Nendaz

Elektrownia energia wodna w Valais, Szwajcaria. Przybliżona lokalizacja 46.1822, 7.248.

energia wodnaValaisSzwajcariaconventional storage

Nendaz to energia wodna elektrownia o mocy 392 MW w Valais, Szwajcaria. Obsługiwana przez Industrielle Werke Basel (IWB) [13%]; Axpo Power AG [13%]; BKW Energie AG [13%]. Na podstawie jej mocy zainstalowanej (szacunkowo) może zasilić około 392k gospodarstw domowych (szacunkowo). Zajmuje miejsce #8 spośród 174 elektrowni w Szwajcaria według mocy zainstalowanej. Oddana do użytku w 1960 roku, ma około 66 lat — starsza, instalacja historyczna. Jako źródło niespalanego paliwa nie ma bezpośrednich emisji CO₂ z wytwarzania energii. W kontekście, energia wodna dostarcza około 52.3% energii elektrycznej Szwajcaria; krajowa sieć energetyczna średnio 39 gCO₂/kWh (97.7% niskoemisyjne) (2025).

392MW moc zainstalowana
392,448zasilanych gospodarstw (szacunkowo)
1960oddana do użytku (~66 lat)

Dane elektrowni: WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0), id WRI1004385.

Stan danych

Znane dane

ObiektNendaz WRI
KrajSzwajcaria · Valais WRI
Współrzędne46.1822, 7.248 WRI
Paliwoenergia wodna WRI
MW moc zainstalowana392 MW GEM · 2026 · L100000603508; moc eksploatowana elektrowni
WłaścicielIndustrielle Werke Basel (IWB) [13%]; Axpo Power AG [13%]; BKW Energie AG [13%] WRI
Uruchomienie1960 WRI
Technologiaconventional storage WRI

Obliczone z zestawu danych

Pozycja krajowa według mocy#8 / 174 obliczone
Pozycja krajowa dla danego paliwa#3 / 162 obliczone
Moc względem porównywalnych obiektów21.54× · 18.2 MW · n=162 obliczone
Ekwiwalent zasilanych gospodarstw392,448 obliczone
Klimat2.9°C · HDD 5,507 wyliczone ze współrzędnych
Nasilenie środowiskoweC1 · 17/100 wyliczone ze współrzędnych

Brak danych

GWh zgłoszone / rokBrak danych brak w zestawie danych
Emisje CO₂nie dotyczy nie dotyczy

Znane, modelowane i obliczone wartości są prezentowane oddzielnie. Brakujące pola są oznaczone jako niedostępne.

Pochodzenie danych

Pola mocy lub paliwa na tej stronie zawierają oznaczenie pochodzenia oparte na GEM, oficjalnym rejestrze, Wikidata, OSM albo porównaniu wielu źródeł.

moc: GEM · 2026 · L100000603508; paliwo: WRI GPPD

W kontekście: jak ta elektrownia się porównuje

Przy 392 MW, Nendaz jest znacznie powyżej mediana elektrowni energia wodna w Szwajcaria (18.2 MW). Technicznie jest opisywana jako conventional storage. Energia wodna konwertuje energię spadającej lub płynącej wody na elektryczność; produkcja zależy od opadów i poziomu zbiornika, a duże tamy zapewniają również równoważenie sieci i magazynowanie.

Porównanie zdolności obliczone na podstawie Globalnej Bazy Danych Elektrowni WRI; kontekst typu paliwa to ogólne tło inżynierskie.

Moc w porównaniu z największymi elektrowniami energia wodna w Szwajcaria

Bieudron: 1,260 MW1kBieudronLimmern: 1,000 MW1kLimmernNendaz: 392 MW392NendazGrimsel 2: 388 MW388Grimsel 2Bitsch (Biel): 340 MW340Bitsch (Bi…Biasca: 324 MW324BiascaFionnay (Dixence): 306 MW306Fionnay (D…Pradella: 300 MW300Pradella

Moc zainstalowana (MW), WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0).

Właściciel

Obsługiwana przez Industrielle Werke Basel (IWB) [13%]; Axpo Power AG [13%]; BKW Energie AG [13%].

Klimat lokalny & kontekst termiczny

Ta elektrownia hydro zamienia energię spadającej lub płynącej wody przez turbiny wodne. Leży w klimacie polar tundra (Köppen ET) — półkula Północna, szerokość geograficzna 46.2°N — co kształtuje ile energii może produkować i jak jej produkcja zmienia się w ciągu roku.

2.9°Cśrednia roczna temperatura
5,507stopniodni ogrzewania (baza 18°C)
0stopniodni chłodzenia (baza 18°C)
1,873 mwysokość n.p.m.

Średnia miesięczna temperatura

J: -4 °CJF: -4 °CFM: -2 °CMA: 0 °CAM: 5 °CMJ: 8 °CJJ: 11 °CJA: 12 °CAS: 8 °CSO: 4 °CON: 0 °CND: -3 °CD12 °C

Stopniodni ogrzewania są tutaj 124% powyżej mediany elektrowni w tym zbiorze danych — wskaźnik tego, ile dodatkowej energii muszą zastąpić podgrzewane urządzenia przez swoje powierzchnie zimą.

Klimatyczny indeks zapotrzebowania na ciepło: 96/100 — ta lokalizacja plasuje się w górna trzecia elektrowni, które pokrywamy pod względem stopniodni ogrzewania.

Normy klimatyczne: WorldClim 2.1 (1970–2000 monthly normals, 10 arc-min, CC BY 4.0); strefa: Köppen-Geiger world climate classification (Kottek et al. 2006, 0.5° grid). Stopniodni & indeks zapotrzebowania na ciepło obliczone przez PowerAtlas — modelowany wskaźnik zapotrzebowania na ciepło, nie zmierzona wartość obiektu.

Klimat lokalizacji i surowość środowiska

Dla zewnętrznych elementów elektrowni — kotłów odzysknicowych (HRSG), kompensatorów, zaworów, kołnierzy i ich izolacji — lokalny klimat decyduje o tempie degradacji niezabezpieczonej stali i powłok. Lokalizacja ta znajduje się w łagodnym środowisku o niskiej korozyjności (szacowana klasa ISO 9223 C1 — Bardzo niska), a głównym czynnikiem stresu środowiskowego jest thermal cycling.

C1korozyjność ISO 9223 (orientacyjna)
17/100wskaźnik surowości środowiska
16.2°Csezonowa amplituda temperatur
251 kmodległość od wybrzeża

Wyższa surowość środowiska to dokładnie miejsce, gdzie ochronna izolacja zdejmowalna zwraca się najbardziej: osłonięty mikroklimat spowalnia korozję, uszkodzenia UV i zmęczenie termiczne oraz wydłuża żywotność urządzeń zewnętrznych. To orientacyjny kontekst klimatyczny lokalizacji — nie ocena stanu konkretnej elektrowni ani operatora.

Szacunek orientacyjny metodą informacyjną ISO 9223:2012 (korozyjność atmosferyczna na podstawie temperatury, czasu zwilżenia i zasolenia powietrza), z wykorzystaniem norm klimatycznych WorldClim, klasy Köppen-Geiger i odległości od wybrzeża. Orientacyjne, nie zmierzona szybkość korozji.

Jak wypada & pobliskie elektrownie

#3 największa elektrownia energia wodna spośród 162 w Szwajcaria według mocy.

Szwajcaria ma 162 elektrownie energia wodna w tym zbiorze danych, razem około 9,694 MW mocy.

Pobliskie elektrownie

Lokalizacja

Współrzędne 46.1822, 7.248 z WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0). Wyświetl na OpenStreetMap.

Najczęstsze pytania

Jakim typem elektrowni jest Nendaz?

Nendaz to elektrownia 392 MW energia wodna w regionie Valais, Szwajcaria, oddana do użytku w 1960.

Ile gospodarstw domowych może zasilić Nendaz?

Jej moc wystarcza do zasilenia około 392,448 gospodarstw domowych (szacunkowo).

Kto eksploatuje Nendaz?

Nendaz jest eksploatowany przez Industrielle Werke Basel (IWB) [13%]; Axpo Power AG [13%]; BKW Energie AG [13%].

Zbudowane na podstawie otwartych danych publicznych; żadnych informacji osobowych. Czy prowadzisz ten obiekt? Poproś o korektę lub usunięcie.