Genesee

Elektrownia. Źródło energii: węgiel. Lokalizacja: Alberta, Kanada. Współrzędne: 53.3446, -114.3049.

węgielAlbertaKanadaMitsubishi Power: M501JACparametry podkrytyczne

Genesee — elektrownia o mocy 1,857 MW. Źródło energii: węgiel. Lokalizacja: Alberta, Kanada. Właściciel wskazany w danych: Capital Power & TransAlta. Na podstawie jej mocy zainstalowanej (szacunkowo) może zasilić około 2.3 mln gospodarstw domowych (szacunkowo). Zajmuje miejsce #21 spośród 1,210 elektrowni w Kanada według mocy zainstalowanej. Oddana do użytku w 2023 roku, ma około 3 lat — niedawno zbudowana. W kontekście, węgiel dostarcza około 4.1% energii elektrycznej Kanada; krajowa sieć energetyczna średnio 191 gCO₂/kWh (77.0% niskoemisyjne) (2025).

1,857MW moc zainstalowana
2,323,902zasilanych gospodarstw (szacunkowo)
2023oddana do użytku (~3 lat)

Dane elektrowni: WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0), id CAN0002049.

Stan danych

Znane dane

ObiektGenesee WRI
KrajKanada · Alberta WRI
Współrzędne53.3446, -114.3049 WRI
Paliwowęgiel WRI
MW moc zainstalowana1,857 MW GEM · 2026 · L100000100163; moc eksploatowana elektrowni
WłaścicielCapital Power & TransAlta WRI
Uruchomienie2023 WRI
Technologiaparametry podkrytyczne · Mitsubishi Power: M501JAC WRI

Obliczone z zestawu danych

Emisje CO₂8,133,660 t CO₂·a⁻¹ obliczone
Pozycja krajowa według mocy#21 / 1210 obliczone
Pozycja krajowa dla danego paliwa#3 / 20 obliczone
Moc względem porównywalnych obiektów3.44× · 540 MW · n=20 obliczone
Ekwiwalent zasilanych gospodarstw2,323,902 obliczone
Klimat3.0°C · HDD 5,454 wyliczone ze współrzędnych
Nasilenie środowiskoweC2 · 28/100 wyliczone ze współrzędnych

Brak danych

GWh zgłoszone / rokBrak danych brak w zestawie danych

Znane, modelowane i obliczone wartości są prezentowane oddzielnie. Brakujące pola są oznaczone jako niedostępne.

Pochodzenie danych

Pola mocy lub paliwa na tej stronie zawierają oznaczenie pochodzenia oparte na GEM, oficjalnym rejestrze, Wikidata, OSM albo porównaniu wielu źródeł.

moc: GEM · 2026 · L100000100163; paliwo: WRI GPPD

W kontekście: jak ta elektrownia się porównuje

Przy 1,857 MW, Genesee jest znacznie powyżej mediana elektrowni węgiel w Kanada (540 MW). Technicznie jest opisywana jako Mitsubishi Power: M501JAC; parametry podkrytyczne. Elektrownie węglowe spalają węgiel sproszkowany, aby wytwarzać parę wysokociśnieniową w turbinie; działają jako obciążenie podstawowe, ale są źródłem o najwyższej intensywności węgla i pierwszym celem wycofania lub modernizacji efektywności.

Porównanie zdolności obliczone na podstawie Globalnej Bazy Danych Elektrowni WRI; kontekst typu paliwa to ogólne tło inżynierskie.

Moc w porównaniu z największymi elektrowniami węgiel w Kanada

Sundance: 2,141 MW2kSundanceLambton power station: 2,000 MW2kLambton po…Genesee: 1,857 MW2kGeneseeKeephills: 1,253 MW1kKeephillsBow City power station: 1,000 MW1kBow City p…Sheerness: 780 MW780SheernessBoundary Dam: 672 MW672Boundary D…Lingan: 633 MW633Lingan

Moc zainstalowana (MW), WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0).

Właściciel

Właściciel wskazany w danych: Capital Power & TransAlta.

Klimat lokalny & kontekst termiczny

Źródło energii: węgiel. Ten obiekt spala węgiel, wytwarzając parę wysokociśnieniową napędzającą turbogenerator. Typ klimatu: wilgotny kontynentalny z ciepłym latem (Köppen Dfb). Szerokość geograficzna: 53.3°N.

3.0°Cśrednia roczna temperatura
5,454stopniodni ogrzewania (baza 18°C)
0stopniodni chłodzenia (baza 18°C)
766 mwysokość n.p.m.

Średnia miesięczna temperatura

J: -12 °CJF: -9 °CFM: -4 °CMA: 4 °CAM: 10 °CMJ: 14 °CJJ: 16 °CJA: 16 °CAS: 10 °CSO: 5 °CON: -4 °CND: -10 °CD16 °C

Stopniodni ogrzewania są tutaj 122% powyżej mediany elektrowni w tym zbiorze danych — wskaźnik tego, ile dodatkowej energii muszą zastąpić podgrzewane urządzenia przez swoje powierzchnie zimą.

Klimatyczny indeks zapotrzebowania na ciepło: 96/100 — ta lokalizacja plasuje się w górna trzecia elektrowni, które pokrywamy pod względem stopniodni ogrzewania.

Normy klimatyczne: WorldClim 2.1 (1970–2000 monthly normals, 10 arc-min, CC BY 4.0); strefa: Köppen-Geiger world climate classification (Kottek et al. 2006, 0.5° grid). Stopniodni & indeks zapotrzebowania na ciepło obliczone przez PowerAtlas — modelowany wskaźnik zapotrzebowania na ciepło, nie zmierzona wartość obiektu.

Klimat lokalizacji i surowość środowiska

Dla zewnętrznych elementów elektrowni — kotłów odzysknicowych (HRSG), kompensatorów, zaworów, kołnierzy i ich izolacji — lokalny klimat decyduje o tempie degradacji niezabezpieczonej stali i powłok. Lokalizacja ta znajduje się w łagodnym środowisku atmosferycznym (szacowana klasa ISO 9223 C2 — Niska), a głównym czynnikiem stresu środowiskowego jest cykliczne zmiany temperatury.

C2korozyjność ISO 9223 (orientacyjna)
28/100wskaźnik surowości środowiska
28.2°Csezonowa amplituda temperatur
823 kmodległość od wybrzeża

Szacunek orientacyjny metodą informacyjną ISO 9223:2012 (korozyjność atmosferyczna na podstawie temperatury, czasu zwilżenia i zasolenia powietrza), z wykorzystaniem norm klimatycznych WorldClim, klasy Köppen-Geiger i odległości od wybrzeża. Orientacyjne, nie zmierzona szybkość korozji.

Jak wypada & pobliskie elektrownie

#3 największa elektrownia węgiel spośród 20 w Kanada według mocy.

Kanada ma 20 elektrownie węgiel w tym zbiorze danych, razem około 14,386 MW mocy.

Pobliskie elektrownie

Lokalizacja

Współrzędne 53.3446, -114.3049 z WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0). Wyświetl na OpenStreetMap.

Najczęstsze pytania

Jakim typem elektrowni jest Genesee?

Genesee — elektrownia o mocy 1,857 MW. Źródło energii: węgiel. Lokalizacja: Alberta, Kanada, oddana do użytku w 2023.

Ile gospodarstw domowych może zasilić Genesee?

Jej moc wystarcza do zasilenia około 2,323,902 gospodarstw domowych (szacunkowo).

Kto jest wskazany jako właściciel Genesee?

Właściciel obiektu Genesee wskazany w danych: Capital Power & TransAlta.

Zbudowane na podstawie otwartych danych publicznych; żadnych informacji osobowych. Czy prowadzisz ten obiekt? Poproś o korektę lub usunięcie.