Strona główna / Europa / Ukraina / Khmelnytska

Khmelnytska

Elektrownia. Źródło energii: energia jądrowa. Lokalizacja: Khmelnytskyi, Ukraina. Współrzędne: 50.3024, 26.6473.

energia jądrowaKhmelnytskyiUkrainaVVER V-320reaktor wodny ciśnieniowy

Khmelnytska — elektrownia o mocy 2,000 MW. Źródło energii: energia jądrowa. Lokalizacja: Khmelnytskyi, Ukraina. Właściciel wskazany w danych: Energoatom. Na podstawie jej mocy zainstalowanej (szacunkowo) może zasilić około 4.5 mln gospodarstw domowych (szacunkowo). Zajmuje miejsce #11 spośród 98 elektrowni w Ukraina według mocy zainstalowanej. Oddana do użytku w 1988 roku, ma około 38 lat — o ugruntowanej pozycji. Jako źródło niespalanego paliwa nie ma bezpośrednich emisji CO₂ z wytwarzania energii. W kontekście, energia jądrowa dostarcza około 55.8% energii elektrycznej Ukraina; krajowa sieć energetyczna średnio 250 gCO₂/kWh (72.2% niskoemisyjne) (2022).

2,000MW moc zainstalowana
6czas budowy (1981→1987)
4,505,142zasilanych gospodarstw (szacunkowo)
1988oddana do użytku (~38 lat)

Dane elektrowni: WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0), id WRI1005111.

Stan danych

Znane dane

ObiektKhmelnytska WRI
KrajUkraina · Khmelnytskyi WRI
Współrzędne50.3024, 26.6473 WRI
Paliwoenergia jądrowa WRI
MW moc zainstalowana2,000 MW GEM · 2026 · L100000500095; moc eksploatowana elektrowni
WłaścicielEnergoatom WRI
Uruchomienie1988 WRI
Technologiareaktor wodny ciśnieniowy WRI

Obliczone z zestawu danych

Pozycja krajowa według mocy#11 / 98 obliczone
Pozycja krajowa dla danego paliwa#7 / 9 obliczone
Moc względem porównywalnych obiektów0.67× · 3,000 MW · n=9 obliczone
Ekwiwalent zasilanych gospodarstw4,505,142 obliczone
Klimat7.3°C · HDD 3,897 wyliczone ze współrzędnych
Nasilenie środowiskoweC2 · 26/100 wyliczone ze współrzędnych

Brak danych

GWh zgłoszone / rokBrak danych brak w zestawie danych
Emisje CO₂nie dotyczy nie dotyczy

Znane, modelowane i obliczone wartości są prezentowane oddzielnie. Brakujące pola są oznaczone jako niedostępne.

Pochodzenie danych

Pola mocy lub paliwa na tej stronie zawierają oznaczenie pochodzenia oparte na GEM, oficjalnym rejestrze, Wikidata, OSM albo porównaniu wielu źródeł.

moc: GEM · 2026 · L100000500095; paliwo: WRI GPPD

W kontekście: jak ta elektrownia się porównuje

Przy 2,000 MW, Khmelnytska jest poniżej mediana elektrowni energia jądrowa w Ukraina (3,000 MW). Technicznie jest opisywana jako reaktor wodny ciśnieniowy. Elektrownie jądrowe dzielą uran, aby wytwarzać parę bez bezpośredniego CO₂; działają jako stałe obciążenie podstawowe ze wskaźnikami zdolności bardzo wysokimi i najdłuższymi czasami eksploatacji ze wszystkich elektrowni termicznych.

Porównanie zdolności obliczone na podstawie Globalnej Bazy Danych Elektrowni WRI; kontekst typu paliwa to ogólne tło inżynierskie.

Moc w porównaniu z największymi elektrowniami energia jądrowa w Ukraina

Zaporozhye: 6,000 MW6kZaporozhyeChyhyryn nuclear power plant: 4,000 MW4kChyhyryn n…Chernobyl nuclear power plant: 3,800 MW4kChernobyl …Crimean nuclear power plant: 3,800 MW4kCrimean nu…South Ukraine: 3,000 MW3kSouth Ukra…Rivne (Rouno): 2,835 MW3kRivne (Rou…Khmelnytska: 2,000 MW2kKhmelnytskaKharkiv nuclear power plant: 2,000 MW2kKharkiv nu…

Moc zainstalowana (MW), WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0).

Właściciel

Właściciel wskazany w danych: Energoatom.

Klimat lokalny & kontekst termiczny

Źródło energii: energia jądrowa. Ten obiekt wykorzystuje ciepło z rozszczepienia jądrowego do wytwarzania pary dla turbogeneratora. Typ klimatu: wilgotny kontynentalny z ciepłym latem (Köppen Dfb). Szerokość geograficzna: 50.3°N.

7.3°Cśrednia roczna temperatura
3,897stopniodni ogrzewania (baza 18°C)
0stopniodni chłodzenia (baza 18°C)
235 mwysokość n.p.m.

Średnia miesięczna temperatura

J: -4 °CJF: -3 °CFM: 1 °CMA: 8 °CAM: 14 °CMJ: 17 °CJJ: 18 °CJA: 17 °CAS: 13 °CSO: 8 °CON: 2 °CND: -2 °CD18 °C

Stopniodni ogrzewania są tutaj 59% powyżej mediany elektrowni w tym zbiorze danych — wskaźnik tego, ile dodatkowej energii muszą zastąpić podgrzewane urządzenia przez swoje powierzchnie zimą.

Klimatyczny indeks zapotrzebowania na ciepło: 83/100 — ta lokalizacja plasuje się w górna trzecia elektrowni, które pokrywamy pod względem stopniodni ogrzewania.

Normy klimatyczne: WorldClim 2.1 (1970–2000 monthly normals, 10 arc-min, CC BY 4.0); strefa: Köppen-Geiger world climate classification (Kottek et al. 2006, 0.5° grid). Stopniodni & indeks zapotrzebowania na ciepło obliczone przez PowerAtlas — modelowany wskaźnik zapotrzebowania na ciepło, nie zmierzona wartość obiektu.

Klimat lokalizacji i surowość środowiska

Dla zewnętrznych elementów elektrowni — kotłów odzysknicowych (HRSG), kompensatorów, zaworów, kołnierzy i ich izolacji — lokalny klimat decyduje o tempie degradacji niezabezpieczonej stali i powłok. Lokalizacja ta znajduje się w łagodnym środowisku atmosferycznym (szacowana klasa ISO 9223 C2 — Niska), a głównym czynnikiem stresu środowiskowego jest wilgotność i zwilżenie.

C2korozyjność ISO 9223 (orientacyjna)
26/100wskaźnik surowości środowiska
21.8°Csezonowa amplituda temperatur
543 kmodległość od wybrzeża

Szacunek orientacyjny metodą informacyjną ISO 9223:2012 (korozyjność atmosferyczna na podstawie temperatury, czasu zwilżenia i zasolenia powietrza), z wykorzystaniem norm klimatycznych WorldClim, klasy Köppen-Geiger i odległości od wybrzeża. Orientacyjne, nie zmierzona szybkość korozji.

Jak wypada & pobliskie elektrownie

#7 największa elektrownia energia jądrowa spośród 9 w Ukraina według mocy.

Ukraina ma 9 elektrownie energia jądrowa w tym zbiorze danych, razem około 29,435 MW mocy.

Pobliskie elektrownie

Lokalizacja

Współrzędne 50.3024, 26.6473 z WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0). Wyświetl na OpenStreetMap.

Najczęstsze pytania

Jakim typem elektrowni jest Khmelnytska?

Khmelnytska — elektrownia o mocy 2,000 MW. Źródło energii: energia jądrowa. Lokalizacja: Khmelnytskyi, Ukraina, oddana do użytku w 1988.

Ile gospodarstw domowych może zasilić Khmelnytska?

Jej moc wystarcza do zasilenia około 4,505,142 gospodarstw domowych (szacunkowo).

Kto jest wskazany jako właściciel Khmelnytska?

Właściciel obiektu Khmelnytska wskazany w danych: Energoatom.

Zbudowane na podstawie otwartych danych publicznych; żadnych informacji osobowych. Czy prowadzisz ten obiekt? Poproś o korektę lub usunięcie.