Avalades

Elektrownia. Źródło energii: energia słoneczna. Lokalizacja: Faro, Portugalia. Współrzędne: 37.1647, -8.2737.

energia słonecznaFaroPortugaliaPV

Avalades — elektrownia o mocy 15.8 MW. Źródło energii: energia słoneczna. Lokalizacja: Faro, Portugalia. Właściciel wskazany w danych: Glennmont Partners. Na podstawie jej mocy zainstalowanej (szacunkowo) może zasilić około 6.7k gospodarstw domowych (szacunkowo). Zajmuje miejsce #138 spośród 480 elektrowni w Portugalia według mocy zainstalowanej. Oddana do użytku w 2012 roku, ma około 14 lat — stosunkowo nowoczesna. Jako źródło niespalanego paliwa nie ma bezpośrednich emisji CO₂ z wytwarzania energii. W kontekście, energia słoneczna dostarcza około 17.3% energii elektrycznej Portugalia; krajowa sieć energetyczna średnio 128 gCO₂/kWh (81.0% niskoemisyjne) (2025).

15.8MW moc zainstalowana
6,722zasilanych gospodarstw (szacunkowo)
2012oddana do użytku (~14 lat)

Dane elektrowni: WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0), id WRI1022594.

Stan danych

Znane dane

ObiektAvalades WRI
KrajPortugalia · Faro WRI
Współrzędne37.1647, -8.2737 WRI
Paliwoenergia słoneczna WRI
MW moc zainstalowana15.8 MW GEM · 2026 · L100001009075; moc eksploatowana elektrowni
WłaścicielGlennmont Partners WRI
Uruchomienie2012 WRI
TechnologiaPV WRI

Obliczone z zestawu danych

Pozycja krajowa według mocy#138 / 480 obliczone
Pozycja krajowa dla danego paliwa#5 / 72 obliczone
Moc względem porównywalnych obiektów6.87× · 2.3 MW · n=72 obliczone
Ekwiwalent zasilanych gospodarstw6,722 obliczone
Klimat17.2°C · HDD 840 wyliczone ze współrzędnych
Nasilenie środowiskoweC5 · 46/100 wyliczone ze współrzędnych

Brak danych

GWh zgłoszone / rokBrak danych brak w zestawie danych
Emisje CO₂nie dotyczy nie dotyczy

Znane, modelowane i obliczone wartości są prezentowane oddzielnie. Brakujące pola są oznaczone jako niedostępne.

Pochodzenie mocy

Publiczna moc powyżej to zweryfikowane źródłowo twierdzenie o mocy z 2026 r.: 16 MW dla Avalades solar project.

GEM · 2026 · moc eksploatowana elektrowni

Pochodzenie danych

Pola mocy lub paliwa na tej stronie zawierają oznaczenie pochodzenia oparte na GEM, oficjalnym rejestrze, Wikidata, OSM albo porównaniu wielu źródeł.

moc: GEM · 2026 · L100001009075; paliwo: WRI GPPD

W kontekście: jak ta elektrownia się porównuje

Przy 15.8 MW, Avalades jest znacznie powyżej mediana elektrowni energia słoneczna w Portugalia (2.3 MW). Technicznie jest opisywana jako PV. Fotowoltaika słoneczna konwertuje bezpośrednio światło słoneczne w elektryczność bez części ruchomych ani paliwa; produkcja zmienia się w zależności od pory dnia i pogody, więc łączy się ją z magazynowaniem lub elastycznym wsparciem.

Porównanie zdolności obliczone na podstawie Globalnej Bazy Danych Elektrowni WRI; kontekst typu paliwa to ogólne tło inżynierskie.

Moc w porównaniu z największymi elektrowniami energia słoneczna w Portugalia

Solara4: 219 MW219Solara4Ourique: 62 MW62OuriqueAmareleja: 46 MW46AmarelejaVale de Moura: 29 MW29Vale de Mo…Avalades: 16 MW16AvaladesMontijo: 13 MW13MontijoCabrela: 13 MW13CabrelaCanha/Alpenduradas: 12 MW12Canha/Alpe…

Moc zainstalowana (MW), WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0).

Właściciel

Właściciel wskazany w danych: Glennmont Partners.

Klimat lokalny & kontekst termiczny

Źródło energii: energia słoneczna. Ten obiekt bezpośrednio zamienia światło słoneczne na energię elektryczną za pomocą paneli fotowoltaicznych. Typ klimatu: śródziemnomorski z gorącym latem (Köppen Csa). Szerokość geograficzna: 37.2°N.

17.2°Cśrednia roczna temperatura
840stopniodni ogrzewania (baza 18°C)
552stopniodni chłodzenia (baza 18°C)
64 mwysokość n.p.m.

Średnia miesięczna temperatura

J: 12 °CJF: 12 °CFM: 14 °CMA: 15 °CAM: 18 °CMJ: 21 °CJJ: 24 °CJA: 24 °CAS: 22 °CSO: 18 °CON: 15 °CND: 13 °CD24 °C

Stopniodni ogrzewania są tutaj 66% poniżej mediany elektrowni w tym zbiorze danych — wskaźnik tego, ile dodatkowej energii muszą zastąpić podgrzewane urządzenia przez swoje powierzchnie zimą.

Klimatyczny indeks zapotrzebowania na ciepło: 25/100 — ta lokalizacja plasuje się w dolna trzecia elektrowni, które pokrywamy pod względem stopniodni ogrzewania.

Fotowoltaika traci ~0,35%/°C powyżej 25°C temperatury ogniwa — około 0.0% przy szczytach ciepłej pory roku tutaj (szacunkowo).

Normy klimatyczne: WorldClim 2.1 (1970–2000 monthly normals, 10 arc-min, CC BY 4.0); strefa: Köppen-Geiger world climate classification (Kottek et al. 2006, 0.5° grid). Stopniodni & indeks zapotrzebowania na ciepło obliczone przez PowerAtlas — modelowany wskaźnik zapotrzebowania na ciepło, nie zmierzona wartość obiektu.

Klimat lokalizacji i surowość środowiska

Dla zewnętrznych elementów elektrowni — kotłów odzysknicowych (HRSG), kompensatorów, zaworów, kołnierzy i ich izolacji — lokalny klimat decyduje o tempie degradacji niezabezpieczonej stali i powłok. Lokalizacja ta znajduje się w agresywnym środowisku o wysokiej korozyjności (szacowana klasa ISO 9223 C5 — Bardzo wysoka), a głównym czynnikiem stresu środowiskowego jest korozja wywołana solą morską.

C5korozyjność ISO 9223 (orientacyjna)
46/100wskaźnik surowości środowiska
12.0°Csezonowa amplituda temperatur
9 kmodległość od wybrzeża

Szacunek orientacyjny metodą informacyjną ISO 9223:2012 (korozyjność atmosferyczna na podstawie temperatury, czasu zwilżenia i zasolenia powietrza), z wykorzystaniem norm klimatycznych WorldClim, klasy Köppen-Geiger i odległości od wybrzeża. Orientacyjne, nie zmierzona szybkość korozji.

Jak wypada & pobliskie elektrownie

#5 największa elektrownia energia słoneczna spośród 72 w Portugalia według mocy.

Portugalia ma 72 elektrownie energia słoneczna w tym zbiorze danych, razem około 642 MW mocy.

Pobliskie elektrownie

Lokalizacja

Współrzędne 37.1647, -8.2737 z WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0). Wyświetl na OpenStreetMap.

Najczęstsze pytania

Jakim typem elektrowni jest Avalades?

Avalades — elektrownia o mocy 15.8 MW. Źródło energii: energia słoneczna. Lokalizacja: Faro, Portugalia, oddana do użytku w 2012.

Ile gospodarstw domowych może zasilić Avalades?

Jej moc wystarcza do zasilenia około 6,722 gospodarstw domowych (szacunkowo).

Kto jest wskazany jako właściciel Avalades?

Właściciel obiektu Avalades wskazany w danych: Glennmont Partners.

Zbudowane na podstawie otwartych danych publicznych; żadnych informacji osobowych. Czy prowadzisz ten obiekt? Poproś o korektę lub usunięcie.