Strona główna / Europa / Węgry / Lőrinci Gázturbinás Erőmű

Lőrinci Gázturbinás Erőmű

Elektrownia. Źródło energii: ropa. Lokalizacja: Heves, Węgry. Współrzędne: 47.7164, 19.6778.

ropaHevesWęgryOCGT

Lőrinci Gázturbinás Erőmű — elektrownia o mocy 173 MW. Źródło energii: ropa. Lokalizacja: Heves, Węgry. Właściciel wskazany w danych: MVM Balance Zrt [100%]. Na podstawie zgłoszonej rocznej produkcji 4 GWh może zasilić około 1.2k gospodarstw domowych. Zajmuje miejsce #15 spośród 37 elektrowni w Węgry według mocy zainstalowanej. Oddana do użytku w 2000 roku, ma około 26 lat — o ugruntowanej pozycji. W kontekście, ropa dostarcza około 1.0% energii elektrycznej Węgry; krajowa sieć energetyczna średnio 163 gCO₂/kWh (75.3% niskoemisyjne) (2025).

173MW moc zainstalowana
4GWh zgłoszone / rok
1,171zasilanych gospodarstw
2000oddana do użytku (~26 lat)

Dane elektrowni: WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0), id WRI1020254.

Stan danych

Znane dane

ObiektLőrinci Gázturbinás Erőmű WRI
KrajWęgry · Heves WRI
Współrzędne47.7164, 19.6778 WRI
Paliworopa WRI
MW moc zainstalowana173 MW GEM · 2026 · L100000406402; moc eksploatowana elektrowni
WłaścicielMVM Balance Zrt [100%] WRI
Uruchomienie2000 WRI
TechnologiaOCGT WRI
GWh zgłoszone / rok4 GWh·a⁻¹ WRI

Obliczone z zestawu danych

Emisje CO₂3,075 t CO₂·a⁻¹ obliczone
Pozycja krajowa według mocy#15 / 37 obliczone
Pozycja krajowa dla danego paliwa#1 / 1 obliczone
Ekwiwalent zasilanych gospodarstw1,171 obliczone z raportowanej produkcji
Klimat10.3°C · HDD 2,986 wyliczone ze współrzędnych
Nasilenie środowiskoweC2 · 29/100 wyliczone ze współrzędnych

Znane, modelowane i obliczone wartości są prezentowane oddzielnie. Brakujące pola są oznaczone jako niedostępne.

Pochodzenie danych

Pola mocy lub paliwa na tej stronie zawierają oznaczenie pochodzenia oparte na GEM, oficjalnym rejestrze, Wikidata, OSM albo porównaniu wielu źródeł.

moc: GEM · 2026 · L100000406402; paliwo: WRI GPPD

W kontekście: jak ta elektrownia się porównuje

Technicznie jest opisywana jako OCGT. Elektrownie na olej spalają ciężkie oleje opałowe lub olej napędowy, zazwyczaj jako pojemność szczytowa lub zapasowa na wyspach i sieciach bez gazociągów; wysoki koszt paliwa utrzymuje ich wykorzystanie na niskim poziomie.

Porównanie zdolności obliczone na podstawie Globalnej Bazy Danych Elektrowni WRI; kontekst typu paliwa to ogólne tło inżynierskie.

Trend zgłoszonej produkcji

2015: 5 GWh20152016: 2 GWh20162017: 4 GWh20175 GWh

Roczna produkcja (GWh), WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0).

Właściciel

Właściciel wskazany w danych: MVM Balance Zrt [100%].

Klimat lokalny & kontekst termiczny

Źródło energii: ropa. Ten obiekt spala olej lub olej napędowy do napędzania turbin lub silników tłokowych. Typ klimatu: umiarkowany oceaniczny (Köppen Cfb). Szerokość geograficzna: 47.7°N.

10.3°Cśrednia roczna temperatura
2,986stopniodni ogrzewania (baza 18°C)
208stopniodni chłodzenia (baza 18°C)
111 mwysokość n.p.m.

Średnia miesięczna temperatura

J: -1 °CJF: 1 °CFM: 6 °CMA: 11 °CAM: 16 °CMJ: 19 °CJJ: 21 °CJA: 21 °CAS: 16 °CSO: 10 °CON: 4 °CND: 0 °CD21 °C

Stopniodni ogrzewania są tutaj 21% powyżej mediany elektrowni w tym zbiorze danych — wskaźnik tego, ile dodatkowej energii muszą zastąpić podgrzewane urządzenia przez swoje powierzchnie zimą.

Klimatyczny indeks zapotrzebowania na ciepło: 62/100 — ta lokalizacja plasuje się w środkowa trzecia elektrowni, które pokrywamy pod względem stopniodni ogrzewania.

Normy klimatyczne: WorldClim 2.1 (1970–2000 monthly normals, 10 arc-min, CC BY 4.0); strefa: Köppen-Geiger world climate classification (Kottek et al. 2006, 0.5° grid). Stopniodni & indeks zapotrzebowania na ciepło obliczone przez PowerAtlas — modelowany wskaźnik zapotrzebowania na ciepło, nie zmierzona wartość obiektu.

Klimat lokalizacji i surowość środowiska

Dla zewnętrznych elementów elektrowni — kotłów odzysknicowych (HRSG), kompensatorów, zaworów, kołnierzy i ich izolacji — lokalny klimat decyduje o tempie degradacji niezabezpieczonej stali i powłok. Lokalizacja ta znajduje się w łagodnym środowisku atmosferycznym (szacowana klasa ISO 9223 C2 — Niska), a głównym czynnikiem stresu środowiskowego jest wilgotność i zwilżenie.

C2korozyjność ISO 9223 (orientacyjna)
29/100wskaźnik surowości środowiska
22.1°Csezonowa amplituda temperatur
536 kmodległość od wybrzeża

Szacunek orientacyjny metodą informacyjną ISO 9223:2012 (korozyjność atmosferyczna na podstawie temperatury, czasu zwilżenia i zasolenia powietrza), z wykorzystaniem norm klimatycznych WorldClim, klasy Köppen-Geiger i odległości od wybrzeża. Orientacyjne, nie zmierzona szybkość korozji.

Jak wypada & pobliskie elektrownie

Węgry ma 1 elektrownię ropa w tym zbiorze danych, razem około 173 MW mocy.

Pobliskie elektrownie

Lokalizacja

Współrzędne 47.7164, 19.6778 z WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0). Wyświetl na OpenStreetMap.

Najczęstsze pytania

Jakim typem elektrowni jest Lőrinci Gázturbinás Erőmű?

Lőrinci Gázturbinás Erőmű — elektrownia o mocy 173 MW. Źródło energii: ropa. Lokalizacja: Heves, Węgry, oddana do użytku w 2000.

Ile energii elektrycznej wytwarza Lőrinci Gázturbinás Erőmű?

Lőrinci Gázturbinás Erőmű wytwarza około 4 GWh energii elektrycznej rocznie.

Ile gospodarstw domowych może zasilić Lőrinci Gázturbinás Erőmű?

Jej moc wystarcza do zasilenia około 1,171 gospodarstw domowych.

Kto jest wskazany jako właściciel Lőrinci Gázturbinás Erőmű?

Właściciel obiektu Lőrinci Gázturbinás Erőmű wskazany w danych: MVM Balance Zrt [100%].

Zbudowane na podstawie otwartych danych publicznych; żadnych informacji osobowych. Czy prowadzisz ten obiekt? Poproś o korektę lub usunięcie.