Strona główna / Europa / Holandia / Hemweg power station

Hemweg power station

Elektrownia. Źródło energii: węgiel. Lokalizacja: North Holland, Holandia. Współrzędne: 52.4049, 4.8465.

węgielNorth HollandHolandiaCO₂ zmierzone

Hemweg power station — elektrownia o mocy 685 MW. Źródło energii: węgiel. Lokalizacja: North Holland, Holandia. Właściciel wskazany w danych: NUON. Na podstawie zgłoszonej rocznej produkcji 3,132 GWh może zasilić około 895k gospodarstw domowych. Zajmuje miejsce #14 spośród 119 elektrowni w Holandia według mocy zainstalowanej. Oddana do użytku w 1995 roku, ma około 31 lat — o ugruntowanej pozycji. Jej zmierzone emisje wynoszące 636,535 t CO₂/rok (EU ETS verified (EUTL 2023)) odpowiadają około 148k samochodom osobowym jeżdżącym przez rok. W kontekście, węgiel dostarcza około 7.1% energii elektrycznej Holandia; krajowa sieć energetyczna średnio 254 gCO₂/kWh (54.2% niskoemisyjne) (2025).

685MW moc zainstalowana
3,132GWh zgłoszone / rok
895,000zasilanych gospodarstw
636,535t CO₂ / rok (EU ETS verified (EUTL 2023))
1995oddana do użytku (~31 lat)

Dane elektrowni: WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0), id WRI1019298.

Stan danych

Znane dane

ObiektHemweg power station WRI
KrajHolandia · North Holland WRI
Współrzędne52.4049, 4.8465 WRI
Paliwowęgiel WRI
MW moc zainstalowana685 MW WRI GPPD; rekord źródłowy
WłaścicielNUON WRI
Uruchomienie1995 WRI
GWh zgłoszone / rok3,132 GWh·a⁻¹ WRI
Emisje CO₂636,535 t CO₂·a⁻¹ zmierzone · EU ETS verified (EUTL 2023)

Obliczone z zestawu danych

Pozycja krajowa według mocy#14 / 119 obliczone
Pozycja krajowa dla danego paliwa#6 / 7 obliczone
Moc względem porównywalnych obiektów0.66× · 1,040 MW · n=7 obliczone
Ekwiwalent zasilanych gospodarstw895,000 obliczone z raportowanej produkcji
Klimat9.6°C · HDD 3,034 wyliczone ze współrzędnych
Nasilenie środowiskoweC4 · 31/100 wyliczone ze współrzędnych

Brak danych

TechnologiaBrak danych brak w zestawie danych

Znane, modelowane i obliczone wartości są prezentowane oddzielnie. Brakujące pola są oznaczone jako niedostępne.

Pochodzenie danych

Pola mocy i paliwa na tej stronie zawierają wartości z rekordu źródłowego pierwotnego otwartego zbioru danych. Są przydatne do identyfikacji i klasyfikacji, ale nie zostały jeszcze zaktualizowane do wartości na 2026 r. zweryfikowanej w oficjalnym rejestrze lub dla lokalizacji GEM.

moc: WRI GPPD; paliwo: WRI GPPD

W kontekście: jak ta elektrownia się porównuje

Przy 685 MW, Hemweg power station jest poniżej mediana elektrowni węgiel w Holandia (1,040 MW). Elektrownie węglowe spalają węgiel sproszkowany, aby wytwarzać parę wysokociśnieniową w turbinie; działają jako obciążenie podstawowe, ale są źródłem o najwyższej intensywności węgla i pierwszym celem wycofania lub modernizacji efektywności.

Porównanie zdolności obliczone na podstawie Globalnej Bazy Danych Elektrowni WRI; kontekst typu paliwa to ogólne tło inżynierskie.

636,535 t CO₂/rok — w codziennych jednostkach

Roczne emisje tej instalacji są w przybliżeniu równoważne:

148ksamochodów osobowych jeżdżących przez rok
85kroczne zużycie energii przez gospodarstwa domowe
11 mlnsadzonek drzew rosnących przez 10 lat, by je pochłonąć

Odpowiedniki przez US EPA Greenhouse Gas Equivalencies; emisje zgłoszone do EU ETS verified (EUTL 2023).

Trend zgłoszonej produkcji

2015: 4,435 GWh20152016: 4,132 GWh20162017: 3,132 GWh20174k GWh

Roczna produkcja (GWh), WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0).

Właściciel

Właściciel wskazany w danych: NUON.

Klimat lokalny & kontekst termiczny

Źródło energii: węgiel. Ten obiekt spala węgiel, wytwarzając parę wysokociśnieniową napędzającą turbogenerator. Typ klimatu: umiarkowany oceaniczny (Köppen Cfb). Szerokość geograficzna: 52.4°N.

9.6°Cśrednia roczna temperatura
3,034stopniodni ogrzewania (baza 18°C)
0stopniodni chłodzenia (baza 18°C)
-3 mwysokość n.p.m.

Średnia miesięczna temperatura

J: 3 °CJF: 3 °CFM: 6 °CMA: 8 °CAM: 12 °CMJ: 15 °CJJ: 17 °CJA: 17 °CAS: 14 °CSO: 10 °CON: 7 °CND: 4 °CD17 °C

Stopniodni ogrzewania są tutaj 23% powyżej mediany elektrowni w tym zbiorze danych — wskaźnik tego, ile dodatkowej energii muszą zastąpić podgrzewane urządzenia przez swoje powierzchnie zimą.

Klimatyczny indeks zapotrzebowania na ciepło: 63/100 — ta lokalizacja plasuje się w środkowa trzecia elektrowni, które pokrywamy pod względem stopniodni ogrzewania.

Normy klimatyczne: WorldClim 2.1 (1970–2000 monthly normals, 10 arc-min, CC BY 4.0); strefa: Köppen-Geiger world climate classification (Kottek et al. 2006, 0.5° grid). Stopniodni & indeks zapotrzebowania na ciepło obliczone przez PowerAtlas — modelowany wskaźnik zapotrzebowania na ciepło, nie zmierzona wartość obiektu.

Klimat lokalizacji i surowość środowiska

Dla zewnętrznych elementów elektrowni — kotłów odzysknicowych (HRSG), kompensatorów, zaworów, kołnierzy i ich izolacji — lokalny klimat decyduje o tempie degradacji niezabezpieczonej stali i powłok. Lokalizacja ta znajduje się w korozyjnym środowisku (szacowana klasa ISO 9223 C4 — Wysoka), a głównym czynnikiem stresu środowiskowego jest wilgotność i zwilżenie.

C4korozyjność ISO 9223 (orientacyjna)
31/100wskaźnik surowości środowiska
13.9°Csezonowa amplituda temperatur
32 kmodległość od wybrzeża

Szacunek orientacyjny metodą informacyjną ISO 9223:2012 (korozyjność atmosferyczna na podstawie temperatury, czasu zwilżenia i zasolenia powietrza), z wykorzystaniem norm klimatycznych WorldClim, klasy Köppen-Geiger i odległości od wybrzeża. Orientacyjne, nie zmierzona szybkość korozji.

Jak wypada & pobliskie elektrownie

#6 największa elektrownia węgiel spośród 7 w Holandia według mocy.

Holandia ma 7 elektrownie węgiel w tym zbiorze danych, razem około 7,116 MW mocy.

Pobliskie elektrownie

Lokalizacja

Współrzędne 52.4049, 4.8465 z WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0). Wyświetl na OpenStreetMap.

Najczęstsze pytania

Jakim typem elektrowni jest Hemweg power station?

Hemweg power station — elektrownia o mocy 685 MW. Źródło energii: węgiel. Lokalizacja: North Holland, Holandia, oddana do użytku w 1995.

Ile energii elektrycznej wytwarza Hemweg power station?

Hemweg power station wytwarza około 3,132 GWh energii elektrycznej rocznie.

Ile gospodarstw domowych może zasilić Hemweg power station?

Jej moc wystarcza do zasilenia około 895,000 gospodarstw domowych.

Kto jest wskazany jako właściciel Hemweg power station?

Właściciel obiektu Hemweg power station wskazany w danych: NUON.

Ile CO₂ emituje Hemweg power station?

Hemweg power station zgłosiła około 636,535 ton CO₂ rocznie (EU ETS verified (EUTL 2023)).

Zbudowane na podstawie otwartych danych publicznych; żadnych informacji osobowych. Czy prowadzisz ten obiekt? Poproś o korektę lub usunięcie.