Black Law

Elektrownia. Źródło energii: energia wiatrowa. Lokalizacja: Scotland, Wielka Brytania. Współrzędne: 55.7622, -3.7626.

energia wiatrowaScotlandWielka Brytanialokalizacja lądowa

Black Law — elektrownia o mocy 124.2 MW. Źródło energii: energia wiatrowa. Lokalizacja: Scotland, Wielka Brytania. Właściciel wskazany w danych: Scottish Power Renewables. Na podstawie jej mocy zainstalowanej (szacunkowo) może zasilić około 106k gospodarstw domowych (szacunkowo). Zajmuje miejsce #156 spośród 2,860 elektrowni w Wielka Brytania według mocy zainstalowanej. Oddana do użytku w 2004 roku, ma około 22 lat — stosunkowo nowoczesna. Jako źródło niespalanego paliwa nie ma bezpośrednich emisji CO₂ z wytwarzania energii. W kontekście, energia wiatrowa dostarcza około 29.4% energii elektrycznej Wielka Brytania; krajowa sieć energetyczna średnio 217 gCO₂/kWh (64.4% niskoemisyjne) (2025).

124.2MW moc zainstalowana
105,690zasilanych gospodarstw (szacunkowo)
2004oddana do użytku (~22 lat)

Dane elektrowni: WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0), id GBR0003116.

Stan danych

Znane dane

ObiektBlack Law WRI
KrajWielka Brytania · Scotland WRI
Współrzędne55.7622, -3.7626 WRI
Paliwoenergia wiatrowa WRI
MW moc zainstalowana124.2 MW GEM · 2026 · L100000910169; część kompleksu wytwórczego
WłaścicielScottish Power Renewables WRI
Uruchomienie2004 WRI
Technologialokalizacja lądowa WRI

Obliczone z zestawu danych

Pozycja krajowa według mocy#156 / 2860 obliczone
Pozycja krajowa dla danego paliwa#35 / 779 obliczone
Moc względem porównywalnych obiektów12.42× · 10 MW · n=779 obliczone
Ekwiwalent zasilanych gospodarstw105,690 obliczone
Klimat7.8°C · HDD 3,710 wyliczone ze współrzędnych
Nasilenie środowiskoweC3 · 24/100 wyliczone ze współrzędnych

Brak danych

GWh zgłoszone / rokBrak danych brak w zestawie danych
Emisje CO₂nie dotyczy nie dotyczy

Znane, modelowane i obliczone wartości są prezentowane oddzielnie. Brakujące pola są oznaczone jako niedostępne.

Pochodzenie mocy

Publiczna moc powyżej to bieżąca wartość z rekordu źródłowego. Kandydat z trackera 2026 podaje 187 MW dla Black Law wind farm, ale nie jest używany jako główna wartość publiczna, dopóki zakres nie zostanie zweryfikowany (blok vs eksploatacja vs całkowita moc zainstalowana/projektowa).

Pochodzenie danych

Pola mocy lub paliwa na tej stronie zawierają oznaczenie pochodzenia oparte na GEM, oficjalnym rejestrze, Wikidata, OSM albo porównaniu wielu źródeł.

moc: GEM · 2026 · L100000910169; paliwo: WRI GPPD

W kontekście: jak ta elektrownia się porównuje

Przy 124.2 MW, Black Law jest znacznie powyżej mediana elektrowni energia wiatrowa w Wielka Brytania (10 MW). Technicznie jest opisywana jako lokalizacja lądowa. Turbiny wiatrowe konwertują poruszające się powietrze na elektryczność; produkcja jest zmienna i zależna od lokalizacji, a nowoczesne turbiny zapewniają jedne z najniższych kosztów nowej generacji na wielu sieciach.

Porównanie zdolności obliczone na podstawie Globalnej Bazy Danych Elektrowni WRI; kontekst typu paliwa to ogólne tło inżynierskie.

Moc w porównaniu z największymi elektrowniami energia wiatrowa w Wielka Brytania

Hornsea 1 - Heron & Njord: 1,200 MW1kHornsea 1 …Walney 3: 660 MW660Walney 3London Array: 630 MW630London Arr…Beatrice: 588 MW588BeatriceGwynt y Mor: 576 MW576Gwynt y MorClyde Wind Farm: 523 MW523Clyde Wind…Greater Gabbard: 504 MW504Greater Ga…Dudgeon East: 402 MW402Dudgeon Ea…

Moc zainstalowana (MW), WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0).

Właściciel

Właściciel wskazany w danych: Scottish Power Renewables. Wszystkie elektrownie tej firmy →

Klimat lokalny & kontekst termiczny

Źródło energii: energia wiatrowa. Ten obiekt zamienia energię kinetyczną wiatru na energię elektryczną przez wirniki turbinowe. Typ klimatu: umiarkowany oceaniczny (Köppen Cfb). Szerokość geograficzna: 55.8°N.

7.8°Cśrednia roczna temperatura
3,710stopniodni ogrzewania (baza 18°C)
0stopniodni chłodzenia (baza 18°C)
240 mwysokość n.p.m.

Średnia miesięczna temperatura

J: 3 °CJF: 3 °CFM: 4 °CMA: 6 °CAM: 10 °CMJ: 12 °CJJ: 14 °CJA: 14 °CAS: 11 °CSO: 8 °CON: 5 °CND: 3 °CD14 °C

Stopniodni ogrzewania są tutaj 51% powyżej mediany elektrowni w tym zbiorze danych — wskaźnik tego, ile dodatkowej energii muszą zastąpić podgrzewane urządzenia przez swoje powierzchnie zimą.

Klimatyczny indeks zapotrzebowania na ciepło: 80/100 — ta lokalizacja plasuje się w górna trzecia elektrowni, które pokrywamy pod względem stopniodni ogrzewania.

Normy klimatyczne: WorldClim 2.1 (1970–2000 monthly normals, 10 arc-min, CC BY 4.0); strefa: Köppen-Geiger world climate classification (Kottek et al. 2006, 0.5° grid). Stopniodni & indeks zapotrzebowania na ciepło obliczone przez PowerAtlas — modelowany wskaźnik zapotrzebowania na ciepło, nie zmierzona wartość obiektu.

Klimat lokalizacji i surowość środowiska

Dla zewnętrznych elementów elektrowni — kotłów odzysknicowych (HRSG), kompensatorów, zaworów, kołnierzy i ich izolacji — lokalny klimat decyduje o tempie degradacji niezabezpieczonej stali i powłok. Lokalizacja ta znajduje się w umiarkowanie korozyjnym środowisku (szacowana klasa ISO 9223 C3 — Åšrednia), a głównym czynnikiem stresu środowiskowego jest wilgotność i zwilżenie.

C3korozyjność ISO 9223 (orientacyjna)
24/100wskaźnik surowości środowiska
11.0°Csezonowa amplituda temperatur
86 kmodległość od wybrzeża

Szacunek orientacyjny metodą informacyjną ISO 9223:2012 (korozyjność atmosferyczna na podstawie temperatury, czasu zwilżenia i zasolenia powietrza), z wykorzystaniem norm klimatycznych WorldClim, klasy Köppen-Geiger i odległości od wybrzeża. Orientacyjne, nie zmierzona szybkość korozji.

Jak wypada & pobliskie elektrownie

#35 największa elektrownia energia wiatrowa spośród 779 w Wielka Brytania według mocy.

Wielka Brytania ma 779 elektrownie energia wiatrowa w tym zbiorze danych, razem około 23,763 MW mocy.

Pobliskie elektrownie

Lokalizacja

Współrzędne 55.7622, -3.7626 z WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0). Wyświetl na OpenStreetMap.

Najczęstsze pytania

Jakim typem elektrowni jest Black Law?

Black Law — elektrownia o mocy 124.2 MW. Źródło energii: energia wiatrowa. Lokalizacja: Scotland, Wielka Brytania, oddana do użytku w 2004.

Ile gospodarstw domowych może zasilić Black Law?

Jej moc wystarcza do zasilenia około 105,690 gospodarstw domowych (szacunkowo).

Kto jest wskazany jako właściciel Black Law?

Właściciel obiektu Black Law wskazany w danych: Scottish Power Renewables.

Zbudowane na podstawie otwartych danych publicznych; żadnych informacji osobowych. Czy prowadzisz ten obiekt? Poproś o korektę lub usunięcie.