwarza Niederaussem power station?

Niederaussem power station wytwarza około 23,579 GWh energii elektrycznej rocznie.

Ile gospodarstw domowych może zasilić Niederaussem power station?

Jej moc wystarcza do zasilenia około 6,736,942 gospodarstw domowych.

Kto jest wskazany jako właściciel Niederaussem power station?

Właściciel obiektu Niederaussem power station wskazany w danych: RWE Power AG.

Ile CO₂ emituje Niederaussem power station?

Niederaussem power station zgłosiła około 13,310,981 ton CO₂ rocznie (EU ETS verified (EUTL 2023)).

Zbudowane na podstawie otwartych danych publicznych; żadnych informacji osobowych. Czy prowadzisz ten obiekt? Poproś o korektę lub usunięcie.