Açor

Elektrownia. Źródło energii: energia wiatrowa. Lokalizacja: Coimbra, Portugalia. Współrzędne: 40.216, -7.8652.

energia wiatrowaCoimbraPortugalialokalizacja lądowa

Açor — elektrownia o mocy 24.3 MW. Źródło energii: energia wiatrowa. Lokalizacja: Coimbra, Portugalia. Właściciel wskazany w danych: EDP Renováveis [100%]. Na podstawie jej mocy zainstalowanej (szacunkowo) może zasilić około 21k gospodarstw domowych (szacunkowo). Zajmuje miejsce #97 spośród 480 elektrowni w Portugalia według mocy zainstalowanej. Oddana do użytku w 2004 roku, ma około 22 lat — stosunkowo nowoczesna. Jako źródło niespalanego paliwa nie ma bezpośrednich emisji CO₂ z wytwarzania energii. W kontekście, energia wiatrowa dostarcza około 26.7% energii elektrycznej Portugalia; krajowa sieć energetyczna średnio 128 gCO₂/kWh (81.0% niskoemisyjne) (2025).

24.3MW moc zainstalowana
20,678zasilanych gospodarstw (szacunkowo)
2004oddana do użytku (~22 lat)

Dane elektrowni: WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0), id WRI1023259.

Stan danych

Znane dane

ObiektAçor WRI
KrajPortugalia · Coimbra WRI
Współrzędne40.216, -7.8652 WRI
Paliwoenergia wiatrowa WRI
MW moc zainstalowana24.3 MW WRI GPPD; rekord źródłowy
WłaścicielEDP Renováveis [100%] WRI
Uruchomienie2004 WRI
Technologialokalizacja lądowa WRI

Obliczone z zestawu danych

Pozycja krajowa według mocy#97 / 480 obliczone
Pozycja krajowa dla danego paliwa#51 / 224 obliczone
Moc względem porównywalnych obiektów2.11× · 11.5 MW · n=224 obliczone
Ekwiwalent zasilanych gospodarstw20,678 obliczone
Klimat13.9°C · HDD 1,785 wyliczone ze współrzędnych
Nasilenie środowiskoweC3 · 31/100 wyliczone ze współrzędnych

Brak danych

GWh zgłoszone / rokBrak danych brak w zestawie danych
Emisje CO₂nie dotyczy nie dotyczy

Znane, modelowane i obliczone wartości są prezentowane oddzielnie. Brakujące pola są oznaczone jako niedostępne.

Pochodzenie danych

Pola mocy i paliwa na tej stronie zawierają wartości z rekordu źródłowego pierwotnego otwartego zbioru danych. Są przydatne do identyfikacji i klasyfikacji, ale nie zostały jeszcze zaktualizowane do wartości na 2026 r. zweryfikowanej w oficjalnym rejestrze lub dla lokalizacji GEM.

moc: WRI GPPD; paliwo: WRI GPPD

W kontekście: jak ta elektrownia się porównuje

Przy 24.3 MW, Açor jest znacznie powyżej mediana elektrowni energia wiatrowa w Portugalia (11.5 MW). Technicznie jest opisywana jako lokalizacja lądowa. Turbiny wiatrowe konwertują poruszające się powietrze na elektryczność; produkcja jest zmienna i zależna od lokalizacji, a nowoczesne turbiny zapewniają jedne z najniższych kosztów nowej generacji na wielu sieciach.

Porównanie zdolności obliczone na podstawie Globalnej Bazy Danych Elektrowni WRI; kontekst typu paliwa to ogólne tło inżynierskie.

Moc w porównaniu z największymi elektrowniami energia wiatrowa w Portugalia

Alto Minho I: 240 MW240Alto Minho…Alto Douro: 216 MW216Alto DouroAlto da Coutada: 188 MW188Alto da Co…Pinhal Interior: 157 MW157Pinhal Int…Gardunha: 135 MW135GardunhaPenamacor: 132 MW132PenamacorTerras Altas de Fafe: 124 MW124Terras Alt…Toutiço: 124 MW124Toutiço

Moc zainstalowana (MW), WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0).

Właściciel

Właściciel wskazany w danych: EDP Renováveis [100%].

Klimat lokalny & kontekst termiczny

Źródło energii: energia wiatrowa. Ten obiekt zamienia energię kinetyczną wiatru na energię elektryczną przez wirniki turbinowe. Typ klimatu: śródziemnomorski z ciepłym latem (Köppen Csb). Szerokość geograficzna: 40.2°N.

13.9°Cśrednia roczna temperatura
1,785stopniodni ogrzewania (baza 18°C)
307stopniodni chłodzenia (baza 18°C)
586 mwysokość n.p.m.

Średnia miesięczna temperatura

J: 7 °CJF: 8 °CFM: 10 °CMA: 12 °CAM: 15 °CMJ: 19 °CJJ: 22 °CJA: 22 °CAS: 19 °CSO: 15 °CON: 10 °CND: 8 °CD22 °C

Stopniodni ogrzewania są tutaj 27% poniżej mediany elektrowni w tym zbiorze danych — wskaźnik tego, ile dodatkowej energii muszą zastąpić podgrzewane urządzenia przez swoje powierzchnie zimą.

Klimatyczny indeks zapotrzebowania na ciepło: 39/100 — ta lokalizacja plasuje się w środkowa trzecia elektrowni, które pokrywamy pod względem stopniodni ogrzewania.

Normy klimatyczne: WorldClim 2.1 (1970–2000 monthly normals, 10 arc-min, CC BY 4.0); strefa: Köppen-Geiger world climate classification (Kottek et al. 2006, 0.5° grid). Stopniodni & indeks zapotrzebowania na ciepło obliczone przez PowerAtlas — modelowany wskaźnik zapotrzebowania na ciepło, nie zmierzona wartość obiektu.

Klimat lokalizacji i surowość środowiska

Dla zewnętrznych elementów elektrowni — kotłów odzysknicowych (HRSG), kompensatorów, zaworów, kołnierzy i ich izolacji — lokalny klimat decyduje o tempie degradacji niezabezpieczonej stali i powłok. Lokalizacja ta znajduje się w umiarkowanie korozyjnym środowisku (szacowana klasa ISO 9223 C3 — Åšrednia), a głównym czynnikiem stresu środowiskowego jest wilgotność i zwilżenie.

C3korozyjność ISO 9223 (orientacyjna)
31/100wskaźnik surowości środowiska
14.7°Csezonowa amplituda temperatur
81 kmodległość od wybrzeża

Szacunek orientacyjny metodą informacyjną ISO 9223:2012 (korozyjność atmosferyczna na podstawie temperatury, czasu zwilżenia i zasolenia powietrza), z wykorzystaniem norm klimatycznych WorldClim, klasy Köppen-Geiger i odległości od wybrzeża. Orientacyjne, nie zmierzona szybkość korozji.

Jak wypada & pobliskie elektrownie

#51 największa elektrownia energia wiatrowa spośród 224 w Portugalia według mocy.

Portugalia ma 224 elektrownie energia wiatrowa w tym zbiorze danych, razem około 5,055 MW mocy.

Pobliskie elektrownie

  • Toutiço · energia wiatrowa · 124 MW · Coimbra
  • Vale Grande · energia wiatrowa · 12.3 MW · Coimbra
  • Alto Arganil · energia wiatrowa · 36 MW · Coimbra
  • Beiras · energia wiatrowa · 91 MW · Coimbra
  • Alva · energia wodna · 1.5 MW · Coimbra
  • Chiqueiro · energia wiatrowa · 4 MW · Coimbra

Lokalizacja

Współrzędne 40.216, -7.8652 z WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0). Wyświetl na OpenStreetMap.

Najczęstsze pytania

Jakim typem elektrowni jest Açor?

Açor — elektrownia o mocy 24.3 MW. Źródło energii: energia wiatrowa. Lokalizacja: Coimbra, Portugalia, oddana do użytku w 2004.

Ile gospodarstw domowych może zasilić Açor?

Jej moc wystarcza do zasilenia około 20,678 gospodarstw domowych (szacunkowo).

Kto jest wskazany jako właściciel Açor?

Właściciel obiektu Açor wskazany w danych: EDP Renováveis [100%].

Zbudowane na podstawie otwartych danych publicznych; żadnych informacji osobowych. Czy prowadzisz ten obiekt? Poproś o korektę lub usunięcie.