ANDASOL-3

Elektrownia. Źródło energii: energia słoneczna. Lokalizacja: Andalusia, Hiszpania. Współrzędne: 37.2281, -3.0511.

energia słonecznaAndalusiaHiszpaniawytwarzanie energii z ciepła słonecznego

ANDASOL-3 — elektrownia o mocy 149.7 MW. Źródło energii: energia słoneczna. Lokalizacja: Andalusia, Hiszpania. Właściciel wskazany w danych: MARQUESADO SOLAR S.L.. Na podstawie jej mocy zainstalowanej (szacunkowo) może zasilić około 64k gospodarstw domowych (szacunkowo). Zajmuje miejsce #116 spośród 899 elektrowni w Hiszpania według mocy zainstalowanej. Oddana do użytku w 2011 roku, ma około 15 lat — stosunkowo nowoczesna. Jako źródło niespalanego paliwa nie ma bezpośrednich emisji CO₂ z wytwarzania energii. W kontekście, energia słoneczna dostarcza około 21.8% energii elektrycznej Hiszpania; krajowa sieć energetyczna średnio 154 gCO₂/kWh (74.6% niskoemisyjne) (2025).

149.7MW moc zainstalowana
63,695zasilanych gospodarstw (szacunkowo)
2011oddana do użytku (~15 lat)

Dane elektrowni: WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0), id WRI1006195.

Stan danych

Znane dane

ObiektANDASOL-3 WRI
KrajHiszpania · Andalusia WRI
Współrzędne37.2281, -3.0511 WRI
Paliwoenergia słoneczna WRI
MW moc zainstalowana149.7 MW WRI GPPD; rekord źródłowy
WłaścicielMARQUESADO SOLAR S.L. WRI
Uruchomienie2011 WRI
Technologiawytwarzanie energii z ciepła słonecznego WRI

Obliczone z zestawu danych

Pozycja krajowa według mocy#116 / 899 obliczone
Pozycja krajowa dla danego paliwa#5 / 243 obliczone
Moc względem porównywalnych obiektów14.97× · 10 MW · n=243 obliczone
Ekwiwalent zasilanych gospodarstw63,695 obliczone
Klimat10.3°C · HDD 2,971 wyliczone ze współrzędnych
Nasilenie środowiskoweC3 · 31/100 wyliczone ze współrzędnych

Brak danych

GWh zgłoszone / rokBrak danych brak w zestawie danych
Emisje CO₂nie dotyczy nie dotyczy

Znane, modelowane i obliczone wartości są prezentowane oddzielnie. Brakujące pola są oznaczone jako niedostępne.

Pochodzenie mocy

Publiczna moc powyżej to bieżąca wartość z rekordu źródłowego. Kandydat z trackera 2026 podaje 50 MW dla Andasol 3 solar farm, ale nie jest używany jako główna wartość publiczna, dopóki zakres nie zostanie zweryfikowany (blok vs eksploatacja vs całkowita moc zainstalowana/projektowa).

Pochodzenie danych

Pola mocy i paliwa na tej stronie zawierają wartości z rekordu źródłowego pierwotnego otwartego zbioru danych. Są przydatne do identyfikacji i klasyfikacji, ale nie zostały jeszcze zaktualizowane do wartości na 2026 r. zweryfikowanej w oficjalnym rejestrze lub dla lokalizacji GEM.

moc: WRI GPPD; paliwo: WRI GPPD

W kontekście: jak ta elektrownia się porównuje

Przy 149.7 MW, ANDASOL-3 jest znacznie powyżej mediana elektrowni energia słoneczna w Hiszpania (10 MW). Technicznie jest opisywana jako wytwarzanie energii z ciepła słonecznego. Ciepło słoneczne jest wykorzystywane w cyklu wytwarzania energii elektrycznej.

Porównanie zdolności obliczone na podstawie Globalnej Bazy Danych Elektrowni WRI; kontekst typu paliwa to ogólne tło inżynierskie.

Moc w porównaniu z największymi elektrowniami energia słoneczna w Hiszpania

Don Rodrigo: 225 MW225Don RodrigoSOLABEN 3: 200 MW200SOLABEN 3PLANTA SOLAR TERMICA SOLNOVA 1: 150 MW150PLANTA SOL…EXTRESOL-1: 150 MW150EXTRESOL-1ANDASOL-3: 150 MW150ANDASOL-3PLANTA SOLAR TERMICA HELIOENERGY 1: 100 MW100PLANTA SOL…PST SOLACOR 1: 100 MW100PST SOLACO…Palma del Rio CSP: 100 MW100Palma del …

Moc zainstalowana (MW), WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0).

Właściciel

Właściciel wskazany w danych: MARQUESADO SOLAR S.L..

Klimat lokalny & kontekst termiczny

Źródło energii: energia słoneczna. Ten obiekt wykorzystuje ciepło słoneczne w cyklu wytwarzania energii elektrycznej. Typ klimatu: śródziemnomorski z gorącym latem (Köppen Csa). Szerokość geograficzna: 37.2°N.

10.3°Cśrednia roczna temperatura
2,971stopniodni ogrzewania (baza 18°C)
189stopniodni chłodzenia (baza 18°C)
1,636 mwysokość n.p.m.

Średnia miesięczna temperatura

J: 2 °CJF: 3 °CFM: 5 °CMA: 8 °CAM: 12 °CMJ: 17 °CJJ: 21 °CJA: 21 °CAS: 16 °CSO: 11 °CON: 6 °CND: 3 °CD21 °C

Stopniodni ogrzewania są tutaj 21% powyżej mediany elektrowni w tym zbiorze danych — wskaźnik tego, ile dodatkowej energii muszą zastąpić podgrzewane urządzenia przez swoje powierzchnie zimą.

Klimatyczny indeks zapotrzebowania na ciepło: 62/100 — ta lokalizacja plasuje się w środkowa trzecia elektrowni, które pokrywamy pod względem stopniodni ogrzewania.

Normy klimatyczne: WorldClim 2.1 (1970–2000 monthly normals, 10 arc-min, CC BY 4.0); strefa: Köppen-Geiger world climate classification (Kottek et al. 2006, 0.5° grid). Stopniodni & indeks zapotrzebowania na ciepło obliczone przez PowerAtlas — modelowany wskaźnik zapotrzebowania na ciepło, nie zmierzona wartość obiektu.

Klimat lokalizacji i surowość środowiska

Dla zewnętrznych elementów elektrowni — kotłów odzysknicowych (HRSG), kompensatorów, zaworów, kołnierzy i ich izolacji — lokalny klimat decyduje o tempie degradacji niezabezpieczonej stali i powłok. Lokalizacja ta znajduje się w umiarkowanie korozyjnym środowisku (szacowana klasa ISO 9223 C3 — Åšrednia), a głównym czynnikiem stresu środowiskowego jest wilgotność i zwilżenie.

C3korozyjność ISO 9223 (orientacyjna)
31/100wskaźnik surowości środowiska
19.3°Csezonowa amplituda temperatur
56 kmodległość od wybrzeża

Szacunek orientacyjny metodą informacyjną ISO 9223:2012 (korozyjność atmosferyczna na podstawie temperatury, czasu zwilżenia i zasolenia powietrza), z wykorzystaniem norm klimatycznych WorldClim, klasy Köppen-Geiger i odległości od wybrzeża. Orientacyjne, nie zmierzona szybkość korozji.

Jak wypada & pobliskie elektrownie

#5 największa elektrownia energia słoneczna spośród 243 w Hiszpania według mocy.

Hiszpania ma 243 elektrownie energia słoneczna w tym zbiorze danych, razem około 5,166 MW mocy.

Pobliskie elektrownie

Lokalizacja

Współrzędne 37.2281, -3.0511 z WRI Global Power Plant Database (CC BY 4.0). Wyświetl na OpenStreetMap.

Najczęstsze pytania

Jakim typem elektrowni jest ANDASOL-3?

ANDASOL-3 — elektrownia o mocy 149.7 MW. Źródło energii: energia słoneczna. Lokalizacja: Andalusia, Hiszpania, oddana do użytku w 2011.

Ile gospodarstw domowych może zasilić ANDASOL-3?

Jej moc wystarcza do zasilenia około 63,695 gospodarstw domowych (szacunkowo).

Kto jest wskazany jako właściciel ANDASOL-3?

Właściciel obiektu ANDASOL-3 wskazany w danych: MARQUESADO SOLAR S.L..

Zbudowane na podstawie otwartych danych publicznych; żadnych informacji osobowych. Czy prowadzisz ten obiekt? Poproś o korektę lub usunięcie.