Big Sandy

Elektrownia. Źródło energii: gaz. Lokalizacja: Kentucky, Stany Zjednoczone. Współrzędne: 38.1707, -82.6176.

gazKentuckyStany ZjednoczoneOCGTCO₂ zmierzone

Big Sandy — elektrownia o mocy 280.5 MW. Źródło energii: gaz. Lokalizacja: Kentucky, Stany Zjednoczone. Właściciel wskazany w danych: Kentucky Power Co. Na podstawie zgłoszonej rocznej produkcji 1,063 GWh może zasilić około 304k gospodarstw domowych. Zajmuje miejsce #1646 spośród 10,884 elektrowni w Stany Zjednoczone według mocy zainstalowanej. Oddana do użytku w 1963 roku, ma około 63 lat — starsza, instalacja historyczna. Jej zmierzone emisje wynoszące 640,818 t CO₂/rok (US EPA GHGRP) odpowiadają około 149k samochodom osobowym jeżdżącym przez rok. W kontekście, gaz dostarcza około 40.0% energii elektrycznej Stany Zjednoczone; krajowa sieć energetyczna średnio 384 gCO₂/kWh (43.0% niskoemisyjne) (2025).

280.5MW moc zainstalowana
1,063GWh zgłoszone / rok
303,685zasilanych gospodarstw
640,818t CO₂ / rok (US EPA GHGRP)
1963oddana do użytku (~63 lat)

Dane elektrowni: WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0), id USA0001353.

Stan danych

Znane dane

ObiektBig Sandy WRI
KrajStany Zjednoczone · Kentucky WRI
Współrzędne38.1707, -82.6176 WRI
Paliwogaz WRI
MW moc zainstalowana280.5 MW Wikidata P2109; moc zainstalowana/nominalna
WłaścicielKentucky Power Co WRI
Uruchomienie1963 WRI
TechnologiaOCGT WRI
GWh zgłoszone / rok1,063 GWh·a⁻¹ WRI
Emisje CO₂640,818 t CO₂·a⁻¹ zmierzone · US EPA GHGRP

Obliczone z zestawu danych

Pozycja krajowa według mocy#1646 / 10884 obliczone
Pozycja krajowa dla danego paliwa#810 / 2165 obliczone
Moc względem porównywalnych obiektów2.31× · 121.2 MW · n=2165 obliczone
Ekwiwalent zasilanych gospodarstw303,685 obliczone z raportowanej produkcji
Klimat12.5°C · HDD 2,484 wyliczone ze współrzędnych
Nasilenie środowiskoweC3 · 33/100 wyliczone ze współrzędnych

Znane, modelowane i obliczone wartości są prezentowane oddzielnie. Brakujące pola są oznaczone jako niedostępne.

Pochodzenie danych

Pola mocy lub paliwa na tej stronie zawierają oznaczenie pochodzenia oparte na GEM, oficjalnym rejestrze, Wikidata, OSM albo porównaniu wielu źródeł.

moc: Wikidata P2109; paliwo: WRI GPPD

W kontekście: jak ta elektrownia się porównuje

Przy 280.5 MW, Big Sandy jest znacznie powyżej mediana elektrowni gaz w Stany Zjednoczone (121.2 MW). Technicznie jest opisywana jako OCGT. Elektrownie gazowe spalają gaz ziemny w turbinach otwartoobjętościowych do szybkich szczytów, lub w jednostkach cyklu połączonego, które odzyskują ciepło spalin w HRSG, aby osiągnąć około 55–62% sprawności — najczystszą opcję paliwową.

Porównanie zdolności obliczone na podstawie Globalnej Bazy Danych Elektrowni WRI; kontekst typu paliwa to ogólne tło inżynierskie.

640,818 t CO₂/rok — w codziennych jednostkach

Roczne emisje tej instalacji są w przybliżeniu równoważne:

149ksamochodów osobowych jeżdżących przez rok
86kroczne zużycie energii przez gospodarstwa domowe
11 mlnsadzonek drzew rosnących przez 10 lat, by je pochłonąć

Odpowiedniki przez US EPA Greenhouse Gas Equivalencies; emisje zgłoszone do US EPA GHGRP.

Trend zgłoszonej produkcji

2013: 2,748 GWh20132014: 4,708 GWh20142015: 3,132 GWh20152016: 0 GWh20162017: 0 GWh20172018: 625 GWh20182019: 1,063 GWh20195k GWh

Roczna produkcja (GWh), WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0).

Właściciel

Właściciel wskazany w danych: Kentucky Power Co. Wszystkie elektrownie tej firmy →

Klimat lokalny & kontekst termiczny

Źródło energii: gaz. Ten obiekt spala gaz ziemny w turbinie — często w układzie kombinowanym — do wytwarzania energii elektrycznej. Typ klimatu: wilgotny subtropikalny (Köppen Cfa). Szerokość geograficzna: 38.2°N.

12.5°Cśrednia roczna temperatura
2,484stopniodni ogrzewania (baza 18°C)
484stopniodni chłodzenia (baza 18°C)
245 mwysokość n.p.m.

Średnia miesięczna temperatura

J: 0 °CJF: 2 °CFM: 7 °CMA: 12 °CAM: 17 °CMJ: 21 °CJJ: 24 °CJA: 23 °CAS: 20 °CSO: 13 °CON: 8 °CND: 3 °CD24 °C

Stopniodni ogrzewania są tutaj 1% powyżej mediany elektrowni w tym zbiorze danych — wskaźnik tego, ile dodatkowej energii muszą zastąpić podgrzewane urządzenia przez swoje powierzchnie zimą.

Klimatyczny indeks zapotrzebowania na ciepło: 50/100 — ta lokalizacja plasuje się w środkowa trzecia elektrowni, które pokrywamy pod względem stopniodni ogrzewania.

Turbina gazowa tutaj pracuje również ~0% poniżej swojej nominalnej mocy ISO (15°C) przy tej średniej rocznej (typowa krzywa CCGT, szacunkowo).

Normy klimatyczne: WorldClim 2.1 (1970–2000 monthly normals, 10 arc-min, CC BY 4.0); strefa: Köppen-Geiger world climate classification (Kottek et al. 2006, 0.5° grid). Stopniodni & indeks zapotrzebowania na ciepło obliczone przez PowerAtlas — modelowany wskaźnik zapotrzebowania na ciepło, nie zmierzona wartość obiektu.

Klimat lokalizacji i surowość środowiska

Dla zewnętrznych elementów elektrowni — kotłów odzysknicowych (HRSG), kompensatorów, zaworów, kołnierzy i ich izolacji — lokalny klimat decyduje o tempie degradacji niezabezpieczonej stali i powłok. Lokalizacja ta znajduje się w umiarkowanie korozyjnym środowisku (szacowana klasa ISO 9223 C3 — Åšrednia), a głównym czynnikiem stresu środowiskowego jest wilgotność i zwilżenie.

C3korozyjność ISO 9223 (orientacyjna)
33/100wskaźnik surowości środowiska
23.6°Csezonowa amplituda temperatur
343 kmodległość od wybrzeża

Szacunek orientacyjny metodą informacyjną ISO 9223:2012 (korozyjność atmosferyczna na podstawie temperatury, czasu zwilżenia i zasolenia powietrza), z wykorzystaniem norm klimatycznych WorldClim, klasy Köppen-Geiger i odległości od wybrzeża. Orientacyjne, nie zmierzona szybkość korozji.

Jak wypada & pobliskie elektrownie

#810 największa elektrownia gaz spośród 2165 w Stany Zjednoczone według mocy.

Stany Zjednoczone ma 2165 elektrownie gaz w tym zbiorze danych, razem około 789,950 MW mocy.

Pobliskie elektrownie

Lokalizacja

Współrzędne 38.1707, -82.6176 z WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0). Wyświetl na OpenStreetMap.

Najczęstsze pytania

Jakim typem elektrowni jest Big Sandy?

Big Sandy — elektrownia o mocy 280.5 MW. Źródło energii: gaz. Lokalizacja: Kentucky, Stany Zjednoczone, oddana do użytku w 1963.

Ile energii elektrycznej wytwarza Big Sandy?

Big Sandy wytwarza około 1,063 GWh energii elektrycznej rocznie.

Ile gospodarstw domowych może zasilić Big Sandy?

Jej moc wystarcza do zasilenia około 303,685 gospodarstw domowych.

Kto jest wskazany jako właściciel Big Sandy?

Właściciel obiektu Big Sandy wskazany w danych: Kentucky Power Co.

Ile CO₂ emituje Big Sandy?

Big Sandy zgłosiła około 640,818 ton CO₂ rocznie (US EPA GHGRP).

Zbudowane na podstawie otwartych danych publicznych; żadnych informacji osobowych. Czy prowadzisz ten obiekt? Poproś o korektę lub usunięcie.