HKW Nord

Elektrownia. Źródło energii: węgiel. Lokalizacja: Lower Saxony, Niemcy. Współrzędne: 52.4328, 10.7861.

węgielLower SaxonyNiemcy

HKW Nord — elektrownia o mocy 61.5 MW. Źródło energii: węgiel. Lokalizacja: Lower Saxony, Niemcy. Właściciel wskazany w danych: Volkswagen AG. Na podstawie jej mocy zainstalowanej (szacunkowo) może zasilić około 77k gospodarstw domowych (szacunkowo). Zajmuje miejsce #325 spośród 1,442 elektrowni w Niemcy według mocy zainstalowanej. Oddana do użytku w 2000 roku, ma około 26 lat — o ugruntowanej pozycji. W kontekście, węgiel dostarcza około 20.6% energii elektrycznej Niemcy; krajowa sieć energetyczna średnio 330 gCO₂/kWh (59.1% niskoemisyjne) (2025).

61.5MW moc zainstalowana
76,962zasilanych gospodarstw (szacunkowo)
2000oddana do użytku (~26 lat)

Dane elektrowni: WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0), id WRI1005804.

Stan danych

Znane dane

ObiektHKW Nord WRI
KrajNiemcy · Lower Saxony WRI
Współrzędne52.4328, 10.7861 WRI
Paliwowęgiel WRI
MW moc zainstalowana61.5 MW WRI GPPD; rekord źródłowy
WłaścicielVolkswagen AG WRI
Uruchomienie2000 WRI

Obliczone z zestawu danych

Emisje CO₂269,370 t CO₂·a⁻¹ obliczone
Pozycja krajowa według mocy#325 / 1442 obliczone
Pozycja krajowa dla danego paliwa#95 / 124 obliczone
Moc względem porównywalnych obiektów0.21× · 296.2 MW · n=124 obliczone
Ekwiwalent zasilanych gospodarstw76,962 obliczone
Klimat8.8°C · HDD 3,337 wyliczone ze współrzędnych
Nasilenie środowiskoweC2 · 24/100 wyliczone ze współrzędnych

Brak danych

TechnologiaBrak danych brak w zestawie danych
GWh zgłoszone / rokBrak danych brak w zestawie danych

Znane, modelowane i obliczone wartości są prezentowane oddzielnie. Brakujące pola są oznaczone jako niedostępne.

Pochodzenie danych

Pola mocy i paliwa na tej stronie zawierają wartości z rekordu źródłowego pierwotnego otwartego zbioru danych. Są przydatne do identyfikacji i klasyfikacji, ale nie zostały jeszcze zaktualizowane do wartości na 2026 r. zweryfikowanej w oficjalnym rejestrze lub dla lokalizacji GEM.

moc: WRI GPPD; paliwo: WRI GPPD

W kontekście: jak ta elektrownia się porównuje

Przy 61.5 MW, HKW Nord jest poniżej mediana elektrowni węgiel w Niemcy (296.2 MW). Elektrownie węglowe spalają węgiel sproszkowany, aby wytwarzać parę wysokociśnieniową w turbinie; działają jako obciążenie podstawowe, ale są źródłem o najwyższej intensywności węgla i pierwszym celem wycofania lub modernizacji efektywności.

Porównanie zdolności obliczone na podstawie Globalnej Bazy Danych Elektrowni WRI; kontekst typu paliwa to ogólne tło inżynierskie.

Moc w porównaniu z największymi elektrowniami węgiel w Niemcy

Niederaussem power station: 3,430 MW3kNiederauss…Janschwalde power station: 3,000 MW3kJanschwald…Boxberg power station: 2,582 MW3kBoxberg po…GKM (Mannheim) power station: 2,147 MW2kGKM (Mannh…BoA 2: 2,100 MW2kBoA 2Neurath power station: 2,068 MW2kNeurath po…Brunsbuettel SWS power station: 1,820 MW2kBrunsbuett…Weisweiler power station: 1,800 MW2kWeisweiler…

Moc zainstalowana (MW), WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0).

Właściciel

Właściciel wskazany w danych: Volkswagen AG.

Klimat lokalny & kontekst termiczny

Źródło energii: węgiel. Ten obiekt spala węgiel, wytwarzając parę wysokociśnieniową napędzającą turbogenerator. Typ klimatu: umiarkowany oceaniczny (Köppen Cfb). Szerokość geograficzna: 52.4°N.

8.8°Cśrednia roczna temperatura
3,337stopniodni ogrzewania (baza 18°C)
0stopniodni chłodzenia (baza 18°C)
81 mwysokość n.p.m.

Średnia miesięczna temperatura

J: 0 °CJF: 1 °CFM: 4 °CMA: 8 °CAM: 13 °CMJ: 15 °CJJ: 17 °CJA: 17 °CAS: 14 °CSO: 9 °CON: 5 °CND: 2 °CD17 °C

Stopniodni ogrzewania są tutaj 36% powyżej mediany elektrowni w tym zbiorze danych — wskaźnik tego, ile dodatkowej energii muszą zastąpić podgrzewane urządzenia przez swoje powierzchnie zimą.

Klimatyczny indeks zapotrzebowania na ciepło: 72/100 — ta lokalizacja plasuje się w górna trzecia elektrowni, które pokrywamy pod względem stopniodni ogrzewania.

Normy klimatyczne: WorldClim 2.1 (1970–2000 monthly normals, 10 arc-min, CC BY 4.0); strefa: Köppen-Geiger world climate classification (Kottek et al. 2006, 0.5° grid). Stopniodni & indeks zapotrzebowania na ciepło obliczone przez PowerAtlas — modelowany wskaźnik zapotrzebowania na ciepło, nie zmierzona wartość obiektu.

Klimat lokalizacji i surowość środowiska

Dla zewnętrznych elementów elektrowni — kotłów odzysknicowych (HRSG), kompensatorów, zaworów, kołnierzy i ich izolacji — lokalny klimat decyduje o tempie degradacji niezabezpieczonej stali i powłok. Lokalizacja ta znajduje się w łagodnym środowisku atmosferycznym (szacowana klasa ISO 9223 C2 — Niska), a głównym czynnikiem stresu środowiskowego jest wilgotność i zwilżenie.

C2korozyjność ISO 9223 (orientacyjna)
24/100wskaźnik surowości środowiska
16.9°Csezonowa amplituda temperatur
223 kmodległość od wybrzeża

Szacunek orientacyjny metodą informacyjną ISO 9223:2012 (korozyjność atmosferyczna na podstawie temperatury, czasu zwilżenia i zasolenia powietrza), z wykorzystaniem norm klimatycznych WorldClim, klasy Köppen-Geiger i odległości od wybrzeża. Orientacyjne, nie zmierzona szybkość korozji.

Jak wypada & pobliskie elektrownie

#95 największa elektrownia węgiel spośród 124 w Niemcy według mocy.

Niemcy ma 124 elektrownie węgiel w tym zbiorze danych, razem około 64,920 MW mocy.

Pobliskie elektrownie

Lokalizacja

Współrzędne 52.4328, 10.7861 z WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0). Wyświetl na OpenStreetMap.

Najczęstsze pytania

Jakim typem elektrowni jest HKW Nord?

HKW Nord — elektrownia o mocy 61.5 MW. Źródło energii: węgiel. Lokalizacja: Lower Saxony, Niemcy, oddana do użytku w 2000.

Ile gospodarstw domowych może zasilić HKW Nord?

Jej moc wystarcza do zasilenia około 76,962 gospodarstw domowych (szacunkowo).

Kto jest wskazany jako właściciel HKW Nord?

Właściciel obiektu HKW Nord wskazany w danych: Volkswagen AG.

Zbudowane na podstawie otwartych danych publicznych; żadnych informacji osobowych. Czy prowadzisz ten obiekt? Poproś o korektę lub usunięcie.