Belver

Elektrownia. Źródło energii: energia wodna. Lokalizacja: Portalegre, Portugalia. Współrzędne: 39.4795, -7.9979.

energia wodnaPortalegrePortugaliaelektrownia wodna zbiornikowa

Belver — elektrownia o mocy 80.7 MW. Źródło energii: energia wodna. Lokalizacja: Portalegre, Portugalia. Właściciel wskazany w danych: EDP SA [100%]. Na podstawie jej mocy zainstalowanej (szacunkowo) może zasilić około 81k gospodarstw domowych (szacunkowo). Zajmuje miejsce #31 spośród 480 elektrowni w Portugalia według mocy zainstalowanej. Oddana do użytku w 1951 roku, ma około 75 lat — starsza, instalacja historyczna. Jako źródło niespalanego paliwa nie ma bezpośrednich emisji CO₂ z wytwarzania energii. W kontekście, energia wodna dostarcza około 29.7% energii elektrycznej Portugalia; krajowa sieć energetyczna średnio 128 gCO₂/kWh (81.0% niskoemisyjne) (2025).

80.7MW moc zainstalowana
80,792zasilanych gospodarstw (szacunkowo)
1951oddana do użytku (~75 lat)

Dane elektrowni: WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0), id WRI1022574.

Stan danych

Znane dane

ObiektBelver WRI
KrajPortugalia · Portalegre WRI
Współrzędne39.4795, -7.9979 WRI
Paliwoenergia wodna WRI
MW moc zainstalowana80.7 MW GEM · 2026 · L100000603191; moc eksploatowana elektrowni
WłaścicielEDP SA [100%] WRI
Uruchomienie1951 WRI
Technologiaelektrownia wodna zbiornikowa WRI

Obliczone z zestawu danych

Pozycja krajowa według mocy#31 / 480 obliczone
Pozycja krajowa dla danego paliwa#4 / 122 obliczone
Moc względem porównywalnych obiektów17.17× · 4.7 MW · n=122 obliczone
Ekwiwalent zasilanych gospodarstw80,792 obliczone
Klimat16.0°C · HDD 1,229 wyliczone ze współrzędnych
Nasilenie środowiskoweC3 · 33/100 wyliczone ze współrzędnych

Brak danych

GWh zgłoszone / rokBrak danych brak w zestawie danych
Emisje CO₂nie dotyczy nie dotyczy

Znane, modelowane i obliczone wartości są prezentowane oddzielnie. Brakujące pola są oznaczone jako niedostępne.

Pochodzenie danych

Pola mocy lub paliwa na tej stronie zawierają oznaczenie pochodzenia oparte na GEM, oficjalnym rejestrze, Wikidata, OSM albo porównaniu wielu źródeł.

moc: GEM · 2026 · L100000603191; paliwo: WRI GPPD

W kontekście: jak ta elektrownia się porównuje

Przy 80.7 MW, Belver jest znacznie powyżej mediana elektrowni energia wodna w Portugalia (4.7 MW). Technicznie jest opisywana jako elektrownia wodna zbiornikowa. Energia wodna konwertuje energię spadającej lub płynącej wody na elektryczność; produkcja zależy od opadów i poziomu zbiornika, a duże tamy zapewniają również równoważenie sieci i magazynowanie.

Porównanie zdolności obliczone na podstawie Globalnej Bazy Danych Elektrowni WRI; kontekst typu paliwa to ogólne tło inżynierskie.

Moc w porównaniu z największymi elektrowniami energia wodna w Portugalia

Frades II: 736 MW736Frades IIAlto Lindoso: 630 MW630Alto Lindo…Venda Nova: 90 MW90Venda NovaBelver: 81 MW81BelverRibeiradio: 74 MW74RibeiradioAlto Rabagão: 68 MW68Alto Rabag…Caniçada: 62 MW62CaniçadaVilar-Tabuaço: 58 MW58Vilar-Tabu…

Moc zainstalowana (MW), WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0).

Właściciel

Właściciel wskazany w danych: EDP SA [100%].

Klimat lokalny & kontekst termiczny

Źródło energii: energia wodna. Ten obiekt zamienia energię spadającej lub płynącej wody przez turbiny wodne. Typ klimatu: śródziemnomorski z gorącym latem (Köppen Csa). Szerokość geograficzna: 39.5°N.

16.0°Cśrednia roczna temperatura
1,229stopniodni ogrzewania (baza 18°C)
507stopniodni chłodzenia (baza 18°C)
222 mwysokość n.p.m.

Średnia miesięczna temperatura

J: 10 °CJF: 10 °CFM: 13 °CMA: 14 °CAM: 17 °CMJ: 21 °CJJ: 23 °CJA: 23 °CAS: 21 °CSO: 17 °CON: 13 °CND: 10 °CD23 °C

Stopniodni ogrzewania są tutaj 50% poniżej mediany elektrowni w tym zbiorze danych — wskaźnik tego, ile dodatkowej energii muszą zastąpić podgrzewane urządzenia przez swoje powierzchnie zimą.

Klimatyczny indeks zapotrzebowania na ciepło: 29/100 — ta lokalizacja plasuje się w dolna trzecia elektrowni, które pokrywamy pod względem stopniodni ogrzewania.

Normy klimatyczne: WorldClim 2.1 (1970–2000 monthly normals, 10 arc-min, CC BY 4.0); strefa: Köppen-Geiger world climate classification (Kottek et al. 2006, 0.5° grid). Stopniodni & indeks zapotrzebowania na ciepło obliczone przez PowerAtlas — modelowany wskaźnik zapotrzebowania na ciepło, nie zmierzona wartość obiektu.

Klimat lokalizacji i surowość środowiska

Dla zewnętrznych elementów elektrowni — kotłów odzysknicowych (HRSG), kompensatorów, zaworów, kołnierzy i ich izolacji — lokalny klimat decyduje o tempie degradacji niezabezpieczonej stali i powłok. Lokalizacja ta znajduje się w umiarkowanie korozyjnym środowisku (szacowana klasa ISO 9223 C3 — Åšrednia), a głównym czynnikiem stresu środowiskowego jest wilgotność i zwilżenie.

C3korozyjność ISO 9223 (orientacyjna)
33/100wskaźnik surowości środowiska
13.8°Csezonowa amplituda temperatur
107 kmodległość od wybrzeża

Szacunek orientacyjny metodą informacyjną ISO 9223:2012 (korozyjność atmosferyczna na podstawie temperatury, czasu zwilżenia i zasolenia powietrza), z wykorzystaniem norm klimatycznych WorldClim, klasy Köppen-Geiger i odległości od wybrzeża. Orientacyjne, nie zmierzona szybkość korozji.

Jak wypada & pobliskie elektrownie

#4 największa elektrownia energia wodna spośród 122 w Portugalia według mocy.

Portugalia ma 122 elektrownie energia wodna w tym zbiorze danych, razem około 2,718 MW mocy.

Pobliskie elektrownie

Lokalizacja

Współrzędne 39.4795, -7.9979 z WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0). Wyświetl na OpenStreetMap.

Najczęstsze pytania

Jakim typem elektrowni jest Belver?

Belver — elektrownia o mocy 80.7 MW. Źródło energii: energia wodna. Lokalizacja: Portalegre, Portugalia, oddana do użytku w 1951.

Ile gospodarstw domowych może zasilić Belver?

Jej moc wystarcza do zasilenia około 80,792 gospodarstw domowych (szacunkowo).

Kto jest wskazany jako właściciel Belver?

Właściciel obiektu Belver wskazany w danych: EDP SA [100%].

Zbudowane na podstawie otwartych danych publicznych; żadnych informacji osobowych. Czy prowadzisz ten obiekt? Poproś o korektę lub usunięcie.