EVE

Elektrownia. Źródło energii: odpady. Lokalizacja: Brandenburg, Niemcy. Współrzędne: 52.535, 12.3626.

odpadyBrandenburgNiemcy

EVE — elektrownia o mocy 14.5 MW. Źródło energii: odpady. Lokalizacja: Brandenburg, Niemcy. Właściciel wskazany w danych: EEW Energy from Waste Premnitz GmbH. Na podstawie jej mocy zainstalowanej (szacunkowo) może zasilić około 20k gospodarstw domowych (szacunkowo). Zajmuje miejsce #688 spośród 1,442 elektrowni w Niemcy według mocy zainstalowanej. Oddana do użytku w 2009 roku, ma około 17 lat — stosunkowo nowoczesna. W kontekście, krajowa sieć energetyczna średnio 330 gCO₂/kWh (59.1% niskoemisyjne) (2025).

14.5MW moc zainstalowana
19,960zasilanych gospodarstw (szacunkowo)
2009oddana do użytku (~17 lat)

Dane elektrowni: WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0), id WRI1005672.

Stan danych

Znane dane

ObiektEVE WRI
KrajNiemcy · Brandenburg WRI
Współrzędne52.535, 12.3626 WRI
Paliwoodpady WRI
MW moc zainstalowana14.5 MW WRI GPPD; rekord źródłowy
WłaścicielEEW Energy from Waste Premnitz GmbH WRI
Uruchomienie2009 WRI

Obliczone z zestawu danych

Pozycja krajowa według mocy#688 / 1442 obliczone
Pozycja krajowa dla danego paliwa#48 / 68 obliczone
Moc względem porównywalnych obiektów0.64× · 22.5 MW · n=68 obliczone
Ekwiwalent zasilanych gospodarstw19,960 obliczone
Klimat9.4°C · HDD 3,152 wyliczone ze współrzędnych
Nasilenie środowiskoweC2 · 25/100 wyliczone ze współrzędnych

Brak danych

TechnologiaBrak danych brak w zestawie danych
GWh zgłoszone / rokBrak danych brak w zestawie danych
Emisje CO₂Brak danych brak w zestawie danych

Znane, modelowane i obliczone wartości są prezentowane oddzielnie. Brakujące pola są oznaczone jako niedostępne.

Pochodzenie danych

Pola mocy i paliwa na tej stronie zawierają wartości z rekordu źródłowego pierwotnego otwartego zbioru danych. Są przydatne do identyfikacji i klasyfikacji, ale nie zostały jeszcze zaktualizowane do wartości na 2026 r. zweryfikowanej w oficjalnym rejestrze lub dla lokalizacji GEM.

moc: WRI GPPD; paliwo: WRI GPPD

W kontekście: jak ta elektrownia się porównuje

Przy 14.5 MW, EVE jest poniżej mediana elektrowni odpady w Niemcy (22.5 MW). Elektrownie konwersji odpadów spalają odpady stałe komunalne w celu wytworzenia elektryczności i ciepła, zmniejszając objętość wysypiska przy jednoczesnym odzyskiwaniu energii z odpadów resztkowych.

Porównanie zdolności obliczone na podstawie Globalnej Bazy Danych Elektrowni WRI; kontekst typu paliwa to ogólne tło inżynierskie.

Moc w porównaniu z największymi elektrowniami odpady w Niemcy

ZMS Schwandorf power station: 76 MW76ZMS Schwan…MHKW Frankfurt: 72 MW72MHKW Frank…GMVA Niederrhein: 62 MW62GMVA Niede…MHKW Rothensee: 58 MW58MHKW Rothe…Müllkraftwerk Schwandorf: 54 MW54Müllkraftw…DT: 54 MW54DTRMVA Köln: 45 MW45RMVA KölnHKW Mannheim: 45 MW45HKW Mannhe…

Moc zainstalowana (MW), WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0).

Właściciel

Właściciel wskazany w danych: EEW Energy from Waste Premnitz GmbH.

Klimat lokalny & kontekst termiczny

Źródło energii: odpady. Ten obiekt odzyskuje energię poprzez spalanie odpadów komunalnych lub przemysłowych. Typ klimatu: umiarkowany oceaniczny (Köppen Cfb). Szerokość geograficzna: 52.5°N.

9.4°Cśrednia roczna temperatura
3,152stopniodni ogrzewania (baza 18°C)
34stopniodni chłodzenia (baza 18°C)
35 mwysokość n.p.m.

Średnia miesięczna temperatura

J: 1 °CJF: 1 °CFM: 4 °CMA: 9 °CAM: 14 °CMJ: 17 °CJJ: 19 °CJA: 18 °CAS: 14 °CSO: 10 °CON: 5 °CND: 2 °CD19 °C

Stopniodni ogrzewania są tutaj 28% powyżej mediany elektrowni w tym zbiorze danych — wskaźnik tego, ile dodatkowej energii muszą zastąpić podgrzewane urządzenia przez swoje powierzchnie zimą.

Klimatyczny indeks zapotrzebowania na ciepło: 67/100 — ta lokalizacja plasuje się w górna trzecia elektrowni, które pokrywamy pod względem stopniodni ogrzewania.

Normy klimatyczne: WorldClim 2.1 (1970–2000 monthly normals, 10 arc-min, CC BY 4.0); strefa: Köppen-Geiger world climate classification (Kottek et al. 2006, 0.5° grid). Stopniodni & indeks zapotrzebowania na ciepło obliczone przez PowerAtlas — modelowany wskaźnik zapotrzebowania na ciepło, nie zmierzona wartość obiektu.

Klimat lokalizacji i surowość środowiska

Dla zewnętrznych elementów elektrowni — kotłów odzysknicowych (HRSG), kompensatorów, zaworów, kołnierzy i ich izolacji — lokalny klimat decyduje o tempie degradacji niezabezpieczonej stali i powłok. Lokalizacja ta znajduje się w łagodnym środowisku atmosferycznym (szacowana klasa ISO 9223 C2 — Niska), a głównym czynnikiem stresu środowiskowego jest wilgotność i zwilżenie.

C2korozyjność ISO 9223 (orientacyjna)
25/100wskaźnik surowości środowiska
18.2°Csezonowa amplituda temperatur
235 kmodległość od wybrzeża

Szacunek orientacyjny metodą informacyjną ISO 9223:2012 (korozyjność atmosferyczna na podstawie temperatury, czasu zwilżenia i zasolenia powietrza), z wykorzystaniem norm klimatycznych WorldClim, klasy Köppen-Geiger i odległości od wybrzeża. Orientacyjne, nie zmierzona szybkość korozji.

Jak wypada & pobliskie elektrownie

#48 największa elektrownia odpady spośród 68 w Niemcy według mocy.

Niemcy ma 68 elektrownie odpady w tym zbiorze danych, razem około 1,698 MW mocy.

Pobliskie elektrownie

Lokalizacja

Współrzędne 52.535, 12.3626 z WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0). Wyświetl na OpenStreetMap.

Najczęstsze pytania

Jakim typem elektrowni jest EVE?

EVE — elektrownia o mocy 14.5 MW. Źródło energii: odpady. Lokalizacja: Brandenburg, Niemcy, oddana do użytku w 2009.

Ile gospodarstw domowych może zasilić EVE?

Jej moc wystarcza do zasilenia około 19,960 gospodarstw domowych (szacunkowo).

Kto jest wskazany jako właściciel EVE?

Właściciel obiektu EVE wskazany w danych: EEW Energy from Waste Premnitz GmbH.

Zbudowane na podstawie otwartych danych publicznych; żadnych informacji osobowych. Czy prowadzisz ten obiekt? Poproś o korektę lub usunięcie.