Strona główna / Europa / Węgry / Gönyűi Erőmű

Gönyűi Erőmű

Elektrownia. Źródło energii: gaz. Lokalizacja: Gyor-Moson-Sopron, Węgry. Współrzędne: 47.7384, 17.8033.

gazGyor-Moson-SopronWęgryCCGT · HRSGCO₂ zmierzone

Gönyűi Erőmű — elektrownia o mocy 426.6 MW. Źródło energii: gaz. Lokalizacja: Gyor-Moson-Sopron, Węgry. Właściciel wskazany w danych: Uniper SE [100%]. Na podstawie zgłoszonej rocznej produkcji 2,096 GWh może zasilić około 599k gospodarstw domowych. Zajmuje miejsce #8 spośród 37 elektrowni w Węgry według mocy zainstalowanej. Oddana do użytku w 2011 roku, ma około 15 lat — stosunkowo nowoczesna. Jej zmierzone emisje wynoszące 836,070 t CO₂/rok (EU ETS verified (EUTL 2023)) odpowiadają około 195k samochodom osobowym jeżdżącym przez rok. W kontekście, gaz dostarcza około 20.3% energii elektrycznej Węgry; krajowa sieć energetyczna średnio 163 gCO₂/kWh (75.3% niskoemisyjne) (2025).

426.6MW moc zainstalowana
1jednostka(-i) HRSG
2,096GWh zgłoszone / rok
598,800zasilanych gospodarstw
836,070t CO₂ / rok (EU ETS verified (EUTL 2023))
2011oddana do użytku (~15 lat)

Dane elektrowni: WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0), id WRI1020250.

Stan danych

Znane dane

ObiektGönyűi Erőmű WRI
KrajWęgry · Gyor-Moson-Sopron WRI
Współrzędne47.7384, 17.8033 WRI
Paliwogaz WRI
MW moc zainstalowana426.6 MW GEM · 2026 · L100000400311; moc eksploatowana elektrowni
WłaścicielUniper SE [100%] WRI
Uruchomienie2011 WRI
TechnologiaCCGT · HRSG WRI
GWh zgłoszone / rok2,096 GWh·a⁻¹ WRI
Emisje CO₂836,070 t CO₂·a⁻¹ zmierzone · EU ETS verified (EUTL 2023)

Obliczone z zestawu danych

Pozycja krajowa według mocy#8 / 37 obliczone
Pozycja krajowa dla danego paliwa#4 / 20 obliczone
Moc względem porównywalnych obiektów3.88× · 110 MW · n=20 obliczone
Ekwiwalent zasilanych gospodarstw598,800 obliczone z raportowanej produkcji
Klimat10.2°C · HDD 2,965 wyliczone ze współrzędnych
Nasilenie środowiskoweC2 · 28/100 wyliczone ze współrzędnych

Znane, modelowane i obliczone wartości są prezentowane oddzielnie. Brakujące pola są oznaczone jako niedostępne.

Pochodzenie danych

Pola mocy lub paliwa na tej stronie zawierają oznaczenie pochodzenia oparte na GEM, oficjalnym rejestrze, Wikidata, OSM albo porównaniu wielu źródeł.

moc: GEM · 2026 · L100000400311; paliwo: WRI GPPD

W kontekście: jak ta elektrownia się porównuje

Przy 426.6 MW, Gönyűi Erőmű jest znacznie powyżej mediana elektrowni gaz w Węgry (110 MW). Technicznie jest opisywana jako CCGT; cykl połączony z generatorem pary o odzysku ciepła (HRSG). Elektrownie gazowe spalają gaz ziemny w turbinach otwartoobjętościowych do szybkich szczytów, lub w jednostkach cyklu połączonego, które odzyskują ciepło spalin w HRSG, aby osiągnąć około 55–62% sprawności — najczystszą opcję paliwową.

Porównanie zdolności obliczone na podstawie Globalnej Bazy Danych Elektrowni WRI; kontekst typu paliwa to ogólne tło inżynierskie.

836,070 t CO₂/rok — w codziennych jednostkach

Roczne emisje tej instalacji są w przybliżeniu równoważne:

195ksamochodów osobowych jeżdżących przez rok
112kroczne zużycie energii przez gospodarstwa domowe
14 mlnsadzonek drzew rosnących przez 10 lat, by je pochłonąć

Odpowiedniki przez US EPA Greenhouse Gas Equivalencies; emisje zgłoszone do EU ETS verified (EUTL 2023).

Trend zgłoszonej produkcji

2015: 968 GWh20152016: 1,545 GWh20162017: 2,096 GWh20172k GWh

Roczna produkcja (GWh), WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0).

Właściciel

Właściciel wskazany w danych: Uniper SE [100%].

Klimat lokalny & kontekst termiczny

Źródło energii: gaz. Ten obiekt spala gaz ziemny w turbinie — często w układzie kombinowanym — do wytwarzania energii elektrycznej. Typ klimatu: umiarkowany oceaniczny (Köppen Cfb). Szerokość geograficzna: 47.7°N.

10.2°Cśrednia roczna temperatura
2,965stopniodni ogrzewania (baza 18°C)
152stopniodni chłodzenia (baza 18°C)
143 mwysokość n.p.m.

Średnia miesięczna temperatura

J: 0 °CJF: 1 °CFM: 6 °CMA: 10 °CAM: 16 °CMJ: 18 °CJJ: 20 °CJA: 20 °CAS: 16 °CSO: 10 °CON: 4 °CND: 1 °CD20 °C

Stopniodni ogrzewania są tutaj 21% powyżej mediany elektrowni w tym zbiorze danych — wskaźnik tego, ile dodatkowej energii muszą zastąpić podgrzewane urządzenia przez swoje powierzchnie zimą.

Klimatyczny indeks zapotrzebowania na ciepło: 62/100 — ta lokalizacja plasuje się w środkowa trzecia elektrowni, które pokrywamy pod względem stopniodni ogrzewania.

Turbina gazowa tutaj pracuje również ~0% poniżej swojej nominalnej mocy ISO (15°C) przy tej średniej rocznej (typowa krzywa CCGT, szacunkowo).

Normy klimatyczne: WorldClim 2.1 (1970–2000 monthly normals, 10 arc-min, CC BY 4.0); strefa: Köppen-Geiger world climate classification (Kottek et al. 2006, 0.5° grid). Stopniodni & indeks zapotrzebowania na ciepło obliczone przez PowerAtlas — modelowany wskaźnik zapotrzebowania na ciepło, nie zmierzona wartość obiektu.

Klimat lokalizacji i surowość środowiska

Dla zewnętrznych elementów elektrowni — kotłów odzysknicowych (HRSG), kompensatorów, zaworów, kołnierzy i ich izolacji — lokalny klimat decyduje o tempie degradacji niezabezpieczonej stali i powłok. Lokalizacja ta znajduje się w łagodnym środowisku atmosferycznym (szacowana klasa ISO 9223 C2 — Niska), a głównym czynnikiem stresu środowiskowego jest wilgotność i zwilżenie.

C2korozyjność ISO 9223 (orientacyjna)
28/100wskaźnik surowości środowiska
20.8°Csezonowa amplituda temperatur
430 kmodległość od wybrzeża

Szacunek orientacyjny metodą informacyjną ISO 9223:2012 (korozyjność atmosferyczna na podstawie temperatury, czasu zwilżenia i zasolenia powietrza), z wykorzystaniem norm klimatycznych WorldClim, klasy Köppen-Geiger i odległości od wybrzeża. Orientacyjne, nie zmierzona szybkość korozji.

Jak wypada & pobliskie elektrownie

#4 największa elektrownia gaz spośród 20 w Węgry według mocy.

Węgry ma 20 elektrownie gaz w tym zbiorze danych, razem około 4,706 MW mocy.

Pobliskie elektrownie

Lokalizacja

Współrzędne 47.7384, 17.8033 z WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0). Wyświetl na OpenStreetMap.

Najczęstsze pytania

Jakim typem elektrowni jest Gönyűi Erőmű?

Gönyűi Erőmű — elektrownia o mocy 426.6 MW. Źródło energii: gaz. Lokalizacja: Gyor-Moson-Sopron, Węgry, oddana do użytku w 2011.

Ile energii elektrycznej wytwarza Gönyűi Erőmű?

Gönyűi Erőmű wytwarza około 2,096 GWh energii elektrycznej rocznie.

Ile gospodarstw domowych może zasilić Gönyűi Erőmű?

Jej moc wystarcza do zasilenia około 598,800 gospodarstw domowych.

Kto jest wskazany jako właściciel Gönyűi Erőmű?

Właściciel obiektu Gönyűi Erőmű wskazany w danych: Uniper SE [100%].

Ile CO₂ emituje Gönyűi Erőmű?

Gönyűi Erőmű zgłosiła około 836,070 ton CO₂ rocznie (EU ETS verified (EUTL 2023)).

Zbudowane na podstawie otwartych danych publicznych; żadnych informacji osobowych. Czy prowadzisz ten obiekt? Poproś o korektę lub usunięcie.