Karlshamn

Elektrownia. Źródło energii: energia wodna. Lokalizacja: Blekinge, Szwecja. Współrzędne: 56.1522, 14.8325.

energia wodnaBlekingeSzwecjaturbina parowa

Karlshamn — elektrownia o mocy 1,020 MW. Źródło energii: energia wodna. Lokalizacja: Blekinge, Szwecja. Właściciel wskazany w danych: Uniper SE. Na podstawie zgłoszonej rocznej produkcji 8 GWh może zasilić około 2.2k gospodarstw domowych. Zajmuje miejsce #4 spośród 178 elektrowni w Szwecja według mocy zainstalowanej. Oddana do użytku w 1971 roku, ma około 55 lat — starsza, instalacja historyczna. Jako źródło niespalanego paliwa nie ma bezpośrednich emisji CO₂ z wytwarzania energii. W kontekście, energia wodna dostarcza około 40.0% energii elektrycznej Szwecja; krajowa sieć energetyczna średnio 35 gCO₂/kWh (98.8% niskoemisyjne) (2025).

1,020MW moc zainstalowana
8GWh zgłoszone / rok
2,228zasilanych gospodarstw
1971oddana do użytku (~55 lat)

Dane elektrowni: WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0), id WRI1029976.

Stan danych

Znane dane

ObiektKarlshamn WRI
KrajSzwecja · Blekinge WRI
Współrzędne56.1522, 14.8325 WRI
Paliwoenergia wodna WRI
MW moc zainstalowana1,020 MW WRI GPPD; rekord źródłowy
WłaścicielUniper SE WRI
Uruchomienie1971 WRI
Technologiaturbina parowa WRI
GWh zgłoszone / rok8 GWh·a⁻¹ WRI

Obliczone z zestawu danych

Pozycja krajowa według mocy#4 / 178 obliczone
Pozycja krajowa dla danego paliwa#1 / 142 obliczone
Moc względem porównywalnych obiektów29.14× · 35 MW · n=142 obliczone
Ekwiwalent zasilanych gospodarstw2,228 obliczone z raportowanej produkcji
Klimat7.6°C · HDD 3,776 wyliczone ze współrzędnych
Nasilenie środowiskoweC4 · 34/100 wyliczone ze współrzędnych

Brak danych

Emisje CO₂nie dotyczy nie dotyczy

Znane, modelowane i obliczone wartości są prezentowane oddzielnie. Brakujące pola są oznaczone jako niedostępne.

Pochodzenie danych

Pola mocy i paliwa na tej stronie zawierają wartości z rekordu źródłowego pierwotnego otwartego zbioru danych. Są przydatne do identyfikacji i klasyfikacji, ale nie zostały jeszcze zaktualizowane do wartości na 2026 r. zweryfikowanej w oficjalnym rejestrze lub dla lokalizacji GEM.

moc: WRI GPPD; paliwo: WRI GPPD

W kontekście: jak ta elektrownia się porównuje

Przy 1,020 MW, Karlshamn jest znacznie powyżej mediana elektrowni energia wodna w Szwecja (35 MW). Technicznie jest opisywana jako turbina parowa. Energia wodna konwertuje energię spadającej lub płynącej wody na elektryczność; produkcja zależy od opadów i poziomu zbiornika, a duże tamy zapewniają również równoważenie sieci i magazynowanie.

Porównanie zdolności obliczone na podstawie Globalnej Bazy Danych Elektrowni WRI; kontekst typu paliwa to ogólne tło inżynierskie.

Trend zgłoszonej produkcji

2016: 14 GWh20162017: 8 GWh201714 GWh

Roczna produkcja (GWh), WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0).

Właściciel

Właściciel wskazany w danych: Uniper SE.

Klimat lokalny & kontekst termiczny

Źródło energii: energia wodna. Ten obiekt zamienia energię spadającej lub płynącej wody przez turbiny wodne. Typ klimatu: umiarkowany oceaniczny (Köppen Cfb). Szerokość geograficzna: 56.2°N.

7.6°Cśrednia roczna temperatura
3,776stopniodni ogrzewania (baza 18°C)
0stopniodni chłodzenia (baza 18°C)
10 mwysokość n.p.m.

Średnia miesięczna temperatura

J: 0 °CJF: 0 °CFM: 2 °CMA: 6 °CAM: 11 °CMJ: 15 °CJJ: 17 °CJA: 16 °CAS: 12 °CSO: 8 °CON: 4 °CND: 1 °CD17 °C

Stopniodni ogrzewania są tutaj 54% powyżej mediany elektrowni w tym zbiorze danych — wskaźnik tego, ile dodatkowej energii muszą zastąpić podgrzewane urządzenia przez swoje powierzchnie zimą.

Klimatyczny indeks zapotrzebowania na ciepło: 81/100 — ta lokalizacja plasuje się w górna trzecia elektrowni, które pokrywamy pod względem stopniodni ogrzewania.

Normy klimatyczne: WorldClim 2.1 (1970–2000 monthly normals, 10 arc-min, CC BY 4.0); strefa: Köppen-Geiger world climate classification (Kottek et al. 2006, 0.5° grid). Stopniodni & indeks zapotrzebowania na ciepło obliczone przez PowerAtlas — modelowany wskaźnik zapotrzebowania na ciepło, nie zmierzona wartość obiektu.

Klimat lokalizacji i surowość środowiska

Dla zewnętrznych elementów elektrowni — kotłów odzysknicowych (HRSG), kompensatorów, zaworów, kołnierzy i ich izolacji — lokalny klimat decyduje o tempie degradacji niezabezpieczonej stali i powłok. Lokalizacja ta znajduje się w korozyjnym środowisku (szacowana klasa ISO 9223 C4 — Wysoka), a głównym czynnikiem stresu środowiskowego jest korozja w środowisku morskim.

C4korozyjność ISO 9223 (orientacyjna)
34/100wskaźnik surowości środowiska
16.9°Csezonowa amplituda temperatur
12 kmodległość od wybrzeża

Szacunek orientacyjny metodą informacyjną ISO 9223:2012 (korozyjność atmosferyczna na podstawie temperatury, czasu zwilżenia i zasolenia powietrza), z wykorzystaniem norm klimatycznych WorldClim, klasy Köppen-Geiger i odległości od wybrzeża. Orientacyjne, nie zmierzona szybkość korozji.

Jak wypada & pobliskie elektrownie

#1 największa elektrownia energia wodna spośród 142 w Szwecja według mocy.

Szwecja ma 142 elektrownie energia wodna w tym zbiorze danych, razem około 12,709 MW mocy.

Pobliskie elektrownie

  • Hoge Vag · energia wiatrowa · 38 MW · Skane
  • Timsfors · energia wodna · 2.8 MW · Kronoberg
  • Angaback · energia wodna · 7 MW · Kronoberg
  • Utgrunden · energia wiatrowa · 10.5 MW · Kalmar
  • Rottnen · energia wodna · 17 MW · Kronoberg
  • Bornholm · energia słoneczna · 10 MW · Capital Region

Lokalizacja

Współrzędne 56.1522, 14.8325 z WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0). Wyświetl na OpenStreetMap.

Najczęstsze pytania

Jakim typem elektrowni jest Karlshamn?

Karlshamn — elektrownia o mocy 1,020 MW. Źródło energii: energia wodna. Lokalizacja: Blekinge, Szwecja, oddana do użytku w 1971.

Ile energii elektrycznej wytwarza Karlshamn?

Karlshamn wytwarza około 8 GWh energii elektrycznej rocznie.

Ile gospodarstw domowych może zasilić Karlshamn?

Jej moc wystarcza do zasilenia około 2,228 gospodarstw domowych.

Kto jest wskazany jako właściciel Karlshamn?

Właściciel obiektu Karlshamn wskazany w danych: Uniper SE.

Zbudowane na podstawie otwartych danych publicznych; żadnych informacji osobowych. Czy prowadzisz ten obiekt? Poproś o korektę lub usunięcie.