Castelnou

Elektrownia. Źródło energii: energia słoneczna. Lokalizacja: Aragon, Hiszpania. Współrzędne: 41.2199, -0.3017.

energia słonecznaAragonHiszpaniafotowoltaika (PV, klasyfikacja przyjęta)

Castelnou — elektrownia o mocy 4.9 MW. Źródło energii: energia słoneczna. Lokalizacja: Aragon, Hiszpania. Właściciel wskazany w danych: Initec Energia SA. Na podstawie jej mocy zainstalowanej (szacunkowo) może zasilić około 2.1k gospodarstw domowych (szacunkowo). Zajmuje miejsce #884 spośród 899 elektrowni w Hiszpania według mocy zainstalowanej. Oddana do użytku w 2006 roku, ma około 20 lat — stosunkowo nowoczesna. Jako źródło niespalanego paliwa nie ma bezpośrednich emisji CO₂ z wytwarzania energii. W kontekście, energia słoneczna dostarcza około 21.8% energii elektrycznej Hiszpania; krajowa sieć energetyczna średnio 154 gCO₂/kWh (74.6% niskoemisyjne) (2025).

4.9MW moc zainstalowana
2,084zasilanych gospodarstw (szacunkowo)
2006oddana do użytku (~20 lat)

Dane elektrowni: WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0), id WKS0060286.

Stan danych

Znane dane

ObiektCastelnou WRI
KrajHiszpania · Aragon WRI
Współrzędne41.2199, -0.3017 WRI
Paliwoenergia słoneczna WRI
MW moc zainstalowana4.9 MW GEM · 2026 · L100001009254; moc eksploatowana elektrowni
WłaścicielInitec Energia SA WRI
Uruchomienie2006 WRI
Technologiafotowoltaika (PV, klasyfikacja przyjęta) WRI

Obliczone z zestawu danych

Pozycja krajowa według mocy#884 / 899 obliczone
Pozycja krajowa dla danego paliwa#228 / 243 obliczone
Moc względem porównywalnych obiektów0.49× · 10 MW · n=243 obliczone
Ekwiwalent zasilanych gospodarstw2,084 obliczone
Klimat14.8°C · HDD 1,724 wyliczone ze współrzędnych
Nasilenie środowiskoweC1 · 37/100 wyliczone ze współrzędnych

Brak danych

GWh zgłoszone / rokBrak danych brak w zestawie danych
Emisje CO₂nie dotyczy nie dotyczy

Znane, modelowane i obliczone wartości są prezentowane oddzielnie. Brakujące pola są oznaczone jako niedostępne.

Pochodzenie mocy

Publiczna moc powyżej to zweryfikowane źródłowo twierdzenie o mocy z 2026 r.: 5 MW dla Castelnou solar project.

GEM · 2026 · moc eksploatowana elektrowni

Pochodzenie danych

Pola mocy lub paliwa na tej stronie zawierają oznaczenie pochodzenia oparte na GEM, oficjalnym rejestrze, Wikidata, OSM albo porównaniu wielu źródeł.

moc: GEM · 2026 · L100001009254; paliwo: WRI GPPD

W kontekście: jak ta elektrownia się porównuje

Przy 4.9 MW, Castelnou jest poniżej mediana elektrowni energia słoneczna w Hiszpania (10 MW). Technicznie jest opisywana jako fotowoltaika (PV, klasyfikacja przyjęta). Fotowoltaika słoneczna konwertuje bezpośrednio światło słoneczne w elektryczność bez części ruchomych ani paliwa; produkcja zmienia się w zależności od pory dnia i pogody, więc łączy się ją z magazynowaniem lub elastycznym wsparciem.

Porównanie zdolności obliczone na podstawie Globalnej Bazy Danych Elektrowni WRI; kontekst typu paliwa to ogólne tło inżynierskie.

Moc w porównaniu z największymi elektrowniami energia słoneczna w Hiszpania

Don Rodrigo: 225 MW225Don RodrigoSOLABEN 3: 200 MW200SOLABEN 3PLANTA SOLAR TERMICA SOLNOVA 1: 150 MW150PLANTA SOL…EXTRESOL-1: 150 MW150EXTRESOL-1ANDASOL-3: 150 MW150ANDASOL-3PLANTA SOLAR TERMICA HELIOENERGY 1: 100 MW100PLANTA SOL…PST SOLACOR 1: 100 MW100PST SOLACO…Palma del Rio CSP: 100 MW100Palma del …

Moc zainstalowana (MW), WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0).

Właściciel

Właściciel wskazany w danych: Initec Energia SA.

Klimat lokalny & kontekst termiczny

Źródło energii: energia słoneczna. Ten obiekt bezpośrednio zamienia światło słoneczne na energię elektryczną za pomocą paneli fotowoltaicznych. Typ klimatu: zimny step półpustynny (Köppen BSk). Szerokość geograficzna: 41.2°N.

14.8°Cśrednia roczna temperatura
1,724stopniodni ogrzewania (baza 18°C)
555stopniodni chłodzenia (baza 18°C)
373 mwysokość n.p.m.

Średnia miesięczna temperatura

J: 6 °CJF: 8 °CFM: 10 °CMA: 13 °CAM: 17 °CMJ: 21 °CJJ: 24 °CJA: 24 °CAS: 21 °CSO: 15 °CON: 10 °CND: 7 °CD24 °C

Stopniodni ogrzewania są tutaj 30% poniżej mediany elektrowni w tym zbiorze danych — wskaźnik tego, ile dodatkowej energii muszą zastąpić podgrzewane urządzenia przez swoje powierzchnie zimą.

Klimatyczny indeks zapotrzebowania na ciepło: 38/100 — ta lokalizacja plasuje się w środkowa trzecia elektrowni, które pokrywamy pod względem stopniodni ogrzewania.

Fotowoltaika traci ~0,35%/°C powyżej 25°C temperatury ogniwa — około 0.0% przy szczytach ciepłej pory roku tutaj (szacunkowo).

Normy klimatyczne: WorldClim 2.1 (1970–2000 monthly normals, 10 arc-min, CC BY 4.0); strefa: Köppen-Geiger world climate classification (Kottek et al. 2006, 0.5° grid). Stopniodni & indeks zapotrzebowania na ciepło obliczone przez PowerAtlas — modelowany wskaźnik zapotrzebowania na ciepło, nie zmierzona wartość obiektu.

Klimat lokalizacji i surowość środowiska

Dla zewnętrznych elementów elektrowni — kotłów odzysknicowych (HRSG), kompensatorów, zaworów, kołnierzy i ich izolacji — lokalny klimat decyduje o tempie degradacji niezabezpieczonej stali i powłok. Lokalizacja ta znajduje się w łagodnym środowisku o niskiej korozyjności (szacowana klasa ISO 9223 C1 — Bardzo niska), a głównym czynnikiem stresu środowiskowego jest ścieranie przez pył.

C1korozyjność ISO 9223 (orientacyjna)
37/100wskaźnik surowości środowiska
18.1°Csezonowa amplituda temperatur
101 kmodległość od wybrzeża

Szacunek orientacyjny metodą informacyjną ISO 9223:2012 (korozyjność atmosferyczna na podstawie temperatury, czasu zwilżenia i zasolenia powietrza), z wykorzystaniem norm klimatycznych WorldClim, klasy Köppen-Geiger i odległości od wybrzeża. Orientacyjne, nie zmierzona szybkość korozji.

Jak wypada & pobliskie elektrownie

#228 największa elektrownia energia słoneczna spośród 243 w Hiszpania według mocy.

Hiszpania ma 243 elektrownie energia słoneczna w tym zbiorze danych, razem około 5,166 MW mocy.

Pobliskie elektrownie

Lokalizacja

Współrzędne 41.2199, -0.3017 z WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0). Wyświetl na OpenStreetMap.

Najczęstsze pytania

Jakim typem elektrowni jest Castelnou?

Castelnou — elektrownia o mocy 4.9 MW. Źródło energii: energia słoneczna. Lokalizacja: Aragon, Hiszpania, oddana do użytku w 2006.

Ile gospodarstw domowych może zasilić Castelnou?

Jej moc wystarcza do zasilenia około 2,084 gospodarstw domowych (szacunkowo).

Kto jest wskazany jako właściciel Castelnou?

Właściciel obiektu Castelnou wskazany w danych: Initec Energia SA.

Zbudowane na podstawie otwartych danych publicznych; żadnych informacji osobowych. Czy prowadzisz ten obiekt? Poproś o korektę lub usunięcie.