Strona główna / Europa / Rumunia / Chimcomplex power station

Chimcomplex power station

Elektrownia gaz w Valcea, Rumunia. Przybliżona lokalizacja 45.039955, 24.297764.

gazValceaRumuniaCCGT · HRSGw przygotowaniuCO₂ zmierzone

Chimcomplex power station to gaz elektrownia o mocy 108 MW w Valcea, Rumunia. Obsługiwana przez Chimcomplex SA Borzesti [100%]. Na podstawie jej mocy zainstalowanej (szacunkowo) może zasilić około 122k gospodarstw domowych (szacunkowo). Zajmuje miejsce #46 spośród 97 elektrowni w Rumunia według mocy zainstalowanej. Jej zmierzone emisje wynoszące 467,626 t CO₂/rok (EU ETS verified (EUTL 2023)) odpowiadają około 109k samochodom osobowym jeżdżącym przez rok. W kontekście, gaz dostarcza około 18.7% energii elektrycznej Rumunia; krajowa sieć energetyczna średnio 251 gCO₂/kWh (67.5% niskoemisyjne) (2025).

108MW moc zainstalowana
1jednostka(-i) HRSG
121,638zasilanych gospodarstw (szacunkowo)
467,626t CO₂ / rok (EU ETS verified (EUTL 2023))

Dane elektrowni: WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0), id GOGPT_chimcomplex_romani.

Stan danych

Znane dane

ObiektChimcomplex power station GEM-GOGPT
KrajRumunia · Valcea GEM-GOGPT
Współrzędne45.039955, 24.297764 GEM-GOGPT
Paliwogaz GEM-GOGPT
MW moc zainstalowana108 MW GEM GOGPT; rekord źródłowy
WłaścicielChimcomplex SA Borzesti [100%] GEM-GOGPT
TechnologiaCCGT · HRSG GEM-GOGPT
Emisje CO₂467,626 t CO₂·a⁻¹ zmierzone · EU ETS verified (EUTL 2023)

Obliczone z zestawu danych

Pozycja krajowa według mocy#46 / 97 obliczone
Pozycja krajowa dla danego paliwa#18 / 26 obliczone
Moc względem porównywalnych obiektów0.54× · 200 MW · n=26 obliczone
Ekwiwalent zasilanych gospodarstw121,638 obliczone
Klimat9.8°C · HDD 3,111 wyliczone ze współrzędnych
Nasilenie środowiskoweC2 · 27/100 wyliczone ze współrzędnych

Brak danych

UruchomienieBrak danych brak w zestawie danych
GWh zgłoszone / rokBrak danych brak w zestawie danych

Znane, modelowane i obliczone wartości są prezentowane oddzielnie. Brakujące pola są oznaczone jako niedostępne.

Pochodzenie danych

Pola mocy i paliwa na tej stronie zawierają wartości z rekordu źródłowego pierwotnego otwartego zbioru danych. Są przydatne do identyfikacji i klasyfikacji, ale nie zostały jeszcze zaktualizowane do wartości na 2026 r. zweryfikowanej w oficjalnym rejestrze lub dla lokalizacji GEM.

moc: GEM GOGPT; paliwo: GEM GOGPT

W kontekście: jak ta elektrownia się porównuje

Przy 108 MW, Chimcomplex power station jest poniżej mediana elektrowni gaz w Rumunia (200 MW). Technicznie jest opisywana jako CCGT; cykl połączony z generatorem pary o odzysku ciepła (HRSG). Jej obecny status cyklu życia to «w przygotowaniu» — więc nie generuje już, lub jeszcze nie generuje, przy pełnej mocy. Elektrownie gazowe spalają gaz ziemny w turbinach otwartoobjętościowych do szybkich szczytów, lub w jednostkach cyklu połączonego, które odzyskują ciepło spalin w HRSG, aby osiągnąć około 55–62% sprawności — najczystszą opcję paliwową.

Porównanie zdolności obliczone na podstawie Globalnej Bazy Danych Elektrowni WRI; kontekst typu paliwa to ogólne tło inżynierskie.

467,626 t CO₂/rok — w codziennych jednostkach

Roczne emisje tej instalacji są w przybliżeniu równoważne:

109ksamochodów osobowych jeżdżących przez rok
61kroczne zużycie energii przez gospodarstwa domowe
7.8 millionsadzonek drzew rosnących przez 10 lat, by je pochłonąć

Odpowiedniki przez US EPA Greenhouse Gas Equivalencies; emisje zgłoszone do EU ETS verified (EUTL 2023).

Moc w porównaniu z największymi elektrowniami gaz w Rumunia

TPP CCCC Petrom Brazi: 920 MW920TPP CCCC P…TPP Iernut: 751 MW751TPP IernutHefaistos power station: 500 MW500Hefaistos …Bucharest-Vest power station: 436 MW436Bucharest-…TPP Braila: 413 MW413TPP BrailaTPP Galati: 375 MW375TPP GalatiTPP Bucuresti Vest: 298 MW298TPP Bucure…Craiova II power station: 295 MW295Craiova II…

Moc zainstalowana (MW), WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0).

Właściciel

Obsługiwana przez Chimcomplex SA Borzesti [100%].

Klimat lokalny & kontekst termiczny

Ta elektrownia gas spala gaz ziemny w turbinie — często w układzie kombinowanym — do wytwarzania energii elektrycznej. Leży w klimacie warm-summer humid continental (Köppen Dfb) — półkula Północna, szerokość geograficzna 45.0°N — co kształtuje ile energii może produkować i jak jej produkcja zmienia się w ciągu roku.

9.8°Cśrednia roczna temperatura
3,111stopniodni ogrzewania (baza 18°C)
146stopniodni chłodzenia (baza 18°C)
380 mwysokość n.p.m.

Średnia miesięczna temperatura

J: -1 °CJF: 0 °CFM: 5 °CMA: 10 °CAM: 15 °CMJ: 18 °CJJ: 20 °CJA: 20 °CAS: 16 °CSO: 10 °CON: 4 °CND: 0 °CD20 °C

Stopniodni ogrzewania są tutaj 27% powyżej mediany elektrowni w tym zbiorze danych — wskaźnik tego, ile dodatkowej energii muszą zastąpić podgrzewane urządzenia przez swoje powierzchnie zimą.

Klimatyczny indeks zapotrzebowania na ciepło: 66/100 — ta lokalizacja plasuje się w środkowa trzecia elektrowni, które pokrywamy pod względem stopniodni ogrzewania.

Turbina gazowa tutaj pracuje również ~0% poniżej swojej nominalnej mocy ISO (15°C) przy tej średniej rocznej (typowa krzywa CCGT, szacunkowo).

Normy klimatyczne: WorldClim 2.1 (1970–2000 monthly normals, 10 arc-min, CC BY 4.0); strefa: Köppen-Geiger world climate classification (Kottek et al. 2006, 0.5° grid). Stopniodni & indeks zapotrzebowania na ciepło obliczone przez PowerAtlas — modelowany wskaźnik zapotrzebowania na ciepło, nie zmierzona wartość obiektu.

Klimat lokalizacji i surowość środowiska

Dla zewnętrznych elementów elektrowni — kotłów odzysknicowych (HRSG), kompensatorów, zaworów, kołnierzy i ich izolacji — lokalny klimat decyduje o tempie degradacji niezabezpieczonej stali i powłok. Lokalizacja ta znajduje się w łagodnym środowisku atmosferycznym (szacowana klasa ISO 9223 C2 — Niska), a głównym czynnikiem stresu środowiskowego jest humidity / wetness.

C2korozyjność ISO 9223 (orientacyjna)
27/100wskaźnik surowości środowiska
21.6°Csezonowa amplituda temperatur
376 kmodległość od wybrzeża

Wyższa surowość środowiska to dokładnie miejsce, gdzie ochronna izolacja zdejmowalna zwraca się najbardziej: osłonięty mikroklimat spowalnia korozję, uszkodzenia UV i zmęczenie termiczne oraz wydłuża żywotność urządzeń zewnętrznych. To orientacyjny kontekst klimatyczny lokalizacji — nie ocena stanu konkretnej elektrowni ani operatora.

Szacunek orientacyjny metodą informacyjną ISO 9223:2012 (korozyjność atmosferyczna na podstawie temperatury, czasu zwilżenia i zasolenia powietrza), z wykorzystaniem norm klimatycznych WorldClim, klasy Köppen-Geiger i odległości od wybrzeża. Orientacyjne, nie zmierzona szybkość korozji.

Jak wypada & pobliskie elektrownie

#18 największa elektrownia gaz spośród 26 w Rumunia według mocy.

Rumunia ma 26 elektrownie gaz w tym zbiorze danych, razem około 6,358 MW mocy.

Pobliskie elektrownie

Lokalizacja

Współrzędne 45.039955, 24.297764 z WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0). Wyświetl na OpenStreetMap.

Najczęstsze pytania

Jakim typem elektrowni jest Chimcomplex power station?

Chimcomplex power station to elektrownia 108 MW gaz w regionie Valcea, Rumunia.

Ile gospodarstw domowych może zasilić Chimcomplex power station?

Jej moc wystarcza do zasilenia około 121,638 gospodarstw domowych (szacunkowo).

Kto eksploatuje Chimcomplex power station?

Chimcomplex power station jest eksploatowany przez Chimcomplex SA Borzesti [100%].

Ile CO₂ emituje Chimcomplex power station?

Chimcomplex power station zgłosiła około 467,626 ton CO₂ rocznie (EU ETS verified (EUTL 2023)).

Zbudowane na podstawie otwartych danych publicznych; żadnych informacji osobowych. Czy prowadzisz ten obiekt? Poproś o korektę lub usunięcie.