CHAPIQUINA

Elektrownia. Źródło energii: energia wodna. Lokalizacja: Arica y Parinacota, Chile. Współrzędne: -18.3695, -69.5469.

energia wodnaArica y ParinacotaChile

CHAPIQUINA — elektrownia o mocy 10.89 MW. Źródło energii: energia wodna. Lokalizacja: Arica y Parinacota, Chile. Właściciel wskazany w danych: E-CL S.A.. Na podstawie jej mocy zainstalowanej (szacunkowo) może zasilić około 11k gospodarstw domowych (szacunkowo). Zajmuje miejsce #218 spośród 336 elektrowni w Chile według mocy zainstalowanej. Jako źródło niespalanego paliwa nie ma bezpośrednich emisji CO₂ z wytwarzania energii. W kontekście, energia wodna dostarcza około 22.2% energii elektrycznej Chile; krajowa sieć energetyczna średnio 289 gCO₂/kWh (66.4% niskoemisyjne) (2025).

10.89MW moc zainstalowana
10,906zasilanych gospodarstw (szacunkowo)

Dane elektrowni: WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0), id CHL0001019.

Stan danych

Znane dane

ObiektCHAPIQUINA WRI
KrajChile · Arica y Parinacota WRI
Współrzędne-18.3695, -69.5469 WRI
Paliwoenergia wodna WRI
MW moc zainstalowana10.89 MW Wikidata P2109; moc zainstalowana/nominalna
WłaścicielE-CL S.A. WRI

Obliczone z zestawu danych

Pozycja krajowa według mocy#218 / 336 obliczone
Pozycja krajowa dla danego paliwa#52 / 99 obliczone
Moc względem porównywalnych obiektów0.91× · 12 MW · n=99 obliczone
Ekwiwalent zasilanych gospodarstw10,906 obliczone
Klimat3.4°C · HDD 5,346 wyliczone ze współrzędnych
Nasilenie środowiskoweC1 · 29/100 wyliczone ze współrzędnych

Brak danych

UruchomienieBrak danych brak w zestawie danych
TechnologiaBrak danych brak w zestawie danych
GWh zgłoszone / rokBrak danych brak w zestawie danych
Emisje CO₂nie dotyczy nie dotyczy

Znane, modelowane i obliczone wartości są prezentowane oddzielnie. Brakujące pola są oznaczone jako niedostępne.

Pochodzenie danych

Pola mocy lub paliwa na tej stronie zawierają oznaczenie pochodzenia oparte na GEM, oficjalnym rejestrze, Wikidata, OSM albo porównaniu wielu źródeł.

moc: Wikidata P2109; paliwo: WRI GPPD

W kontekście: jak ta elektrownia się porównuje

Przy 10.89 MW, CHAPIQUINA jest około mediana elektrowni energia wodna w Chile (12 MW). Energia wodna konwertuje energię spadającej lub płynącej wody na elektryczność; produkcja zależy od opadów i poziomu zbiornika, a duże tamy zapewniają również równoważenie sieci i magazynowanie.

Porównanie zdolności obliczone na podstawie Globalnej Bazy Danych Elektrowni WRI; kontekst typu paliwa to ogólne tło inżynierskie.

Moc w porównaniu z największymi elektrowniami energia wodna w Chile

RALCO: 690 MW690RALCOPEHUENCHE: 570 MW570PEHUENCHECOLBUN: 474 MW474COLBUNPANGUE: 467 MW467PANGUEEL TORO: 450 MW450EL TORORAPEL: 377 MW377RAPELANGOSTURA: 328 MW328ANGOSTURAANTUCO: 320 MW320ANTUCO

Moc zainstalowana (MW), WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0).

Właściciel

Właściciel wskazany w danych: E-CL S.A..

Klimat lokalny & kontekst termiczny

Źródło energii: energia wodna. Ten obiekt zamienia energię spadającej lub płynącej wody przez turbiny wodne. Typ klimatu: pustynia zimna (Köppen BWk). Szerokość geograficzna: 18.4°S.

3.4°Cśrednia roczna temperatura
5,346stopniodni ogrzewania (baza 18°C)
0stopniodni chłodzenia (baza 18°C)
4,398 mwysokość n.p.m.

Średnia miesięczna temperatura

J: 6 °CJF: 6 °CFM: 6 °CMA: 4 °CAM: 2 °CMJ: 0 °CJJ: -1 °CJA: 0 °CAS: 2 °CSO: 4 °CON: 5 °CND: 6 °CD6 °C

Stopniodni ogrzewania są tutaj 117% powyżej mediany elektrowni w tym zbiorze danych — wskaźnik tego, ile dodatkowej energii muszą zastąpić podgrzewane urządzenia przez swoje powierzchnie zimą.

Klimatyczny indeks zapotrzebowania na ciepło: 96/100 — ta lokalizacja plasuje się w górna trzecia elektrowni, które pokrywamy pod względem stopniodni ogrzewania.

Normy klimatyczne: WorldClim 2.1 (1970–2000 monthly normals, 10 arc-min, CC BY 4.0); strefa: Köppen-Geiger world climate classification (Kottek et al. 2006, 0.5° grid). Stopniodni & indeks zapotrzebowania na ciepło obliczone przez PowerAtlas — modelowany wskaźnik zapotrzebowania na ciepło, nie zmierzona wartość obiektu.

Klimat lokalizacji i surowość środowiska

Dla zewnętrznych elementów elektrowni — kotłów odzysknicowych (HRSG), kompensatorów, zaworów, kołnierzy i ich izolacji — lokalny klimat decyduje o tempie degradacji niezabezpieczonej stali i powłok. Lokalizacja ta znajduje się w łagodnym środowisku o niskiej korozyjności (szacowana klasa ISO 9223 C1 — Bardzo niska), a głównym czynnikiem stresu środowiskowego jest ścieranie przez pył.

C1korozyjność ISO 9223 (orientacyjna)
29/100wskaźnik surowości środowiska
6.9°Csezonowa amplituda temperatur
85 kmodległość od wybrzeża

Szacunek orientacyjny metodą informacyjną ISO 9223:2012 (korozyjność atmosferyczna na podstawie temperatury, czasu zwilżenia i zasolenia powietrza), z wykorzystaniem norm klimatycznych WorldClim, klasy Köppen-Geiger i odległości od wybrzeża. Orientacyjne, nie zmierzona szybkość korozji.

Jak wypada & pobliskie elektrownie

#52 największa elektrownia energia wodna spośród 99 w Chile według mocy.

Chile ma 99 elektrownie energia wodna w tym zbiorze danych, razem około 6,416 MW mocy.

Pobliskie elektrownie

  • Arica I · energia słoneczna · 18 MW · Arica y Parinacota
  • Arica I p2 · energia słoneczna · 8 MW · Arica y Parinacota
  • Arica I p3 · energia słoneczna · 14 MW · Arica y Parinacota
  • DIESEL ARICA(GMAR_M1AR) · ropa · 14.2 MW · Arica y Parinacota
  • Pampa Camarones 1 · energia słoneczna · 6 MW · Arica y Parinacota
  • Tacna · energia słoneczna · 22 MW · Tacna

Lokalizacja

Współrzędne -18.3695, -69.5469 z WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0). Wyświetl na OpenStreetMap.

Najczęstsze pytania

Jakim typem elektrowni jest CHAPIQUINA?

CHAPIQUINA — elektrownia o mocy 10.89 MW. Źródło energii: energia wodna. Lokalizacja: Arica y Parinacota, Chile.

Ile gospodarstw domowych może zasilić CHAPIQUINA?

Jej moc wystarcza do zasilenia około 10,906 gospodarstw domowych (szacunkowo).

Kto jest wskazany jako właściciel CHAPIQUINA?

Właściciel obiektu CHAPIQUINA wskazany w danych: E-CL S.A..

Zbudowane na podstawie otwartych danych publicznych; żadnych informacji osobowych. Czy prowadzisz ten obiekt? Poproś o korektę lub usunięcie.