Ev / Avrupa / İspanya / Petrol rafinerileri / CEPSA La Rabida Refinery

CEPSA La Rabida Refinery

Rafineri, İspanya. Yaklaşık konum 37.18408, -6.90394.

RafineriİspanyaCO₂ tahmini (modellenmiş)

CEPSA La Rabida Refinery — rafineri, İspanya. Belirtilen kapasitesi 190 000 varil/gün. Rafineriler ham petrolü enerji yoğun damıtma ve parçalama işlemleriyle ısıtır, bileşenlerine ayırır ve yakıt ile petrokimya hammaddelerine dönüştürür. Bu süreçler buhar üretimi ve ısı geri kazanımı açısından yüksek talepler doğurur. Kaynak veri kümesinde sahip olarak Cepsa kayıtlıdır. İspanya için kapasite sıralamasında 9 rafineri arasında 4. sırada. Climate TRACE kaynağına göre yılda yaklaşık 2 216 744 t CO₂e salıyor; bu, kabaca 516 700 binek otomobilin yıllık emisyonuna denktir. Tahmini yıllık emisyonun kayıtlı kapasiteye oranı, bu veri kümesinde aynı sektör ve kapasite birimindeki kayıtların medyanının %36 üzerinde. Bu oran, fiilî üretim birimi başına emisyon değildir.

190 000varil/gün
2 216 744t CO₂e / yıl (Climate TRACE)
#4CO₂ sıralaması — İspanya
11.67tahmini yıllık emisyon / kayıtlı kapasite

Tesis verileri: Climate TRACE v6 — tesis düzeyinde kapasite ve tahmini CO₂e emisyonları (CC BY 4.0), id ct-3144121.

Bağlamda: bu tesis nasıl karşılaştırılır

CEPSA La Rabida Refinery için bildirilen kapasite 190 000 varil/gün; bu değer İspanya içindeki rafineri medyanının yaklaşık (186 000 varil/gün). Alt sektör: rafineri. Bu rafineri türü için kullanılan mühendislik referansı 200–600°C'dir. Bu değer, tesiste ölçülmüş işletme sıcaklığı değildir ve kullanılan ekipmanı doğrulamaz. Rafineriler ham petrolü enerji yoğun damıtma ve parçalama işlemleriyle ısıtır, bileşenlerine ayırır ve yakıt ile petrokimya hammaddelerine dönüştürür. Bu süreçler buhar üretimi ve ısı geri kazanımı açısından yüksek talepler doğurur.

Listelenen kapasite ve kapasiteye göre normalize edilmiş yıllık CO₂e karşılaştırmaları Climate TRACE endüstriyel tesis verilerini kullanır. Bunlar fiili üretim birimi başına emisyon değildir; sektör rolü mühendislik referansına dayanmaktadır.

Yıllık 2 216 744 ton CO₂e neye karşılık gelir?

Tesisin tahmini yıllık CO₂e değeri, ABD EPA referans katsayıları kullanılarak karşılaştırmalar hâlinde gösterilir. Bunlar yerel araçlara, evlere veya ağaçların tuttuğu karbona ilişkin ölçümler değildir: US EPA Greenhouse Gas Equivalencies.

516 700binek otomobilin bir yıllık emisyonu
297 600konutun yıllık enerji tüketimi
37 000 000kent ağacının yıllık ortalama CO₂ tutumu (EPA referansı)

Eşdeğerliklerin kaynağı: US EPA Greenhouse Gas Equivalencies. Emisyonların kaynağı: Climate TRACE.

En büyük petrol rafinerileri ile kapasite karşılaştırması — İspanya

CEPSA Gibraltar-San Roque Refinery: 240 000 varil/gün240kCEPSA Gibr…Repsol Bilbao Refinery: 220 000 varil/gün220kRepsol Bil…Repsol Cartagena Refinery: 220 000 varil/gün220kRepsol Car…CEPSA La Rabida Refinery: 190 000 varil/gün190kCEPSA La R…Repsol Tarragona Refinery: 186 000 varil/gün186kRepsol Tar…Repsol Puertollano Refinery: 150 000 varil/gün150kRepsol Pue…Repsol A Coruna Refinery: 120 000 varil/gün120kRepsol A C…BP Castellon Refinery: 110 000 varil/gün110kBP Castell…

Bildirilen kapasite (varil/gün). Kaynak: Climate TRACE v6 — tesis düzeyinde kapasite ve tahmini CO₂e emisyonları (CC BY 4.0).

Veri kümesinde belirtilen sahip

Veri kümesinde belirtilen sahip: Cepsa. Veri kümesinde belirtilen bu sahibin tüm tesisleri →

Yerel iklim

CEPSA La Rabida Refinery, kuzey yarımkürede 37.2°N enleminde, sıcak yazlı Akdeniz bir iklim bölgesinde (Köppen Csa) yer alır.

~17°Ctipik yıllık ortalama
~27°Ctipik sıcak mevsim
Sıcak yazlı akdeniz: dört belirgin mevsim — soğuk kışlar ve sıcak yazlar

Köppen bölgesi: Köppen-Geiger dünya iklim sınıflandırması (Kottek ve ark. 2006, 0,5° ızgara).

Saha iklimi ve çevresel şiddet

Yerel iklim, sahadaki korumasız çeliğin, koruyucu kaplamaların ve sıcak proses ekipmanı yalıtımının bozulma hızını etkiler. Saha korozif bir ortamda (tahmini ISO 9223 sınıfı C4 — Yüksek). Başlıca çevresel etken: deniz ortamında korozyon.

C4ISO 9223 korozyonluluk (gösterge)
43/100çevresel şiddet endeksi
14.1°Cmevsimsel sıcaklık değişimi
15 kmkıyıya uzaklık

ISO 9223:2012 bilgilendirici yöntemiyle gösterge niteliğinde tahmin (sıcaklık, ıslanma süresi ve havadaki tuzluluktan atmosferik korozyon), WorldClim iklim normalleri, Köppen-Geiger sınıfı ve kıyıya uzaklık kullanılarak. Gösterge niteliğindedir, ölçülmüş bir korozyon hızı değildir.

Karşılaştırma & yakındaki tesisler

İspanya için belirtilen kapasiteye göre 9 rafineri arasında 4. sırada (Climate TRACE).

Yakındaki endüstriyel tesisler

Konum

Koordinatlar 37.18408, -6.90394. OpenStreetMap'te görüntüle.

Sık sorulan sorular

CEPSA La Rabida Refinery ne tür bir tesistir?

CEPSA La Rabida Refinery — rafineri, İspanya. Rafineriler ham petrolü enerji yoğun damıtma ve parçalama işlemleriyle ısıtır, bileşenlerine ayırır ve yakıt ile petrokimya hammaddelerine dönüştürür. Bu süreçler buhar üretimi ve ısı geri kazanımı açısından yüksek talepler doğurur.

CEPSA La Rabida Refinery için hangi kapasite rapor edildi?

Açık veri kümesi, CEPSA La Rabida Refinery için 190 000 varil/gün kapasite bildirir.

CEPSA La Rabida Refinery ne kadar CO₂ yayar?

Bu sayfa, açık veri kümesindeki yaklaşık 2 216 744 t CO₂e/yıl değerini kullanır. Tahmini CO₂ emisyonlarına göre İspanya'deki tesisler arasında #4 sırada yer alıyor.

CEPSA La Rabida Refinery nerede bulunur?

CEPSA La Rabida Refinery, İspanya ülkesinde, yaklaşık 37.18408, -6.90394 konumunda.

Veri setinde CEPSA La Rabida Refinery tesisinin sahibi olarak kim kayıtlı?

Kaynak veri setinde kayıtlı sahip Cepsa'dir.

Açık kamu verilerinden oluşturulmuştur; kişisel bilgi yok. Bu sahayı mı işletiyorsunuz? Düzeltme veya kaldırma talep edin.