Ev / Türkiye / Çimento fabrikaları / Kahramankazan Cement Plant

Kahramankazan Cement Plant

Çimento fabrikası, Türkiye. Yaklaşık konum 40.04957, 32.65041.

Çimento fabrikasıTürkiyeCO₂ tahmini (modellenmiş)

Kahramankazan Cement Plant — çimento fabrikası, Türkiye. Belirtilen kapasitesi 1 090 000 t çimento. Çimento tesisleri, kalkeri döner fırınlarda yaklaşık 1.400°C'ye kadar ısıtır. Bu, en yüksek sıcaklıklarda yürütülen endüstriyel işlemlerden biridir ve fırın boyunca sıcaklığın hassas kontrolünü gerektirir. Kaynak veri kümesinde sahip olarak Bolu Çimento Sanayii AŞ kayıtlıdır. Türkiye için kapasite sıralamasında 30 çimento fabrikası arasında 28. sırada. Climate TRACE kaynağına göre yılda yaklaşık 288 057 t CO₂e salıyor; bu, kabaca 67 100 binek otomobilin yıllık emisyonuna denktir. Tahmini yıllık emisyonun kayıtlı kapasiteye oranı, bu veri kümesinde aynı sektör ve kapasite birimindeki kayıtların medyanının %27 altında. Bu oran, fiilî üretim birimi başına emisyon değildir.

1 090 000t çimento
288 057t CO₂e / yıl (Climate TRACE)
#67CO₂ sıralaması — Türkiye
0.26tahmini yıllık emisyon / kayıtlı kapasite

Tesis verileri: Climate TRACE v6 — tesis düzeyinde kapasite ve tahmini CO₂e emisyonları (CC BY 4.0), id ct-32439207.

Bağlamda: bu tesis nasıl karşılaştırılır

Kahramankazan Cement Plant için bildirilen kapasite 1 090 000 t çimento; bu değer Türkiye içindeki çimento fabrikası medyanının altında (2 401 875 t çimento). Alt sektör: çimento fabrikası. Bu çimento fabrikası türü için kullanılan mühendislik referansı 800–1400°C'dir. Bu değer, tesiste ölçülmüş işletme sıcaklığı değildir ve kullanılan ekipmanı doğrulamaz. Çimento tesisleri, kalkeri döner fırınlarda yaklaşık 1.400°C'ye kadar ısıtır. Bu, en yüksek sıcaklıklarda yürütülen endüstriyel işlemlerden biridir ve fırın boyunca sıcaklığın hassas kontrolünü gerektirir.

Listelenen kapasite ve kapasiteye göre normalize edilmiş yıllık CO₂e karşılaştırmaları Climate TRACE endüstriyel tesis verilerini kullanır. Bunlar fiili üretim birimi başına emisyon değildir; sektör rolü mühendislik referansına dayanmaktadır.

Yıllık 288 057 ton CO₂e neye karşılık gelir?

Tesisin tahmini yıllık CO₂e değeri, ABD EPA referans katsayıları kullanılarak karşılaştırmalar hâlinde gösterilir. Bunlar yerel araçlara, evlere veya ağaçların tuttuğu karbona ilişkin ölçümler değildir: US EPA Greenhouse Gas Equivalencies.

67 100binek otomobilin bir yıllık emisyonu
38 700konutun yıllık enerji tüketimi
4 800 000kent ağacının yıllık ortalama CO₂ tutumu (EPA referansı)

Eşdeğerliklerin kaynağı: US EPA Greenhouse Gas Equivalencies. Emisyonların kaynağı: Climate TRACE.

En büyük çimento fabrikaları ile kapasite karşılaştırması — Türkiye

Silifke Cement Plant: 7 000 000 t çimento7.0MSilifke Ce…Körfez Cement Plant: 5 700 000 t çimento5.7MKörfez Cem…Ezine Cement Plant: 5 500 000 t çimento5.5MEzine Ceme…Yüreğir Cement Plant: 5 200 000 t çimento5.2MYüreğir Ce…Gönen Cement Plant: 5 000 000 t çimento5.0MGönen Ceme…ASCim Korkuteli Cement Plant: 4 300 000 t çimento4.3MASCim Kork…Bolu Merkez Cement Plant: 4 000 000 t çimento4.0MBolu Merke…Pazarcık Cement Plant: 4 000 000 t çimento4.0MPazarcık C…

Bildirilen kapasite (t çimento). Kaynak: Climate TRACE v6 — tesis düzeyinde kapasite ve tahmini CO₂e emisyonları (CC BY 4.0).

Veri kümesinde belirtilen sahip

Veri kümesinde belirtilen sahip: Bolu Çimento Sanayii AŞ. Veri kümesinde belirtilen bu sahibin tüm tesisleri →

Yerel iklim

Kahramankazan Cement Plant, kuzey yarımkürede 40.0°N enleminde, ılık yazlı Akdeniz bir iklim bölgesinde (Köppen Csb) yer alır.

~14°Ctipik yıllık ortalama
~21°Ctipik sıcak mevsim
Ilık yazlı akdeniz: dört belirgin mevsim — soğuk kışlar ve sıcak yazlar

Köppen bölgesi: Köppen-Geiger dünya iklim sınıflandırması (Kottek ve ark. 2006, 0,5° ızgara).

Saha iklimi ve çevresel şiddet

Yerel iklim, sahadaki korumasız çeliğin, koruyucu kaplamaların ve sıcak proses ekipmanı yalıtımının bozulma hızını etkiler. Saha ılıman bir atmosferik ortamda (tahmini ISO 9223 sınıfı C2 — Düşük). Başlıca çevresel etken: nem / yüzey ıslanması.

C2ISO 9223 korozyonluluk (gösterge)
30/100çevresel şiddet endeksi
23.1°Cmevsimsel sıcaklık değişimi
153 kmkıyıya uzaklık

ISO 9223:2012 bilgilendirici yöntemiyle gösterge niteliğinde tahmin (sıcaklık, ıslanma süresi ve havadaki tuzluluktan atmosferik korozyon), WorldClim iklim normalleri, Köppen-Geiger sınıfı ve kıyıya uzaklık kullanılarak. Gösterge niteliğindedir, ölçülmüş bir korozyon hızı değildir.

Karşılaştırma & yakındaki tesisler

Türkiye için belirtilen kapasiteye göre 30 çimento fabrikası arasında 28. sırada (Climate TRACE).

Yakındaki endüstriyel tesisler

Konum

Koordinatlar 40.04957, 32.65041. OpenStreetMap'te görüntüle.

Sık sorulan sorular

Kahramankazan Cement Plant ne tür bir tesistir?

Kahramankazan Cement Plant — çimento fabrikası, Türkiye. Çimento tesisleri, kalkeri döner fırınlarda yaklaşık 1.400°C'ye kadar ısıtır. Bu, en yüksek sıcaklıklarda yürütülen endüstriyel işlemlerden biridir ve fırın boyunca sıcaklığın hassas kontrolünü gerektirir.

Kahramankazan Cement Plant için hangi kapasite rapor edildi?

Açık veri kümesi, Kahramankazan Cement Plant için 1 090 000 t çimento kapasite bildirir.

Kahramankazan Cement Plant ne kadar CO₂ yayar?

Bu sayfa, açık veri kümesindeki yaklaşık 288 057 t CO₂e/yıl değerini kullanır. Tahmini CO₂ emisyonlarına göre Türkiye'deki tesisler arasında #67 sırada yer alıyor.

Kahramankazan Cement Plant nerede bulunur?

Kahramankazan Cement Plant, Türkiye ülkesinde, yaklaşık 40.04957, 32.65041 konumunda.

Veri setinde Kahramankazan Cement Plant tesisinin sahibi olarak kim kayıtlı?

Kaynak veri setinde kayıtlı sahip Bolu Çimento Sanayii AŞ'dir.

Açık kamu verilerinden oluşturulmuştur; kişisel bilgi yok. Bu sahayı mı işletiyorsunuz? Düzeltme veya kaldırma talep edin.