Chilca 1

Elektrownia. Źródło energii: gaz. Lokalizacja: Lima, Peru. Współrzędne: -12.497, -76.7292.

gazLimaPeruCCGT · HRSGSiemens Energy: SST-700 HP, Siemens Energy: SGT6-PAC 5 000F

Chilca 1 — elektrownia o mocy 975 MW. Źródło energii: gaz. Lokalizacja: Lima, Peru. Właściciel wskazany w danych: Energía del Sur S.A.. Na podstawie zgłoszonej rocznej produkcji 5,838 GWh może zasilić około 1.7 mln gospodarstw domowych. Zajmuje miejsce #1 spośród 40 elektrowni w Peru według mocy zainstalowanej. Oddana do użytku w 2012 roku, ma około 14 lat — stosunkowo nowoczesna. W kontekście, gaz dostarcza około 36.1% energii elektrycznej Peru; krajowa sieć energetyczna średnio 238 gCO₂/kWh (63.6% niskoemisyjne) (2025).

975MW moc zainstalowana
1jednostka(-i) HRSG
5,838GWh zgłoszone / rok
1,668,000zasilanych gospodarstw
2012oddana do użytku (~14 lat)

Dane elektrowni: WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0), id WRI1022053.

Stan danych

Znane dane

ObiektChilca 1 WRI
KrajPeru · Lima WRI
Współrzędne-12.497, -76.7292 WRI
Paliwogaz WRI
MW moc zainstalowana975 MW GEM · 2026 · L100000406603; moc eksploatowana elektrowni
WłaścicielEnergía del Sur S.A. WRI
Uruchomienie2012 WRI
TechnologiaCCGT · Siemens Energy: SST-700 HP, Siemens Energy: SGT6-PAC 5 000F · HRSG WRI
GWh zgłoszone / rok5,838 GWh·a⁻¹ WRI

Obliczone z zestawu danych

Emisje CO₂2,335,200 t CO₂·a⁻¹ obliczone
Pozycja krajowa według mocy#1 / 40 obliczone
Pozycja krajowa dla danego paliwa#1 / 16 obliczone
Moc względem porównywalnych obiektów2.70× · 360.8 MW · n=16 obliczone
Ekwiwalent zasilanych gospodarstw1,668,000 obliczone z raportowanej produkcji
Klimat18.6°C · HDD 276 wyliczone ze współrzędnych
Nasilenie środowiskoweC4 · 54/100 wyliczone ze współrzędnych

Znane, modelowane i obliczone wartości są prezentowane oddzielnie. Brakujące pola są oznaczone jako niedostępne.

Pochodzenie mocy

Publiczna moc powyżej to bieżąca wartość z rekordu źródłowego. Kandydat z trackera 2026 podaje 975 MW dla Chilca power station, ale nie jest używany jako główna wartość publiczna, dopóki zakres nie zostanie zweryfikowany (blok vs eksploatacja vs całkowita moc zainstalowana/projektowa).

Pochodzenie danych

Pola mocy lub paliwa na tej stronie zawierają oznaczenie pochodzenia oparte na GEM, oficjalnym rejestrze, Wikidata, OSM albo porównaniu wielu źródeł.

moc: GEM · 2026 · L100000406603; paliwo: WRI GPPD

W kontekście: jak ta elektrownia się porównuje

Przy 975 MW, Chilca 1 jest znacznie powyżej mediana elektrowni gaz w Peru (360.8 MW). Technicznie jest opisywana jako CCGT; cykl połączony z generatorem pary o odzysku ciepła (HRSG); Siemens Energy: SST-700 HP, Siemens Energy: SGT6-PAC 5 000F. Elektrownie gazowe spalają gaz ziemny w turbinach otwartoobjętościowych do szybkich szczytów, lub w jednostkach cyklu połączonego, które odzyskują ciepło spalin w HRSG, aby osiągnąć około 55–62% sprawności — najczystszą opcję paliwową.

Porównanie zdolności obliczone na podstawie Globalnej Bazy Danych Elektrowni WRI; kontekst typu paliwa to ogólne tło inżynierskie.

Moc w porównaniu z największymi elektrowniami gaz w Peru

Chilca 1: 975 MW975Chilca 1Kallpa: 874 MW874KallpaPuerto Bravo power station: 616 MW616Puerto Bra…Fenix: 587 MW587FenixReserva Fria Ilo: 569 MW569Reserva Fr…Ventanilla: 532 MW532VentanillaSanta Rosa: 447 MW447Santa RosaMalacas power station: 361 MW361Malacas po…

Moc zainstalowana (MW), WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0).

Właściciel

Właściciel wskazany w danych: Energía del Sur S.A..

Klimat lokalny & kontekst termiczny

Źródło energii: gaz. Ten obiekt spala gaz ziemny w turbinie — często w układzie kombinowanym — do wytwarzania energii elektrycznej. Typ klimatu: pustynia zimna (Köppen BWk). Szerokość geograficzna: 12.5°S.

18.6°Cśrednia roczna temperatura
276stopniodni ogrzewania (baza 18°C)
498stopniodni chłodzenia (baza 18°C)
523 mwysokość n.p.m.

Średnia miesięczna temperatura

J: 22 °CJF: 22 °CFM: 22 °CMA: 20 °CAM: 18 °CMJ: 16 °CJJ: 16 °CJA: 16 °CAS: 16 °CSO: 17 °CON: 18 °CND: 20 °CD22 °C

Stopniodni ogrzewania są tutaj 89% poniżej mediany elektrowni w tym zbiorze danych — wskaźnik tego, ile dodatkowej energii muszą zastąpić podgrzewane urządzenia przez swoje powierzchnie zimą.

Klimatyczny indeks zapotrzebowania na ciepło: 18/100 — ta lokalizacja plasuje się w dolna trzecia elektrowni, które pokrywamy pod względem stopniodni ogrzewania.

Turbina gazowa tutaj pracuje również ~3% poniżej swojej nominalnej mocy ISO (15°C) przy tej średniej rocznej (typowa krzywa CCGT, szacunkowo).

Normy klimatyczne: WorldClim 2.1 (1970–2000 monthly normals, 10 arc-min, CC BY 4.0); strefa: Köppen-Geiger world climate classification (Kottek et al. 2006, 0.5° grid). Stopniodni & indeks zapotrzebowania na ciepło obliczone przez PowerAtlas — modelowany wskaźnik zapotrzebowania na ciepło, nie zmierzona wartość obiektu.

Klimat lokalizacji i surowość środowiska

Dla zewnętrznych elementów elektrowni — kotłów odzysknicowych (HRSG), kompensatorów, zaworów, kołnierzy i ich izolacji — lokalny klimat decyduje o tempie degradacji niezabezpieczonej stali i powłok. Lokalizacja ta znajduje się w korozyjnym środowisku (szacowana klasa ISO 9223 C4 — Wysoka), a głównym czynnikiem stresu środowiskowego jest ścieranie przez pył.

C4korozyjność ISO 9223 (orientacyjna)
54/100wskaźnik surowości środowiska
6.6°Csezonowa amplituda temperatur
28 kmodległość od wybrzeża

Szacunek orientacyjny metodą informacyjną ISO 9223:2012 (korozyjność atmosferyczna na podstawie temperatury, czasu zwilżenia i zasolenia powietrza), z wykorzystaniem norm klimatycznych WorldClim, klasy Köppen-Geiger i odległości od wybrzeża. Orientacyjne, nie zmierzona szybkość korozji.

Jak wypada & pobliskie elektrownie

#1 największa elektrownia gaz spośród 16 w Peru według mocy.

Peru ma 16 elektrownie gaz w tym zbiorze danych, razem około 6,118 MW mocy.

Pobliskie elektrownie

Lokalizacja

Współrzędne -12.497, -76.7292 z WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0). Wyświetl na OpenStreetMap.

Najczęstsze pytania

Jakim typem elektrowni jest Chilca 1?

Chilca 1 — elektrownia o mocy 975 MW. Źródło energii: gaz. Lokalizacja: Lima, Peru, oddana do użytku w 2012.

Ile energii elektrycznej wytwarza Chilca 1?

Chilca 1 wytwarza około 5,838 GWh energii elektrycznej rocznie.

Ile gospodarstw domowych może zasilić Chilca 1?

Jej moc wystarcza do zasilenia około 1,668,000 gospodarstw domowych.

Kto jest wskazany jako właściciel Chilca 1?

Właściciel obiektu Chilca 1 wskazany w danych: Energía del Sur S.A..

Zbudowane na podstawie otwartych danych publicznych; żadnych informacji osobowych. Czy prowadzisz ten obiekt? Poproś o korektę lub usunięcie.