Strona główna / Europa / Niemcy / Heizkraftwerk Stuttgart-Gaisburg

Heizkraftwerk Stuttgart-Gaisburg

Elektrownia. Źródło energii: węgiel. Lokalizacja: Baden-Wuerttemberg, Niemcy. Współrzędne: 48.7825, 9.2315.

węgielBaden-WuerttembergNiemcyCO₂ zmierzone

Heizkraftwerk Stuttgart-Gaisburg — elektrownia o mocy 22.6 MW. Źródło energii: węgiel. Lokalizacja: Baden-Wuerttemberg, Niemcy. Właściciel wskazany w danych: EnBW Energie Baden-Württemberg AG. Na podstawie jej mocy zainstalowanej (szacunkowo) może zasilić około 28k gospodarstw domowych (szacunkowo). Zajmuje miejsce #538 spośród 1,442 elektrowni w Niemcy według mocy zainstalowanej. Oddana do użytku w 2009 roku, ma około 17 lat — stosunkowo nowoczesna. Jej zmierzone emisje wynoszące 79,959 t CO₂/rok (EU ETS verified (EUTL 2023)) odpowiadają około 19k samochodom osobowym jeżdżącym przez rok. W kontekście, węgiel dostarcza około 20.6% energii elektrycznej Niemcy; krajowa sieć energetyczna średnio 330 gCO₂/kWh (59.1% niskoemisyjne) (2025).

22.6MW moc zainstalowana
28,282zasilanych gospodarstw (szacunkowo)
79,959t CO₂ / rok (EU ETS verified (EUTL 2023))
2009oddana do użytku (~17 lat)

Dane elektrowni: WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0), id WRI1005760.

Stan danych

Znane dane

ObiektHeizkraftwerk Stuttgart-Gaisburg WRI
KrajNiemcy · Baden-Wuerttemberg WRI
Współrzędne48.7825, 9.2315 WRI
Paliwowęgiel WRI
MW moc zainstalowana22.6 MW WRI GPPD; rekord źródłowy
WłaścicielEnBW Energie Baden-Württemberg AG WRI
Uruchomienie2009 WRI
Emisje CO₂79,959 t CO₂·a⁻¹ zmierzone · EU ETS verified (EUTL 2023)

Obliczone z zestawu danych

Pozycja krajowa według mocy#538 / 1442 obliczone
Pozycja krajowa dla danego paliwa#111 / 124 obliczone
Moc względem porównywalnych obiektów0.08× · 296.2 MW · n=124 obliczone
Ekwiwalent zasilanych gospodarstw28,282 obliczone
Klimat9.2°C · HDD 3,192 wyliczone ze współrzędnych
Nasilenie środowiskoweC2 · 25/100 wyliczone ze współrzędnych

Brak danych

TechnologiaBrak danych brak w zestawie danych
GWh zgłoszone / rokBrak danych brak w zestawie danych

Znane, modelowane i obliczone wartości są prezentowane oddzielnie. Brakujące pola są oznaczone jako niedostępne.

Pochodzenie danych

Pola mocy i paliwa na tej stronie zawierają wartości z rekordu źródłowego pierwotnego otwartego zbioru danych. Są przydatne do identyfikacji i klasyfikacji, ale nie zostały jeszcze zaktualizowane do wartości na 2026 r. zweryfikowanej w oficjalnym rejestrze lub dla lokalizacji GEM.

moc: WRI GPPD; paliwo: WRI GPPD

W kontekście: jak ta elektrownia się porównuje

Przy 22.6 MW, Heizkraftwerk Stuttgart-Gaisburg jest poniżej mediana elektrowni węgiel w Niemcy (296.2 MW). Elektrownie węglowe spalają węgiel sproszkowany, aby wytwarzać parę wysokociśnieniową w turbinie; działają jako obciążenie podstawowe, ale są źródłem o najwyższej intensywności węgla i pierwszym celem wycofania lub modernizacji efektywności.

Porównanie zdolności obliczone na podstawie Globalnej Bazy Danych Elektrowni WRI; kontekst typu paliwa to ogólne tło inżynierskie.

79,959 t CO₂/rok — w codziennych jednostkach

Roczne emisje tej instalacji są w przybliżeniu równoważne:

19ksamochodów osobowych jeżdżących przez rok
11kroczne zużycie energii przez gospodarstwa domowe
1.3 mlnsadzonek drzew rosnących przez 10 lat, by je pochłonąć

Odpowiedniki przez US EPA Greenhouse Gas Equivalencies; emisje zgłoszone do EU ETS verified (EUTL 2023).

Moc w porównaniu z największymi elektrowniami węgiel w Niemcy

Niederaussem power station: 3,430 MW3kNiederauss…Janschwalde power station: 3,000 MW3kJanschwald…Boxberg power station: 2,582 MW3kBoxberg po…GKM (Mannheim) power station: 2,147 MW2kGKM (Mannh…BoA 2: 2,100 MW2kBoA 2Neurath power station: 2,068 MW2kNeurath po…Brunsbuettel SWS power station: 1,820 MW2kBrunsbuett…Weisweiler power station: 1,800 MW2kWeisweiler…

Moc zainstalowana (MW), WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0).

Właściciel

Właściciel wskazany w danych: EnBW Energie Baden-Württemberg AG. Wszystkie elektrownie tej firmy →

Klimat lokalny & kontekst termiczny

Źródło energii: węgiel. Ten obiekt spala węgiel, wytwarzając parę wysokociśnieniową napędzającą turbogenerator. Typ klimatu: umiarkowany oceaniczny (Köppen Cfb). Szerokość geograficzna: 48.8°N.

9.2°Cśrednia roczna temperatura
3,192stopniodni ogrzewania (baza 18°C)
10stopniodni chłodzenia (baza 18°C)
335 mwysokość n.p.m.

Średnia miesięczna temperatura

J: 1 °CJF: 2 °CFM: 5 °CMA: 8 °CAM: 13 °CMJ: 16 °CJJ: 18 °CJA: 18 °CAS: 14 °CSO: 9 °CON: 4 °CND: 2 °CD18 °C

Stopniodni ogrzewania są tutaj 30% powyżej mediany elektrowni w tym zbiorze danych — wskaźnik tego, ile dodatkowej energii muszą zastąpić podgrzewane urządzenia przez swoje powierzchnie zimą.

Klimatyczny indeks zapotrzebowania na ciepło: 68/100 — ta lokalizacja plasuje się w górna trzecia elektrowni, które pokrywamy pod względem stopniodni ogrzewania.

Normy klimatyczne: WorldClim 2.1 (1970–2000 monthly normals, 10 arc-min, CC BY 4.0); strefa: Köppen-Geiger world climate classification (Kottek et al. 2006, 0.5° grid). Stopniodni & indeks zapotrzebowania na ciepło obliczone przez PowerAtlas — modelowany wskaźnik zapotrzebowania na ciepło, nie zmierzona wartość obiektu.

Klimat lokalizacji i surowość środowiska

Dla zewnętrznych elementów elektrowni — kotłów odzysknicowych (HRSG), kompensatorów, zaworów, kołnierzy i ich izolacji — lokalny klimat decyduje o tempie degradacji niezabezpieczonej stali i powłok. Lokalizacja ta znajduje się w łagodnym środowisku atmosferycznym (szacowana klasa ISO 9223 C2 — Niska), a głównym czynnikiem stresu środowiskowego jest wilgotność i zwilżenie.

C2korozyjność ISO 9223 (orientacyjna)
25/100wskaźnik surowości środowiska
17.7°Csezonowa amplituda temperatur
477 kmodległość od wybrzeża

Szacunek orientacyjny metodą informacyjną ISO 9223:2012 (korozyjność atmosferyczna na podstawie temperatury, czasu zwilżenia i zasolenia powietrza), z wykorzystaniem norm klimatycznych WorldClim, klasy Köppen-Geiger i odległości od wybrzeża. Orientacyjne, nie zmierzona szybkość korozji.

Jak wypada & pobliskie elektrownie

#111 największa elektrownia węgiel spośród 124 w Niemcy według mocy.

Niemcy ma 124 elektrownie węgiel w tym zbiorze danych, razem około 64,920 MW mocy.

Pobliskie elektrownie

Lokalizacja

Współrzędne 48.7825, 9.2315 z WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0). Wyświetl na OpenStreetMap.

Najczęstsze pytania

Jakim typem elektrowni jest Heizkraftwerk Stuttgart-Gaisburg?

Heizkraftwerk Stuttgart-Gaisburg — elektrownia o mocy 22.6 MW. Źródło energii: węgiel. Lokalizacja: Baden-Wuerttemberg, Niemcy, oddana do użytku w 2009.

Ile gospodarstw domowych może zasilić Heizkraftwerk Stuttgart-Gaisburg?

Jej moc wystarcza do zasilenia około 28,282 gospodarstw domowych (szacunkowo).

Kto jest wskazany jako właściciel Heizkraftwerk Stuttgart-Gaisburg?

Właściciel obiektu Heizkraftwerk Stuttgart-Gaisburg wskazany w danych: EnBW Energie Baden-Württemberg AG.

Ile CO₂ emituje Heizkraftwerk Stuttgart-Gaisburg?

Heizkraftwerk Stuttgart-Gaisburg zgłosiła około 79,959 ton CO₂ rocznie (EU ETS verified (EUTL 2023)).

Zbudowane na podstawie otwartych danych publicznych; żadnych informacji osobowych. Czy prowadzisz ten obiekt? Poproś o korektę lub usunięcie.