Ev / Asya / İran / Çimento fabrikaları / Neshahr Cement Plant

Neshahr Cement Plant

Çimento fabrikası, İran. Yaklaşık konum 29.20971, 53.82738.

Çimento fabrikasıİranCO₂ tahmini (modellenmiş)

Neshahr Cement Plant — çimento fabrikası, İran. Belirtilen kapasitesi 350 000 t çimento. Çimento tesisleri, kalkeri döner fırınlarda yaklaşık 1.400°C'ye kadar ısıtır. Bu, en yüksek sıcaklıklarda yürütülen endüstriyel işlemlerden biridir ve fırın boyunca sıcaklığın hassas kontrolünü gerektirir. Kaynak veri kümesinde sahip olarak Estahban Cement Co kayıtlıdır. İran için kapasite sıralamasında 37 çimento fabrikası arasında 34. sırada. Climate TRACE kaynağına göre yılda yaklaşık 172 183 t CO₂e salıyor; bu, kabaca 40 100 binek otomobilin yıllık emisyonuna denktir. Tahmini yıllık emisyonun kayıtlı kapasiteye oranı, bu veri kümesinde aynı sektör ve kapasite birimindeki kayıtların medyanının %36 üzerinde. Bu oran, fiilî üretim birimi başına emisyon değildir.

350 000t çimento
172 183t CO₂e / yıl (Climate TRACE)
#115CO₂ sıralaması — İran
0.49tahmini yıllık emisyon / kayıtlı kapasite

Tesis verileri: Climate TRACE v6 — tesis düzeyinde kapasite ve tahmini CO₂e emisyonları (CC BY 4.0), id ct-1897200.

Bağlamda: bu tesis nasıl karşılaştırılır

Neshahr Cement Plant için bildirilen kapasite 350 000 t çimento; bu değer İran içindeki çimento fabrikası medyanının altında (1 460 000 t çimento). Alt sektör: çimento fabrikası. Bu çimento fabrikası türü için kullanılan mühendislik referansı 800–1400°C'dir. Bu değer, tesiste ölçülmüş işletme sıcaklığı değildir ve kullanılan ekipmanı doğrulamaz. Çimento tesisleri, kalkeri döner fırınlarda yaklaşık 1.400°C'ye kadar ısıtır. Bu, en yüksek sıcaklıklarda yürütülen endüstriyel işlemlerden biridir ve fırın boyunca sıcaklığın hassas kontrolünü gerektirir.

Listelenen kapasite ve kapasiteye göre normalize edilmiş yıllık CO₂e karşılaştırmaları Climate TRACE endüstriyel tesis verilerini kullanır. Bunlar fiili üretim birimi başına emisyon değildir; sektör rolü mühendislik referansına dayanmaktadır.

Yıllık 172 183 ton CO₂e neye karşılık gelir?

Tesisin tahmini yıllık CO₂e değeri, ABD EPA referans katsayıları kullanılarak karşılaştırmalar hâlinde gösterilir. Bunlar yerel araçlara, evlere veya ağaçların tuttuğu karbona ilişkin ölçümler değildir: US EPA Greenhouse Gas Equivalencies.

40 100binek otomobilin bir yıllık emisyonu
23 100konutun yıllık enerji tüketimi
2 900 000kent ağacının yıllık ortalama CO₂ tutumu (EPA referansı)

Eşdeğerliklerin kaynağı: US EPA Greenhouse Gas Equivalencies. Emisyonların kaynağı: Climate TRACE.

En büyük çimento fabrikaları ile kapasite karşılaştırması — İran

Tehran Cement Plant: 5 208 333 t çimento5.2MTehran Cem…Diziche Cement Plant: 4 000 000 t çimento4.0MDiziche Ce…Seyyedabad Cement Plant: 3 157 895 t çimento3.2MSeyyedabad…Abyek Cement Plant: 3 100 000 t çimento3.1MAbyek Ceme…Poli Kan Cement Plant: 3 060 000 t çimento3.1MPoli Kan C…Ghaen Cement Plant: 2 900 000 t çimento2.9MGhaen Ceme…Tonbak Cement Plant: 2 760 000 t çimento2.8MTonbak Cem…Qomishe-ye mirqāsem Cement Plant: 2 736 842 t çimento2.7MQomishe-ye…

Bildirilen kapasite (t çimento). Kaynak: Climate TRACE v6 — tesis düzeyinde kapasite ve tahmini CO₂e emisyonları (CC BY 4.0).

Veri kümesinde belirtilen sahip

Veri kümesinde belirtilen sahip: Estahban Cement Co.

Yerel iklim

Neshahr Cement Plant, kuzey yarımkürede 29.2°N enleminde, soğuk yarı kurak bozkır bir iklim bölgesinde (Köppen BSk) yer alır.

~10°Ctipik yıllık ortalama
~23°Ctipik sıcak mevsim
Soğuk yarı kurak bozkır: sıcak yazlar ve ılıman kışlar

Köppen bölgesi: Köppen-Geiger dünya iklim sınıflandırması (Kottek ve ark. 2006, 0,5° ızgara).

Saha iklimi ve çevresel şiddet

Yerel iklim, sahadaki korumasız çeliğin, koruyucu kaplamaların ve sıcak proses ekipmanı yalıtımının bozulma hızını etkiler. Saha düşük korozyonlu, ılıman bir ortamda (tahmini ISO 9223 sınıfı C1 — Çok düşük). Başlıca çevresel etken: toz aşındırması.

C1ISO 9223 korozyonluluk (gösterge)
44/100çevresel şiddet endeksi
22.6°Cmevsimsel sıcaklık değişimi
223 kmkıyıya uzaklık

ISO 9223:2012 bilgilendirici yöntemiyle gösterge niteliğinde tahmin (sıcaklık, ıslanma süresi ve havadaki tuzluluktan atmosferik korozyon), WorldClim iklim normalleri, Köppen-Geiger sınıfı ve kıyıya uzaklık kullanılarak. Gösterge niteliğindedir, ölçülmüş bir korozyon hızı değildir.

Karşılaştırma & yakındaki tesisler

İran için belirtilen kapasiteye göre 37 çimento fabrikası arasında 34. sırada (Climate TRACE).

Yakındaki endüstriyel tesisler

Konum

Koordinatlar 29.20971, 53.82738. OpenStreetMap'te görüntüle.

Sık sorulan sorular

Neshahr Cement Plant ne tür bir tesistir?

Neshahr Cement Plant — çimento fabrikası, İran. Çimento tesisleri, kalkeri döner fırınlarda yaklaşık 1.400°C'ye kadar ısıtır. Bu, en yüksek sıcaklıklarda yürütülen endüstriyel işlemlerden biridir ve fırın boyunca sıcaklığın hassas kontrolünü gerektirir.

Neshahr Cement Plant için hangi kapasite rapor edildi?

Açık veri kümesi, Neshahr Cement Plant için 350 000 t çimento kapasite bildirir.

Neshahr Cement Plant ne kadar CO₂ yayar?

Bu sayfa, açık veri kümesindeki yaklaşık 172 183 t CO₂e/yıl değerini kullanır. Tahmini CO₂ emisyonlarına göre İran'deki tesisler arasında #115 sırada yer alıyor.

Neshahr Cement Plant nerede bulunur?

Neshahr Cement Plant, İran ülkesinde, yaklaşık 29.20971, 53.82738 konumunda.

Veri setinde Neshahr Cement Plant tesisinin sahibi olarak kim kayıtlı?

Kaynak veri setinde kayıtlı sahip Estahban Cement Co'dir.

Açık kamu verilerinden oluşturulmuştur; kişisel bilgi yok. Bu sahayı mı işletiyorsunuz? Düzeltme veya kaldırma talep edin.