Ev / Türkiye / Çimento fabrikaları / Sarımazı Cement Plant

Sarımazı Cement Plant

Çimento fabrikası, Türkiye. Yaklaşık konum 36.93301, 36.00399.

Çimento fabrikasıTürkiyeCO₂ tahmini (modellenmiş)

Sarımazı Cement Plant — çimento fabrikası, Türkiye. Belirtilen kapasitesi 2 160 000 t çimento. Çimento tesisleri, kalkeri döner fırınlarda yaklaşık 1.400°C'ye kadar ısıtır. Bu, en yüksek sıcaklıklarda yürütülen endüstriyel işlemlerden biridir ve fırın boyunca sıcaklığın hassas kontrolünü gerektirir. Kaynak veri kümesinde sahip olarak Sonmez Cimento ve Madencilik Insaat Sanayi Ticaret AŞ kayıtlıdır. Türkiye için kapasite sıralamasında 30 çimento fabrikası arasında 18. sırada. Climate TRACE kaynağına göre yılda yaklaşık 582 544 t CO₂e salıyor; bu, kabaca 135 800 binek otomobilin yıllık emisyonuna denktir. Tahmini yıllık emisyonun kayıtlı kapasiteye oranı, bu veri kümesinde aynı sektör ve kapasite birimindeki kayıtların medyanının %26 altında. Bu oran, fiilî üretim birimi başına emisyon değildir.

2 160 000t çimento
582 544t CO₂e / yıl (Climate TRACE)
#44CO₂ sıralaması — Türkiye
0.27tahmini yıllık emisyon / kayıtlı kapasite

Tesis verileri: Climate TRACE v6 — tesis düzeyinde kapasite ve tahmini CO₂e emisyonları (CC BY 4.0), id ct-32439216.

Bağlamda: bu tesis nasıl karşılaştırılır

Sarımazı Cement Plant için bildirilen kapasite 2 160 000 t çimento; bu değer Türkiye içindeki çimento fabrikası medyanının yaklaşık (2 401 875 t çimento). Alt sektör: çimento fabrikası. Bu çimento fabrikası türü için kullanılan mühendislik referansı 800–1400°C'dir. Bu değer, tesiste ölçülmüş işletme sıcaklığı değildir ve kullanılan ekipmanı doğrulamaz. Çimento tesisleri, kalkeri döner fırınlarda yaklaşık 1.400°C'ye kadar ısıtır. Bu, en yüksek sıcaklıklarda yürütülen endüstriyel işlemlerden biridir ve fırın boyunca sıcaklığın hassas kontrolünü gerektirir.

Listelenen kapasite ve kapasiteye göre normalize edilmiş yıllık CO₂e karşılaştırmaları Climate TRACE endüstriyel tesis verilerini kullanır. Bunlar fiili üretim birimi başına emisyon değildir; sektör rolü mühendislik referansına dayanmaktadır.

Yıllık 582 544 ton CO₂e neye karşılık gelir?

Tesisin tahmini yıllık CO₂e değeri, ABD EPA referans katsayıları kullanılarak karşılaştırmalar hâlinde gösterilir. Bunlar yerel araçlara, evlere veya ağaçların tuttuğu karbona ilişkin ölçümler değildir: US EPA Greenhouse Gas Equivalencies.

135 800binek otomobilin bir yıllık emisyonu
78 200konutun yıllık enerji tüketimi
9 700 000kent ağacının yıllık ortalama CO₂ tutumu (EPA referansı)

Eşdeğerliklerin kaynağı: US EPA Greenhouse Gas Equivalencies. Emisyonların kaynağı: Climate TRACE.

En büyük çimento fabrikaları ile kapasite karşılaştırması — Türkiye

Silifke Cement Plant: 7 000 000 t çimento7.0MSilifke Ce…Körfez Cement Plant: 5 700 000 t çimento5.7MKörfez Cem…Ezine Cement Plant: 5 500 000 t çimento5.5MEzine Ceme…Yüreğir Cement Plant: 5 200 000 t çimento5.2MYüreğir Ce…Gönen Cement Plant: 5 000 000 t çimento5.0MGönen Ceme…ASCim Korkuteli Cement Plant: 4 300 000 t çimento4.3MASCim Kork…Bolu Merkez Cement Plant: 4 000 000 t çimento4.0MBolu Merke…Pazarcık Cement Plant: 4 000 000 t çimento4.0MPazarcık C…

Bildirilen kapasite (t çimento). Kaynak: Climate TRACE v6 — tesis düzeyinde kapasite ve tahmini CO₂e emisyonları (CC BY 4.0).

Veri kümesinde belirtilen sahip

Veri kümesinde belirtilen sahip: Sonmez Cimento ve Madencilik Insaat Sanayi Ticaret AŞ.

Yerel iklim

Sarımazı Cement Plant, kuzey yarımkürede 36.9°N enleminde, sıcak yazlı Akdeniz bir iklim bölgesinde (Köppen Csa) yer alır.

~17°Ctipik yıllık ortalama
~27°Ctipik sıcak mevsim
Sıcak yazlı akdeniz: dört belirgin mevsim — soğuk kışlar ve sıcak yazlar

Köppen bölgesi: Köppen-Geiger dünya iklim sınıflandırması (Kottek ve ark. 2006, 0,5° ızgara).

Saha iklimi ve çevresel şiddet

Yerel iklim, sahadaki korumasız çeliğin, koruyucu kaplamaların ve sıcak proses ekipmanı yalıtımının bozulma hızını etkiler. Saha orta derecede korozif bir ortamda (tahmini ISO 9223 sınıfı C3 — Orta). Başlıca çevresel etken: nem / yüzey ıslanması.

C3ISO 9223 korozyonluluk (gösterge)
40/100çevresel şiddet endeksi
18.7°Cmevsimsel sıcaklık değişimi
70 kmkıyıya uzaklık

ISO 9223:2012 bilgilendirici yöntemiyle gösterge niteliğinde tahmin (sıcaklık, ıslanma süresi ve havadaki tuzluluktan atmosferik korozyon), WorldClim iklim normalleri, Köppen-Geiger sınıfı ve kıyıya uzaklık kullanılarak. Gösterge niteliğindedir, ölçülmüş bir korozyon hızı değildir.

Karşılaştırma & yakındaki tesisler

Türkiye için belirtilen kapasiteye göre 30 çimento fabrikası arasında 18. sırada (Climate TRACE).

Yakındaki endüstriyel tesisler

Konum

Koordinatlar 36.93301, 36.00399. OpenStreetMap'te görüntüle.

Sık sorulan sorular

Sarımazı Cement Plant ne tür bir tesistir?

Sarımazı Cement Plant — çimento fabrikası, Türkiye. Çimento tesisleri, kalkeri döner fırınlarda yaklaşık 1.400°C'ye kadar ısıtır. Bu, en yüksek sıcaklıklarda yürütülen endüstriyel işlemlerden biridir ve fırın boyunca sıcaklığın hassas kontrolünü gerektirir.

Sarımazı Cement Plant için hangi kapasite rapor edildi?

Açık veri kümesi, Sarımazı Cement Plant için 2 160 000 t çimento kapasite bildirir.

Sarımazı Cement Plant ne kadar CO₂ yayar?

Bu sayfa, açık veri kümesindeki yaklaşık 582 544 t CO₂e/yıl değerini kullanır. Tahmini CO₂ emisyonlarına göre Türkiye'deki tesisler arasında #44 sırada yer alıyor.

Sarımazı Cement Plant nerede bulunur?

Sarımazı Cement Plant, Türkiye ülkesinde, yaklaşık 36.93301, 36.00399 konumunda.

Veri setinde Sarımazı Cement Plant tesisinin sahibi olarak kim kayıtlı?

Kaynak veri setinde kayıtlı sahip Sonmez Cimento ve Madencilik Insaat Sanayi Ticaret AŞ'dir.

Açık kamu verilerinden oluşturulmuştur; kişisel bilgi yok. Bu sahayı mı işletiyorsunuz? Düzeltme veya kaldırma talep edin.